Wiadomości

Jordi Savall zagra na festiwalu Actus Humanus

Jordi Savall - geniusz brzmienia i mistrz marketingu.
Jordi Savall - geniusz brzmienia i mistrz marketingu. mat. prasowe

Jordi Savall, prawdopodobnie najbardziej ceniony na świecie wykonawca muzyki baroku i renesansu, wystąpi w grudniu na festiwalu Actus Humanus w Gdańsku. Ideą tego wydarzenia jest prezentacja utworów muzyki dawnej związanych z tematyką bożonarodzeniową. Podobnie jak w ubiegłym roku dyrektorem artystycznym imprezy będzie Filip Berkowicz, odpowiedzialny także m.in. za program Misteriów Paschaliów w Krakowie.Mala Punica słynie z niesłychanie skrupulatnych przygotowań.
Mala Punica słynie z niesłychanie skrupulatnych przygotowań. mat. prasowe
To dopiero druga odsłona festiwalu Actus Humanus, a już będziemy mieli okazję podziwiać najbardziej znanego artystę specjalizującego się w muzyce dawnej. Jordi Savall jest wybitnym badaczem, gra na violi da gamba, od niemal czterdziestu lat prowadzi zespół Hesperion, ma na koncie ponad 100 wydawnictw muzycznych, a od czternastu lat prowadzi własną wytwórnię Alia Vox. Choć przez niektórych jest krytykowany za to, że zbyt wiele uwagi przykłada do marketingu, to właśnie jego geniusz w dużej mierze przyczynił się do popularyzacji dzieł muzyki dawnej na świecie. Katalończyk jest mistrzem brzmienia, ma niezwykle dobrą rękę do wyboru współpracowników oraz sal koncertowych, w których nagrywa swe płyty.

À propos lokalizacji koncertów - ich dobór okazał się, zgodnie z przewidywaniami, piętą achillesową zeszłorocznego festiwalu. Zimne wnętrza kościołów pozbawione odpowiedniej akustyki i twarde ławki nie sprzyjały odbiorowi pięknej muzyki. Organizatorzy zapowiadają, że w tym roku będzie lepiej.

Muzyka baroku i renesansu:

jest piękna, nie opuszczę żadnego koncertu 49%
jest piękna, ale bilety za drogie 31%
jest piękna, ale nie dla mnie 6%
jest piękna, ale nudna 14%
nie znam 0%
zakończona Łącznie głosów: 49
- Wyciągnęliśmy sporo wniosków z pierwszej edycji Actus Humanus - mówi Anna Czekanowicz-Drążewska, dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury w gdańskim magistracie. - Zimowa pora jest nieprzyjazna dla możliwości wykonawczych, dlatego w tym roku poszukamy nowych sal koncertowych. Na pewno będzie to ogrzewane Centrum św. Jana, pozostanie Dwór Artusa i kościół św. Jakuba.

Festiwal zainauguruje 11 grudnia zapowiadany już w zeszłym roku zespół Akademia pod batutą Francoise Lasserre. To zespół wokalny, który specjalizuje się w muzyce Jana Sebastiana Bacha, Heinricha Schutza czy Claudio Monteverdiego. Głównym celem zespołu Lasserre jest odtwarzanie znanych i zapomnianych dzieł siedemnastowiecznych. 12 grudnia koncert da wspomniany Jordi Savall. 13 grudnia wystąpi zespół I Turchini prowadzony przez Antonio Florio. Ansambl specjalizuje się w muzyce XVII i XVIII wieku z Neapolu, stawiając głównie na dzieła kompozytorów mało znanych. Zespół działa od 1987 roku, przez ten czas grał koncerty na wielu ważnych festiwalach na całym świecie.

Kolejnym zapowiadanym już wcześniej koncertem będzie występ Mala Punica pod kierownictwem Pedro Memelsdorffa, który zaprezentuje się w Gdańsku 14 grudnia. Zespół argentyńskiego flecisty słynie z niesłychanie skrupulatnych przygotowań. Do nagrania muzyki liturgicznej Codexa Faenzy muzycy zrekonstruowali specjalnie klawesyny średniowieczne i poświęcili trzy lata na naukę gry na tym instrumencie. 15 grudnia wystąpi na Actus Humanus Ottavio Dantone - włoski dyrygent i klawesynista, dyrektor zespołu Accademia Bizzantina.

Festiwal zakończy się 16 grudnia koncertem Europa Galante z udziałem tenora Carlo Allemano pod batutą Fabio Biondiego. To specjaliści od oper barokowych, dwukrotnie nominowani do Grammy. Polska publiczność zna ten zespół doskonale, bowiem kilkukrotnie występował on na krakowskich festiwalach Misteria Paschalia oraz Opera Rara, których dyrektorem artystycznym jest odpowiedzialny również za program gdańskiego festiwalu Filip Berkowicz. W związku z tym trudno niestety oczekiwać, żeby Actus Humanus ściągnął do Gdańska fanów muzyki dawnej z dalszych regionów Polski. Z festiwalem Misteria Paschalia nie możemy konkurować pod względem programu, ale gdański festiwal wyróżnia się cenami biletów.

- Chcemy utrzymać dostępne ceny - komentuje Anna Czekanowicz-Drążewska. - Bilety na Misteria Paschalia kosztują po 100-200 zł, a my postaramy się utrzymać cenę około 50 zł, tak jak w zeszłym roku. Actus Humanus w pewien sposób koresponduje z krakowskim festiwalem, z czego się bardzo cieszymy.

Zobacz zeszłoroczną, pierwszą edycję Actus Humanus na zdjęciach naszych fotoreporterów.

Opinie (15) 3 zablokowane

 • no i na co to komu, pieniondze mozna byloby przeznaczyc na jakies inne cele zamiast takich dennych i slabych koncertow, np na wsparcie gdanskiego targowiska...

  • 4 35

 • ?? (1)

  Znow jakis szarpidrut bez matrury

  • 5 28

  • wiesz co?

   Skończ waść,wstydu oszczędź...Lepiej się nie wypowiadaj,skoro nie znasz...To do tych,którzy Savalla szarpidrutem nazywają. Wstyd.

   • 0 0

 • (1)

  A Św Jan jest ogrzewany? W zeszłym roku na C3 było zimno jak na zewnątrz...

  • 7 4

  • Nie był ogrzewany ze względu na nietypowe instrumenty.. Lekka zmiana temperatury i się rozstrajają..

   • 0 2

 • Zapowiada sie rewelacyjnie!

  Trzymam kciuki za powodzenia!
  już rezerwuje sobie czas w grudniu

  • 17 6

 • Wybiorę się

  • 15 6

 • Ja też się wybiorę

  • 7 5

 • Jordi Savall, jest najbardziej cenionym artysta kto wie kazdy kto zajmuje sie ta muzyka i zadne "prawdopodobnie" jest tu nie na miejscu.

  • 13 5

 • To jest czad

  To jest czad,a nie jakiś tam Hejneken ;-)

  • 13 3

 • bilety

  Gdzie i od kiedy będzie można kupić bilety?

  • 4 3

 • Wspaniale!

  • 2 3

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Kontrowersje wokół działalności miejskiego artysty
Kontrowersyjna działalność artysty z Gdyni
O mieszkaniu z duszą na Dolnym Mieście i niezwykłej kolekcji
O mieszkaniu z duszą na Dolnym Mieście

Kulinaria

Obiady do domu. Zamów i spróbuj nowych rzeczy
Zamów obiady do domu
Ostry Cień Mgły i Forfiter. Odjechane nazwy dań z trójmiejskich lokali
Odjechane nazwy dań z trójmiejskich lokali

Sprawdź się

W którym roku odbył się pierwszy pokaz "Pierścienia Nibelunga" w Gdańsku?