• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Język smaku. Lucas Cranach starszy widziany od kuchni. Spotkanie z dr. hab. Jarosławem Dumanowskim

Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Sztuki Dawnej zaprasza 20 maja na Język smaku. Lucas Cranach starszy widziany od kuchni. Spotkanie z dr. hab. Jarosławem Dumanowskim.

Prowadzenie: dr. hab. Jarosław Dumanowski, prof. UMK
Spotkanie towarzyszy wystawie "Dokładnie! Madonna pod jodłami"

Lucas Cranach starszy żył na przełomie epok, na jego oczach zmieniały się Niemcy, Europa i świat. Ten świat przedstawimy od kuchni, poprzez specyficzny język smaku i jedzenia. Mamy nadzieję, że w ten sposób dowiemy się czegoś ważnego o jego epoce. Dla Lutra i Melanchtona, przyjaciół malarza, kwestia jedzenia i postu były ważną częścią ich nauki o wierze, uczynkach i zbawieniu. Nieprzypadkowo radykalny odłam Reformacji zaczął się w 1522 r. w Zurychu od jedzenia kiełbasy. Nieprzypadkowo też tą kiełbasą objadali się w piątek drukarze, którzy akurat pracowali nad drukiem listów św. Pawła.

Druk, który umożliwił szybkie dotarcie z nowymi ideami do wielkich grup ludzi, przyniósł też rozwój piśmiennictwa popularnego, w tym książek kucharskich. Odrodzenie przyniosło również zainteresowanie życiem codziennym i potrawami spożywanymi przez antyczne postaci. Cielesny i niemoralny zmysł smaku stał się uczciwą przyjemnością. Ograniczał ją już nie strach przed konsekwencjami grzechu obżarstwa, ale troska o zdrowie wyrażana w języku starożytnej i renesansowej dietetyki humoralnej. Do tej wiedzy i tego języka odwoływał się Cranach w swych przedstawieniach Melancholii.

Porównując niemieckie Kuchmistrzostwo z tekstem włoskiej książki kucharskiej O uczciwej przyjemności i dobrym smaku możemy odkrywać dziś pasje ludzi z epoki Odrodzenia, odnajdywać frapujące różnice między Niemcami i Włochami, Europą północną i światem śródziemnomorskim. Zapraszamy na wykład o świecie Łukasza Cranacha widzianym od kuchni!

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- czas: 20.05.2023, od godz. 16:00 do godz. 17:30
- miejsce: Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk
- koszt: bezpłatnie

Mecenas Muzeum Narodowego w Gdańsku: Polska Grupa Energetyczna.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: Organizacja trzech wystaw czasowych w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Opinie

Sprawdź się

Kolonia Artystów w latach 2015-2018 funkcjonowała pod nazwą: