Kanadyjczyk kuratorem festiwalu Narracje

Jedna z instalacji podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu Narracje.
Jedna z instalacji podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu Narracje. fot. Anna Szczodrowska/trojmiasto.pl

Znamy już wyniki konkursu na kuratora festiwalu NARRACJE Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej. Komisja konkursowa wybrała Stevena Matijcio - pochodzącego z Kanady kuratora pracującego obecnie w Southeastern Center for Contemporary Art, Winston-Salem, w Północnej Karolinie w Stanach Zjednoczonych. Festiwal NARRACJE odbędzie się w dniach od 15 do 18 listopada w Gdańsku, na Starym Mieście oraz na terenach postoczniowych.W wyniku obrad jury w składzie: Hanna Wróblewska (dyrektor Narodowej Galerii Sztuki Zachęta), Robert Kuśmirowski (artysta), Aleksandra Szymańska (dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej), Iwona Bigos (dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej) i Joanna Weltrowska (specjalista w Biurze Prezydenta ds. Kultury) na kuratora 4. edycji Festiwalu Narracje wybrało Stevena Matijcio. To pochodzący z Kanady kurator, pracujący obecnie w Southeastern Center for Contemporary Art, Winston-Salem, w Północnej Karolinie w Stanach Zjednoczonych.

Aplikacja nadesłana przez Stevena Matijcio została wybrana spośród siedemnastu ofert, które wpłynęły do siedziby organizatora w wyznaczonym terminie i spełniły warunki zawarte w regulaminie konkursu.

Jurorów przekonała oryginalna koncepcja kuratora, interesujące podejście do formuły festiwalu Narracje, zaproponowane przez niego nowatorskie ujęcie działań w przestrzeni miejskiej oraz ciekawy wybór artystów.

W tej chwili prowadzone są rozmowy z nowo wybranym kuratorem. Jeśli ich wynik będzie pozytywny, kurator już w marcu przyjedzie do Gdańska i rozpocznie intensywną pracę nad realizacją zaproponowanej przez siebie koncepcji.

Jury z entuzjazmem wypowiedziało się na temat trzech dotychczasowych edycji Festiwalu, które stworzyły format wydarzenia artystycznego na stałe wpisującego się w kalendarz miasta i trafiającego do szerokiej publiczności. Wydarzenie zawdzięcza swój sukces w dużej mierze dotychczasowej kuratorce Bettinie Pelz - jej kompetencjom, zaangażowaniu i kreatywności - za co organizatorzy serdecznie jej dziękują.

Konkurs na kuratora festiwalu Narracje cieszył się dużym zainteresowaniem, dwie osoby specjalnie przyjechały do Gdańska przed złożeniem oferty, pojawiło się kilkadziesiąt zapytań e-mailowych i telefonicznych. Ogłoszenie ukazało się między innymi na międzynarodowych portalach i blogach poświęconych sztuce współczesnej.

Zobacz jak wyglądała ubiegłoroczna edycja festiwalu Narracje.

Opinie (7)

 • w takiej stodole jak gdańsk jest łatwo wprowadzić sie w klimat dawnych lat.

  • 1 9

 • przestańcie świecić głupotami tylko zacznijcie malowac te stare sypiące i syfiące,zaniedbane przez adamowicza i jego kolesi budynki.

  • 5 11

 • Ten festiwal to jakiś żart

  i niepotrzebne wydanie pieniędzy.

  • 4 16

 • Racja

  Dokładnie jak piszą inni. Zamiast wydawać duże pieniądze na durnoty zajęli by się odbudowywaniem zniszczonych budynków w Gdańsku, dróg i tak dalej. Wystarczy spojrzeć na Orunię Dolną, Nowy Port i tego typu okolice. To nie, lepiej ładować kasę w niepotrzebne nikomu debilizmy by ileś osób mogło się podniecać pseudoartystycznym wydarzeniem. Co to jest niby za artyzm?

  Tak samo bardzo potrzebne nam jest w mieście Euro 2012. No niby pobudowali na tę okazję trochę fajnych nowych dróg. Ale to do cholery jasnej powinni robić i bez takich wielkich wydarzeń korzystając z dofinansowań unijnych.

  • 4 11

 • Fajne i ciekawe

  ale czy bez tego świat byłyby gorszy?

  • 3 3

 • Patryk

  Może nie tak bez sensu i nie żart, ale nie tam gdzie ostatnio.
  Bo mnie i moich znajomych zastała bijatyka na trasie tego festiwalu.

  Proponował bym w bardziej cywilizowanych dzielnicach.

  • 2 4

 • tak, świat byłby gorszy...

  budowniczy i rb, jesteście kretynami

  • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztaty polskiej muzyki tradycyjnej
Warsztaty polskiej muzyki tradycyjnej
warsztaty
lis 24-5.12
Warsztaty - GAK Plama ul.
Zaopatrzenie - kiermasz sztuki
Zaopatrzenie - kiermasz sztuki
kiermasz, imprezy i akcje charytatywne
gru 1-5
środa - niedziela, g. 14:00
Gdańsk
Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie

Sprawdź się

Sprawdź się

Czym był i do czego służył WILKOM?