Wiadomości

stat

Muzyczna pamiątka znad morza - już wkrótce 3. Festiwal Baltic Souvenir

Urzekający świat bajek w niezwykłej muzycznej oprawie, znakomici wykonawcy: muzycy, aktorzy, dyrygent i śpiewacy związani z największymi scenami w kraju, okazja do spędzenia czasu z rodziną na świeżym powietrzu w plenerze. Już w najbliższą sobotę, 29 czerwca, rozpocznie się III Festiwal Baltic Souvenir. Trzecia edycja, koncerty w trzech miastach i trzy różne programy. Jak co roku, wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.Pomysł i organizacja Festiwalu Baltic Souvenir to efekt współpracy wybitnych skrzypaczek związanych z Polską Filharmonią Bałtycką - Natalii Walewskiej i Anny Bony ze Stowarzyszenia Amberton. W poprzednich edycjach festiwalu wystąpiło aż 73 artystów i wykonawców, w pięciu koncertach z towarzyszącymi im warsztatami wzięło udział aż 2350 widzów. Udział w tej imprezie - jak sugeruje już sama jej nazwa - może stanowić wyjątkową i niepowtarzalną pamiątkę z wakacji nad Bałtykiem, zarówno dla mieszkańców Trójmiasta, jak i dla turystów.

Koncerty muzyki poważnej w Trójmieście


Trzecia edycja, trzy miasta, trzy programy dla dzieciDlaczego warto wybrać się na Baltic Souvenir? Powodów jest mnóstwo, ale o trzech najważniejszych mówią organizatorki wydarzenia.

- Rzeczywiście w tym roku trójki rządzą. Powodów, dla których warto wybrać nasz Festiwal spośród wielu innych letnich atrakcji jest z pewnością tyle, co uczestników, ale jakbym sama miała wybrać tylko trzy, to po pierwsze - urzekający świat bajek w niezwykłej muzycznej oprawie, po drugie - znakomici wykonawcy: muzycy, aktorzy, dyrygent i śpiewacy związani z największymi scenami w kraju, i po trzecie - okazja do spędzenia czasu z rodziną w pięknych okolicznościach przyrody w plenerze. Jak co roku wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest darmowy - podkreśla Anna Bona.
Przeczytaj także: W każdym dorosłym jest odrobina dziecka - wywiad z Anną Boną.

- W tym roku wspólnym mianownikiem naszych koncertów jest przepiękna bajkowa muzyka dostępna dla wszystkich bez wyjątku. Od trzech lat dbamy konsekwentnie o to, by znad morza turyści przywieźli nie tylko muszelki i kupione na stoisku morskie pamiątki, ale przede wszystkim wspomnienia związane z festiwalowymi koncertami. Dlaczego warto do nas przyjść? Myślę, że o pasje, emocje i kontakt z żywą kulturą warto zadbać od najmłodszych lat, bo to procentuje w przyszłości i określa nas w dorosłym życiu - zapewnia Natalia Walewska.

W krainie bajekMotywem przewodnim tegorocznego festiwalu są bajki. Zainauguruje go koncert zatytułowany "Witajcie w naszej bajce", który odbędzie się w dniu 29 czerwca o godz. 12 w Gdyni, w świeżo wyremontowanej Muszli Koncertowej przy placu Grunwaldzkim zobacz na mapie Gdyni. Będzie to minikompendium najpiękniejszych i najsłynniejszych melodii oraz bajkowych piosenek z całego świata, w tym z animacji Disneya, a także polskich kreskówek, tj.: "Kraina Lodu", "Reksio", Koziołek Matołek", "Gumisie", "Zaplątani", "Król Lew" i wielu innych. Każdy będzie miał szansę odnaleźć przebój, który zna i lubi - zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Hity te wyśpiewają Izabela Pawletko i Bogdan Smagacki, a wykona je zespół muzyczny pod kierownictwem Natalii Walewskiej.

- Każdy, kto ma dzieci, wie, jak chętnie utożsamiają się z bajkowymi bohaterami. Potrafią tygodniami nucić ulubione melodie, przebierać się w księżniczki, rycerzy czy inne podziwiane postacie i oczywiście namawiać rodziców lub dziadków na zakup kolejnej superzabawki. Są bajki, do których chętnie wracamy, bez względu na wiek czy modę. Co do muzyki, to jest odrobinę trudniej: jeśli zasłyszana melodia nie zapadła nam w pamięć, nie chodzi za nami, nie nuci się - to znaczy, że nie jest to hit. W naszym programie będą same hity i zapewniam, że wyjdziecie państwo rozśpiewani i zadowoleni - przekonuje pani Anna.

W Akademii Pana KleksaDzień później - 30 czerwca o godz. 12, przeniesiemy się do "Letniej Akademii Pana Kleksa", która zagości w Gdańsku na scenie plenerowej zobacz na mapie Gdańska Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Piosenki w aranżacji Beniamina Baczewskiego zaśpiewają Aleksandra Lis i Bogdan Smagacki, a zagra zespół muzyczny pod dyrekcją Natalii Walewskiej. Usłyszymy m.in. "Kaczkę dziwaczkę", "Jak rozmawiać trzeba z psem", "Psie smutki" i wiele innych popularnych utworów.

- Będzie to okazja do spotkania z bohaterem, który miał niebagatelny wpływ na wychowanie całych pokoleń Polaków. Dziś te dzieci są rodzicami, dziadkami, ciociami i wujkami. Nie zapominajmy tym, że "Akademia Pana Kleksa" weszła do kanonu lektur w szkole podstawowej. Niezależnie od tego, czy oglądaliśmy słynną adaptację filmową Krzysztofa Gradowskiego, czy nie, postać Ambrożego Kleksa wciąż jest rozpoznawalna wśród dzieci - mówią organizatorki.

Z Królewną Śnieżką w operzeNa zakończenie festiwalu organizatorzy zapraszają z kolei do Sopotu w dniu 6 lipca, również na godz. 12. Przy molo, w Muszli Koncertowej odbędzie się premierowa opera dla dzieci pt. "Królewna Śnieżka". To jednoaktowe dzieło, stworzone przez dyrygenta i kompozytora - Piotra Staniszewskiego, przybliża najmłodszym wspaniały świat muzyki klasycznej i rozbudza zainteresowanie formą opery.

- Opera odstrasza samą nazwą i definicją, zupełnie niesłusznie. Nie ma co się uprzedzać. Jakby nie patrzeć, do niedawna była to dla ludzi taka sama masowa rozrywka, jak dzisiejsze seriale czy telewizyjne show. Królewnę Śnieżkę i jej losy znają wszyscy. Jeśli dodamy do znanej opowieści odrobinę śpiewu, muzyki i aktorstwa, to już jest opera! Temat jest bardzo wdzięczny i ambitny, w takim zakresie, żeby niedowiarków przekonać, że świat opery jest ciekawy i może wciągać - przekonuje pani Natalia.

Muzyka i zabawaAle to nie wszystkie festiwalowe atrakcje. Poza godzinnymi koncertami na dzieci czekają ponadto zabawy i konkursy, nagrody i darmowe gadżety.

- Od pierwszej edycji towarzyszą nam partnerzy festiwalu, którzy z miłości do dzieci realizują nieodpłatnie zabawy, zapewniają nagrody i darmowe gadżety oraz zapewniają wszelkiego rodzaju atrakcje. Jesteśmy im za tę obecność niezwykle wdzięczni. Szczególne podziękowania należą się firmie Alexander, której produkty co roku wywołują na twarzach dzieci szczęście i radość. W tym roku będzie możliwość wzięcia udziału w plenerowych zabawach zręcznościowych oraz atrakcjach przygotowanych dla najmłodszych uczestników przez Loopy`s World. Zapraszamy! - mówią organizatorki.
Wszystkie koncerty poprowadzi nasza redakcyjna koleżanka - dziennikarka, muzykolog i muzyk - Ewa Palińska. Wydarzenia festiwalowe odbywają się dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Opinie (3)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

05

czerwca

Kino Plenerowe i Samochodow... Sopot, Opera Leśna

Rozrywka

Właściciel Nowej Zatoki: "Zatoka Sztuki nie istnieje"
Łukasz Mazur: "Zatoka Sztuki nie istnieje"
Ulica Wajdeloty deptakiem. Na razie na próbę
Będą testować deptak na ul. Wajdeloty

Kulinaria

Kupując lokalnie, wspierasz sąsiadów. Akcja lokali z centrum Gdańska
Kupując lokalnie, wspierasz sąsiadów
Okiem dietetyka: zdrowe grillowanie
Okiem dietetyka: zdrowe grillowanie

Sprawdź się

W jakim trójmiejskim teatrze grała Teresa Budzisz-Krzyżanowska?