Trójmiejscy artyści

José Maria Florencio

muzyka

www:
www.maestroflorencio.com

Dyrygent
altowiolista, kompozytor.

Absolwent Uniwersytetu Minas Gerais w Belo Horizonte. Swoje umiejętności doskonalił także na kursach mistrzowskich w Brazylii, w nowojorskiej Juilliard School of Music, wiedeńskim Musikhochschule oraz warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Od 2008 do 2011 roku zastępca dyrektora artystycznego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Kształcił się m.in. u Davida Machado, Eugene'a Ormandyego i Henryka Czyża. Po ukończeniu studiów był koncertmistrzem altówek Orkiestry Symfonicznej Minas Gerais w Belo Horizonte i Orkiestry Symfonicznej Bahia w Salwadorze. Występował także jako solista na koncertach i recitalach.

W roku 1985 przyjechał do Polski i rozpoczął karierę dyrygencką. Współpracował z wieloma ośrodkami muzycznymi w kraju prowadząc koncerty symfoniczne i kameralne oraz spektakle operowe, operetkowe i baletowe.

Pełnił funkcje dyrygenta Teatru Wielkiego w Łodzi, dyrektora muzycznego Opery Wrocławskiej, dyrektora naczelnego i artystycznego Orkiestry i Chóru PRiTV w Krakowie, dyrektora Muzycznego Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki, dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Poznańskiej oraz stałego dyrygenta w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.

Obecnie Maestro José Maria Florencio jest nowym Dyrektorem Orquestra Sinfonica do Teatro Municipal de Sao Paulo, jednej z ważniejszych instytucji muzycznych kontynentu południowoamerykańskiego.

Nagrody m.in.: Srebrną Łódkę za najlepsze spektakle teatralne roku: Ernani Verdiego (1992) i Cavalleria Rusticana Mascagniego (1993), wystawione na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi, czy nagrodę krytyków muzycznych Sao Paulo dla najlepszego dyrygenta sezonu 1992 oraz prestiżową nagrodę Sereia de Ouro (1997) Brazylijskiej Telewizji GLOBO.

Wywiad z artystą

Nikt nie wie o tym, że...

pracuję, żyję i działam wyłącznie dla innych.

Gdybym nie był tym, kim jestem...

spełniałbym się tak samo aktywnie na innym humanistycznym polu.

Inspiruje mnie...

świat, ludzie i ukochane najbliższe osoby.

Przełomowy moment w moim życiu ?

moment zakupu jednostronnego biletu do PRL-u.

Pierwsze wspomnienie z dzieciństwa...

urodziny - 6 lat.

Uwielbiam poświęcać czas na...

poznawanie.

Moje największe marzenie, to...

ujrzeć w pełni szczęśliwą rodzinę.

Największa gafa...

pomyłka nazwiska żony i kochanki znajomego publicznie.

Żyję w Trójmieście gdyż...

tu też pracuję.

Ulubione miejsce w Trójmieście...

...

Pozostali artyści z Trójmiasta

Jesteś utytułowanym lub młodym utalentowanym artystą?

Chcesz by o Tobie i Twojej działalności artystycznej dowiedział się świat? Wypełnij formularz.