Wiadomości

stat

Kamień - ostatnia premiera przed przerwą

Ostatnią premierę przed miesięczną przerwą urlopową Teatru Wybrzeże reżyseruje Adam Nalepa, twórca odważnego "Blaszanego bębenka" [na zdjęciu]. Czy "Kamień" w jego wykonaniu będzie równie udany?
Ostatnią premierę przed miesięczną przerwą urlopową Teatru Wybrzeże reżyseruje Adam Nalepa, twórca odważnego "Blaszanego bębenka" [na zdjęciu]. Czy "Kamień" w jego wykonaniu będzie równie udany? Krzysztof Mystkowski / KFP

Na deski Teatru Wybrzeże ponownie zawita niemiecka młoda dramaturgia. Czy polska prapremiera sztuki Mariusa von Mayenburga będzie udanym zwieńczeniem sezonu (lub jego początkiem, co podkreślają działacze Teatru Wybrzeże)?Po dramacie Dirka Dobbrowa (rocznik 1966) "Więzienie powszechne", które w ubiegłym roku wyreżyserował Adam Orzechowski, przyszła kolej na sztukę Mariusa von Mayenburga (rocznik 1972) pt. "Kamień". Reżyseruje ją Adam Nalepa, twórca udanej inscenizacji "Blaszanego bębenka" Teatru Wybrzeże sprzed prawie dwóch lat. Warto dodać, że to drugi tekst Mayenburga w Wybrzeżu - w 2000 roku jego sztukę "Ogień w głowie" wyreżyserował w Gdańsku Piotr Kruszczyński.

Marius von Mayenburg identyfikuje bohaterów za pomocą krótkich, epizodycznych scen. Są nimi kobiety - Witha, Heidrun, Hanna, Miezie i Stefanie oraz dziadek jednej z nich. Ich osobisty dramat związany jest z jednym miejscem - domem rodzinnym, który na skutek burzliwej historii XX wieku parokrotnie zmienia swoich właścicieli. Losy trzech zamieszkałych w tym domu w różnym czasie rodzin w zaskakujący sposób splatają się ze sobą. Kwestie historii, polityki i skomplikowanej własnej tożsamości autor sztuki próbuje uchwycić na przykładzie jednostkowych, osobistych tragedii.

- Temat "Kamienia", czyli poszukiwanie własnych korzeni, zwłaszcza w kontekście polsko-niemieckim bardzo mnie interesuje, mogę się z nim identyfikować - mówi Adam Nalepa, reżyser, który przez dwadzieścia kilka lat mieszkał na stałe w Niemczech. - To zresztą dotyczy nas wszystkich, każda z aktorek dostrzegła w swojej roli część siebie. Pewnie dlatego praca sprawiała nam tyle przyjemności. Dla mnie najważniejszy w tej sztuce jest wątek powrotu do domu - zdradza nam reżyser.

"Kamień" to piąty tekst Mariusa von Maynburga wystawiony w Polsce. Wcześniej polską premierę miał "Brzydal" (podczas ostatniego festiwalu Wybrzeże Sztuki mogliśmy zobaczyć jego realizację w wykonaniu Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi), "Pasożyty", "Zimne dziecko" oraz wspomniany "Ogień w głowie".

Spektakl Adama Nalepy byłby 13. premierą zrealizowaną przez Teatr Wybrzeże w kończącym się sezonie, ale jak przekonuje dyrekcja Teatru Wybrzeże, razem z produkcją "Zmierzchu bogów" należy on już do nowego sezonu artystycznego 2009/2010. Spektakl grany będzie do 6 września. Później nastąpi miesięczna przerwa w pracy teatru, spowodowana czasem urlopowym dla aktorów. Nowy sezon "wznowiony" zostanie 8 października.

Opinie (5)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

05

czerwca

Kino Plenerowe i Samochodow... Sopot, Opera Leśna

Rozrywka

Właściciel Nowej Zatoki: "Zatoka Sztuki nie istnieje"
Łukasz Mazur: "Zatoka Sztuki nie istnieje"
Ulica Wajdeloty deptakiem. Na razie na próbę
Będą testować deptak na ul. Wajdeloty

Kulinaria

Okiem dietetyka: zdrowe grillowanie
Okiem dietetyka: zdrowe grillowanie
Kupując lokalnie, wspierasz sąsiadów. Akcja lokali z centrum Gdańska
Kupując lokalnie, wspierasz sąsiadów

Sprawdź się

Jak Muzeum Historyczne Miasta Gdańska nazywało się do 2000 roku?