• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Kardiosystem

spektakl dramatyczny
kasy:
58 351-15-12
wystawia:
Teatr Gdynia Główna
data premiery:
8 marca 2024
10
3 oceny
KARDIOSYSTEM
Na podstawie tekstów "Joanna M. Brzeg" Rafała Matusza i fragmentów "Kraboszek" Barbary Piórkowskiej


Serce Akademii bije schowane gdzieś w piwnicach budynku. Na powierzchni działa tylko bezduszny system maszyn podtrzymujących życie i widać rurki kroplówek. W szpitalnej scenerii rozgrywa się straszny i śmieszny jednocześnie sparing o życie, w którym biorą udział ledwo trzymająca się na nogach, lecz zdeterminowana, by wyzdrowieć, pacjentka oraz naznaczona widokiem wnętrza wielu już ludzkich ciał pani chirurg. Między kobietami jest wielka przepaść, a składają się na nią: wykształcenie, wiek, zasobność portfela, wrażliwość oraz sposób patrzenia na świat, sytuacja osobista i rodzinna i na koniec - najważniejsze - stan zdrowia.
 
Rozmowy między chorą i lekarką muszą być zatem ostre jak skalpel, a riposty cięte. Oddziałowe przygody pacjentki trenują ją w twardej szkole przetrwania, jaką okazują się po kolei: sala chorych, gabinet zabiegowy czy blok operacyjny. W piżamie i odarta z niej musi jak Joanna d'Arc stanąć po swojej własnej stronie i przeciwstawić się również odzierającemu z godności wzorcowi opieki medycznej. Czy doktor prowadząca zdoła okazać empatię? Zrozumie, jak ważny jest kojący dotyk i łagodność? I jaką cenę zapłaci z kolei jako personel medyczny - za wiedzę oraz możliwość uprawiania zawodu obciążonego tak wielkim ryzykiem i odpowiedzialnością?
           
Śmierć stoi przy obu tych postaciach, zrównując linie życia - kardiogramy -  i przypominając o tym, jak nieprzewidywalne czasem są koleje Losu.  
 
Spektakl powstał z inspiracji powieścią "Kraboszki" Barbary Piórkowskiej (Wydawnictwo Marpress) i esejem poświęconym pamięci Matki Rafała Matusza. Pierwszy tekst jest zapisem opresji gwałtu medycznego, a następnie zdrowienia z poważnej choroby, drugi - hołdem oddanym ciężkiej pracy lekarzy i synowskiej miłości.

Twórcy:
Na podstawie tekstów "Joanna M. Brzeg" Rafała Matusza i fragmentów "Kraboszek" Barbary Piórkowskiej
Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
Obsada: Joanna - Hanna Miśkiewicz, Barbara - Małgorzata Polakowska
Światło, opracowanie muzyczne, miniatura Akademii - Marzena Chojnowska

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery