stat
Impreza już się odbyła

Joanna Bogacka. Portret wielokrotny - premiera książki

Joanna Bogacka (1945-2012) to artystka, która z Trójmiastem i Sopotem związała swoje niemal całe zawodowe życie. Przez ponad 40 lat była aktorką Teatru Wybrzeże kreując dziesiątki wspaniałych ról, m.in. Księżna Irina Wsiewołodowna Zbereźnicka Podberecka w "Szewcach" Witkacego (1981), Katarzyna w "Ślubie" Gombrowicza (1982), Waria w "Wiśniowym sadzie" Czechowa (1985), Gertruda w "Hamlecie, księciu Danii" (1995) i w "H." w "Hamleta" (2004). Przez kilkanaście lat związana była również z Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej, gdzie powstała m.in. wstrząsająca kreacja Marleny Dietrich w spektaklu "Szary Anioł" (2001), którą Joanna Bogacka z powodzeniem grała przez dekadę. 

11 września - 18 grudnia 2021, godz. 19:30

Wstęp wolny
Imponujący dorobek tej wybitnej artystki dotąd nie doczekał się zebrania w jednej publikacji. Łukasz Rudziński dzięki wsparciu Miasta Sopot wypełnia tę lukę, rozmawiając z pięćdziesięcioma ludźmi kultury i sztuki, których drogi przecięły się z drogą Artystki. Na bazie ich wspomnień powstała książka, która jest próbą stworzenia mozaikowego portretu Joanny Bogackiej takiej, jaką naprawdę była.

Wstęp po potwierdzeniu obecności pod nr telefonu: 58 551 22 66.

O Joannie Bogackiej w książce wypowiadają się m.in. Kazimierz Kutz, Danuta Stenka, Maciej Nowak, Jan Klata, Mirosław Baka, Dorota Kolak czy mąż Joanny Bogackiej, Krzysztof Gordon.

o autorze:
Łukasz Rudziński 
- od kilkunastu lat zajmuje się kulturą jako krytyk i recenzent teatralny. Przez dwanaście lat dziennikarz serwisu Kultura portalu trojmiasto.pl. Absolwent filologii polskiej oraz slawistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Swoje teksty publikuje w "Teatrze" i na portalu trojmiasto.pl. Stale współpracuje z Radiem Gdańsk. Współpracował z Instytutem Teatralnym im. Z Raszewskiego w Warszawie w ramach projektu Nowa Siła Krytyczna. Publikował m.in. w "Dialogu", "Scenie", "Notatniku Teatralnym", "Ricie Baum", "Teatrze Lalek", "Dwutygodniku", a także na wortalu e-teatr.pl.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Która z inicjatyw nie jest Miejskim Znakiem Kultury Szymona Wróblewskiego?