• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Jowita Żychniewicz - Pod szklanym niebem (1 opinia)

Galeria Żak zaprasza na wystawę Jowity Żychniewicz pt. "Pod szklanym niebem".

1 sierpnia - 1 września 2024, godz. 10:00 - 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

12 maja 2024 - 4 maja 2025, godz. 11:00 - 18:00

bilety 12 zł
ulgowy 10 zł
Otwarcie wystawy: 7.04.2022, g. 19:00-21:00

Jowita Żychniewicz prezentuje obrazy poświęcone wnętrzom szklarń, które obserwowała i fotografowała (Ogród Dendrologiczny, Przelewice, szklarnia w East Park, Wolverhampton; Ogród Botaniczny, Birmingham; Królewski Ogród botaniczny, Londyn). Fascynacja tymi charakterystycznymi szklanymi przestrzeniami skłoniła artystkę do namalowania cyklu opartego na kontraście poszczególnych konstrukcji a żyjących w nich mięsistych form roślin.

Szczególną uwagę poświęciła artystka formom opresyjnym, przejawiającym się jako szklane więzienie dla roślin, rodzaj klatki. Zarówno formy architektoniczne jak i roślinne przeplatają się tworząc wizualnie piękny mariaż. Tworzą rodzaj symbiozy, przynajmniej pozornej. Jowita Żychniewicz zadaje pytanie czy roślinność, którą człowiek ujarzmił dla przyjemności, poczucia estetyki nie może egzystować bez wytyczonej jej sztucznie przestrzeni i czy ma to przełożenie do naszego życia w różnych schematach.

Jowita Żychniewicz ukończyła ASP w Gdańsku dyplomem na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowniach: malarstwa pod kierunkiem prof. Macieja Świeszewskiego i sitodruku pod kierunkiem ad. II st. Aleksandra Widyńskiego. W 2004 r. znalazła się w gronie 100 finalistów konkursu "Obraz Roku" miesięcznika Art & Business, czemu towarzyszyła wystawa w Królikarni - Oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie. W 2005 roku otrzymała Dyplom Ministra Kultury, za współudział w realizacji projektu W kolorze mniej boli w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Gdańsku. Nominowana do nagrody Pomorskiej Nadziei Artystycznej za rok 2008 w Gdańsku w roku 2009. Uczestniczka Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa Współczesnego Bielska Jesień 2007 w BWA, w Bielsku-Białej. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych między innymi: Obraz życia, Muzeum Początków Państwa Polskiego - Gniezno 2007r.; Wystawa 100-lecia ZPAP, Państwowa Galeria Sztuki - Sopot 2011r.; I Triennale Sztuki Pomorskiej, w PGS - Sopot 2013r.; 25 Międzynarodowy Wschodni Salon Sztuki, Centrum Spotkania Kultur, Lublin 2020r.; Ona Energia, Stolarska/Krupowicz Galery, Warszawa 2021r.

Opinie (1)

  • Super malarstwo

    Super malarstwo, brawa dla Jowity.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jeden najsłynniejszych sopockich rzeźbiarzy współczesnych (również długoletni wykładowca akademicki) to: