Impreza już się odbyła

Karolina Mojko i Ela Zeman | Ja z Siostrą

W piątek 14 grudnia 2018 o godz. 18.00 zapraszamy do Stacji Orunia GAK na wernisaż wystawy prac autorstwa Karoliny Mojko i Eli Zeman pt. "Ja z Siostrą".

8 lipca - 5 sierpnia 2020, godz. 12:00 - 18:00

Wstęp wolny

3 czerwca - 11 września 2020

Gdańsk, online
Wstęp wolny
Na wystawie zaprezentujemy prace wykonane w technice patchworku. Ich autorkami są dwie siostry: Karolina Mojko i Ela Zeman. Prezentowane prace to głównie art quilty, czyli "uszyte obrazy", wykonane za pomocą aplikacji, czy malowania na tkaninie, choć na co dzień autorki szyją także typowe patchworki użytkowe - narzuty, kołdry, czy drobiazgi do domu.

Karolina Mojko i Ela Zeman są założycielkami nieformalnej grupy - Patchwork Cokolwiek Pomorski, która od ponad dwóch lat spotyka się na gdańskiej Zaspie, aby wspólnie szyć i rozwijać swoje umiejętności w dziedzinie patchworku. Obie autorki są także członkiniami ogólnopolskiej organizacji - Stowarzyszenia Polskiego Patchworku.

Twórczynie prezentowały swoje prace na wielu wystawach krajowych - m. in. w Szczecinie, Warszawie i Bolesławcu. Były także organizatorkami wystawy prac grupy Patchwork Cokolwiek Pomorski, która miała miejsce w styczniu bieżącego roku w Wejherowskim Centrum Kultury.

Ela Zeman szyje patchworki od ponad dwudziestu lat. Jest wiceprezeską Stowarzyszenia Polskiego Patchworku oraz współzałożycielką grupy Patchwork Cokolwiek Pomorski. W swoich pracach stosuje techniki aplikacji oraz piecingu, czyli łączenia ze sobą małych elementów. Do wykończenia prac stosuje misterne maszynowe pikowanie prac techniką "z wolnej ręki". W art quiltach nie stroni od malowania i dodawania elementów z gamy mixed media . Wraz z Siostrą Karoliną farbuje tkaniny używane do szycia. Przywraca do życia dawne techniki farbowania tkanin za pomocą barwinków naturalnych, takich jak kora i liście drzew i roślin, czy egzotyczne indygo i koszenila.

Karolina Mojko rękodzieło uprawia całe swoje życie, a patchworki szyje od 12 lat. Jest współzałożycielką grupy Patchwork Cokolwiek Pomorski. W patchworku, jak i w życiu, lubi prostotę i minimalizm. Ulubione techniki to PP (paper piecing), czyli szycie przez papier i pojagi - patchwork koreański. Lubi łączyć tradycyjne wzory z nowoczesnymi tkaninami i dodać "coś" od siebie. Razem z Siostrą farbuje tkaniny używane do patchworku.

Wystawę można oglądać do 4 stycznia 2019. W poniedziałki i czwartki w godz. 13.30-19.00, we wtorki, środy i piątki w godz. 10.00-19.00.

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Jak brzmi nazwisko XVI-wiecznego tajnego agenta protestanckiego królującego w Dworze Artusa razem z Pamienką z Okienka?