stat
Impreza już się odbyła

KURS. Stanisław Horodecki: fotografia - wystawa

Londyńskie metro i trójmiejska SKM-ka, a w nich twarze ludzi, przelotne spotkania w podróży, przypadkowe sytuacje i ukradkiem schwytane emocje. Przedstawiają je fotografie Stanisława Horodeckiego, studenta reżyserii Gdyńskiej Szkoły Filmowej, które można zobaczyć na wystawie pod tytułem "KURS".

3 sierpnia - 30 września 2020

Gdańsk,
Wstęp wolny

6 - 31 sierpnia 2020, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
Bohaterowie zdjęć Staszka Horodeckiego nie wiedzieli o tym, w większości przypadków, że są fotografowani. Nie słyszeli spustu migawki, nie widzieli wycelowanego w siebie obiektywu. Zdjęcia, realizowane za pomocą smartfona i aparatu analogowego, powstawały w lutym i marcu tego roku - najpierw w Londynie, później w Trójmieście, gdzie autor wykorzystał wcześniejsze londyńskie doświadczenia. Stolica Wielkiej Brytanii, którą odwiedził pierwszy raz w życiu, wywarła na młodym twórcy duże wrażenie.

- Byłem oszołomiony Londynem, jego intensywnością i różnorodnością, anonimowymi masami ludzi przewijającymi się przez metro. Czułem się wśród nich jak nic nie znaczący drobny element. Uderzyła mnie tamtejsza wielokulturowość. Wszechobecne było wrażenie tolerancji i ogólnej swobody na pierwszy rzut oka. Przy próbie zbliżenia się do kogoś, na przykład poprzez fotografowanie, wyczuwałem jednak powściągliwość i stawianie barier. Robiąc zdjęcia ukradkiem, czułem się jak intruz, który testuje, jak blisko są w stanie dopuścić go do siebie obcy ludzie. Było to dla mnie bardzo intensywne przeżycie - opowiada Staszek Horodecki.

Pomysł na cykl fotograficzny realizowany w środkach publicznego transportu narodził się już wcześniej, w Trójmieście, gdzie autor przez kilka lat dojeżdżał do szkoły Szybką Koleją Miejską. Po doświadczeniach londyńskich bardzo ciekawe okazało się skonfrontowanie tamtejszej rzeczywistości z tą polską, znacznie bardziej swojską.

- W jednym i drugim przypadku mamy do czynienia z podobną sytuacją zatrzymania, swoistego zawieszenia ludzi w czasie. To wywołuje wrażenie pewnej nostalgii, zwłaszcza w przypadku starszych osób. Ludzie dokądś jadą i sam fakt podróży zrównuje ich z sobą. Dla mnie jako filmowca ciekawe jest, jak spędzają ten czas, jakie towarzyszą im emocje. Każda twarz niesie w sobie jakąś historię, którą chciałbym odkryć. Realia trójmiejskie są oczywiście bardziej kameralne, zdarza się nawet, że codziennie można spotykać w kolejce te same osoby. Mimo to zauważyłem, że właśnie u nas ludzie bardzo starają się nie patrzeć innym w oczy. Przywdziewają swoje oficjalne maski, za którymi się chowają - mówi Staszek Horodecki.

W Galerii GCF zaprezentowanych zostanie 20 czarno-białych zdjęć z Londynu i 15 fotografii wykonanych w Trójmieście. Wystawę pod tytułem "KURS" będzie można oglądać w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego do 25 sierpnia 2018 roku.

Stanisław Horodecki urodził się w 1996 roku w Gdańsku. Jest absolwentem Gdańskiego Liceum Autonomicznego. Swoje prace fotograficzne prezentował już w takich magazynach, jak Fotopolis, Hiro, Vogue.it, K-MAG. Od 2016 roku studiuje reżyserię w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Obecnie przygotowuje się do zdjęć na planie filmu dyplomowego.

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Sprawdź się

Jakim tytułem zainaugurował swoją działalność Teatr Miejski w Gdyni?