• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jubileuszowy mural na Zaspie. Feta świętuje swoje 25-lecie

goch
4 listopada 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Mural z okazji 25-lecia Fety powstał na szczycie bloku przy ul. Bajana 11 na gdańskiej Zaspie. Lokalizacja nie jest przypadkowa, ponieważ w tej dzielnicy odbyła się pierwsza edycja festiwalu. Przy okazji to także miejsce, gdzie swoją siedzibę ma organizator wydarzenia - GAK Plama. Mural z okazji 25-lecia Fety powstał na szczycie bloku przy ul. Bajana 11 na gdańskiej Zaspie. Lokalizacja nie jest przypadkowa, ponieważ w tej dzielnicy odbyła się pierwsza edycja festiwalu. Przy okazji to także miejsce, gdzie swoją siedzibę ma organizator wydarzenia - GAK Plama.

Feta - festiwal teatrów ulicznych - świętuje swoje 25-lecie. Z tej też okazji na gdańskiej Zaspie przy ul. Bajana 11 Mapka powstał mural, który jest swego rodzaju podsumowaniem tego ćwierćwiecza. Jego oficjalne odsłonięcie odbędzie się 5 listopada o godz. 11.Sprawdź zbliżające się spektakle w TrójmieścieCzy nie możesz doczekać się kolejnej edycji Fety?

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta został powołany do życia ćwierć wieku temu, kiedy Gdańsk szykował się do obchodów swojego tysiąclecia. Pierwsza edycja trwała aż dziesięć dni, podczas których publiczność mogła zobaczyć 46 spektakli z całego świata. Dziś Feta jest już stałym punktem letniego kalendarza kulturalnego w Gdańsku. Rokrocznie tysiące ludzi odwiedza najróżniejsze zakamarki miasta, w których aktualnie odbywa się festiwal. Niestety, festiwal w latach 2020 i 2021 nie odbył się z powodu pandemii, niemniej organizatorzy liczą, że w roku przyszłym nic nie stanie na przeszkodzie w organizacji tego święta teatru ulicznego.

W tej chwili Feta to już rozpoznawalne nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami wydarzenie, które przyciąga głodnych sztuki widzów oraz pozwala poznać zapomniane przez wielu części Gdańska. Wielkie przedsięwzięcia teatralne oraz kameralne spektakle, parady, korowody, muzyka i niepowtarzalna atmosfera - to wszystko jest dziś znakami firmowymi Fety. A do tego letnia pogoda - czasem bajecznie gorące noce, a czasem niemal monsunowe ulewy.

Festiwal zawsze lubił nieoczywiste lokalizacje. Pierwsza edycja miała miejsce między wieżowcami na Zaspie, później impreza odwiedziła Główne Miasto, Stare Przedmieście, Dolne Miasto, Osiek, Ołowiankę, a także tereny wokół Góry Gradowej. Gdzie zawita tym razem? Okaże się już niebawem. Pozostaje mieć nadzieję, że po dwóch latach płatania figli, tym razem zaraza odpuści i pozwoli cieszyć się wyjątkowymi spektaklami w miejskiej przestrzeni.

- Robimy wszystko, aby Feta 2022 odbyła się już bez żadnych niespodzianek - mówi Katarzyna Andrulonis, kierowniczka GAK Plama. - Założyliśmy sobie termin w dniach 14-17 lipca, a lokalizacyjnie myślimy o Nowym Porcie. Jest tam wiele utwardzonych przestrzeni, które świetnie nadają się na potrzeby naszych spektakli. Jednak to wszystko wciąż jest na etapie dopinania, więc może okazać się, że miejsce zostanie zmienione. Mamy kilka pomysłów. Jak już wszystko będzie wiadomo, na pewno damy znać.
A kto pojawi się na przyszłorocznej Fecie?

- Jesteśmy w kontakcie z artystami, którzy mieli wystąpić zarówno w tym, jak i ubiegłym roku. Staramy się dogadać, spiąć terminy, aby móc zaprosić do Gdańska jak największą liczbę wykonawców - dodaje Katarzyna Andrulonis.
Feta w tym roku nie mogła się odbyć, ale nie przeszkodziło to organizatorom, czyli Gdańskiemu Archipelagowi Kultury Plama, świętować ćwierćwiecza najważniejszej imprezy, nad którą sprawuje pieczę. Jednym z pomysłów był okolicznościowy mural. Prace nad jego tworzeniem trwały kilka tygodni i teraz jest on już skończony - 5 listopada, o godzinie 11, nastąpi jego oficjalne odsłonięcie.

 • Mural z okazji 25-lecia Fety
 • Mural z okazji 25-lecia Fety
 • Mural z okazji 25-lecia Fety
 • Ania Jakubowska - jedna z wykonawczyń muralu z okazji 25-lecia Fety.
 • Mural na szycie bloku przy ul. Bajana 11 na gdańskiej Zaspie z okazji 25-lecia festiwalu Feta.
 • Mural z okazji 25-lecia Fety
 • Mural z okazji 25-lecia Fety
 • Mural z okazji 25-lecia Fety
 • Mural z okazji 25-lecia Fety
 • Mural z okazji 25-lecia Fety
 • Mural z okazji 25-lecia Fety

Grafika pojawiła się na szczytowej ścianie bloku przy ul. Bajana 11 na gdańskiej Zaspie. Lokalizacja nieprzypadkowa, ponieważ - jak wspomnieliśmy - to właśnie w tej dzielnicy miała miejsce pierwsza edycja Fety. Ale to nie wszystko - tam również swoją siedzibę ma Plama, a sam mural idealnie wpisuje się w zaspiańską Galerię Malarstwa Monumentalnego. Jak mówią organizatorzy, obraz ma przypominać mieszkańcom o święcie teatru, jakim co roku jest Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

Czytaj także: Poznaj historię trójmiejskich komiksówZa projekt odpowiada Patryk Hardziej. To ilustrator, projektant, grafik oraz researcher. Założyciel Hardziej Studio. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pomysłodawca i kurator "Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych", międzynarodowej wystawy polskiego designu, która odbyła się w sześciu krajach. Natomiast za wykonanie odpowiedzialne były dziewczyny z ekipy Wakeuptime. Muralistki, które wzięły udział w upamiętnieniu 25 lat Fety to: Ania Jakubowska, Bogna Storma, Alicja Kostrzyńska, Olga Yatsechko oraz Basia Tymoszuk.
goch

Miejsca

 • Plama Gdańsk, Pilotów 11 Mapa

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (46)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

11 zł
wystawa

Moda i reklama w PRL-u

wystawa

Wystawa modeli statków na Sołdku (1 opinia)

20 zł
wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Stefan Chwin, powieściopisarz, eseista, profesor, wykładowca uniwersytecki urodzony w Gdańsku, nie jest autorem powieści:

 

Najczęściej czytane