• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Jolanta f Mąkosa - Kocham Vermeera

Trzydzieści cztery obrazy Johannesa Vermeera z Delftu. Tyle zachowało się do dziś. Autorstwo niektórych jest niepewne. Trzydzieści cztery obrazy i tyleż wierszy. 
Od lat jeździłam po Europie odwiedzać jego obrazy. Niektóre kilkakrotnie. Podziwiałam je w Hadze, w Amsterdamie, w Paryżu, w Wiedniu, stałam przed nimi w Berlinie i w Dreźnie, zajrzałam w tej sprawie nawet do Brunszwiku.

10 czerwca - 2 października 2022

bilety 16 zł
ulgowy 12 zł
Na wystawie w londyńskiej National Gallery miałam rzadką okazję obejrzenia wszystkich Vermeerów z kolekcji brytyjskich, gdzie spotkały się na krótko. Wybrałam się na wystawę w Luwrze Vermeer i mistrzowie malarstwa rodzajowego. Pokusą było zobaczenie na własne oczy dzieł Vermeera z różnych muzeów europejskich i przybyłych  zza oceanu, zwłaszcza Ważącej perły, obrazu, który stał się inspiracją do całego cyklu wierszy. Nagrodą za ponad godzinne stanie w kolejkach do wejścia była możliwość zachwycenia się zapierającym dech w piersiach sposobem, w jaki światło sączy się przez szparę w zasłonie, oświetla ścianę i kładzie się na perłach.
Żadna reprodukcja nie jest w stanie tego oddać. Dziewięciu obrazów mistrza z Delftu nie poznałam jeszcze osobiście. Większość znajduje się w kolekcjach amerykańskich. Jeśli ich nie przywiozą do Europy, będę musiała się tam w końcu kiedyś wybrać.

J O L A N T A  f  M Ą K O S A
Urodziła się w Gdańsku. Absolwentka grafiki w gdańskiej ASP. Scenograf i scenarzystka. Kilkanaście lat uczyła grafiki i liternictwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie. Wymyśliła program muzyczny Od przedszkola do Opola. Współautorka scenariusza do serialu Pensjonat Pod Różą.  Autorka wystaw fotograficznych Jola Mąkosa patrzy na Paryż i Jola Mąkosa patrzy na Bretanię. Maluje, uprawia ogród i pisze. Wydała tom poetycki Ogrody wieczorem, na który  składają się wiersze powstałe w latach 1999-2011. Mieszka pod Warszawą.

Wernisaż i wieczór poezji - 02.11.2021r. godz. 18.00
Prowadzenie: Leszek Kopeć Dyrektor FPFF

 

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Co odpędzało wszelkie zło w czasach wpływów rzymskich, czyli w pierwszych wiekach naszej ery?