• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Język kolczasty? Sztuka zadziorna?

Zapraszamy na debatę projektu "Shaking the Walls" pt. JĘZYK KOLCZASTY? SZTUKA ZADZIORNA? do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

maj 18

sobota, godz. 18:00 - 20:30

Gdańsk,
bilety 140 zł

w każdą środę (do 27.06), godz. 18:30

Gdańsk,
bilety 25 zł
Czy język nas dzieli czy łączy? / Czy sztuka nas fascynuje czy bulwersuje?

Otwieramy cykl spotkań o granicach, murach, barierach między ludźmi, które uniemożliwiają porozumienie, wprowadzają dystans, zaburzają komunikację. Debaty są częścią projektu współpracy europejskiej "Shaking the Walls", który ma na celu diagnozowanie murów oddzielających od siebie jednostki i społeczeństwa. Projekt, dofinansowany z Programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa, realizowany jest z organizacjami partnerskimi z Irlandii, Wielkiej Brytanii, Islandii i Czech.

Cykl inauguruje debata o języku w której uczestniczyć będą: dr Joanna Lisiewicz (edukatorka, teatrolożka), Paweł Łysak (reżyser teatralny), Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski (polityk, samorządowiec), ks. Jacek Socha (dr teologii). Debatę poprowadzi Dorota Karaś (reporterka, dziennikarka Gazety Wyborczej).

W pierwszej debacie skupimy się na tematyce języka w dwóch jego aspektach: funkcji komunikacyjnej (bezpośrednio, w dyskursie politycznym, debacie publicznej, w internecie; jakie elementy wznoszą mury i utrwalają podziały, a jakie mogą je burzyć?) oraz języku sztuki (o metaforycznej wymowie sztuki, w tym teatru, który posługując się językiem zrozumiałym jedynie dla części społeczeństwa, może oburzać i podważać wartości istotne dla pozostałych odbiorców).

Czy podziały bądź niezrozumienie należy zaakceptować? Czy trzeba im przeciwdziałać? Zajęcia w szkołach dotyczące mowy nienawiści wzbudzają spory. Nie wszyscy życzą sobie istnienia sztuki, mówiącej językiem kontrowersji, ale artyści wciąż szukają nowych środków wyrazu, przystających do zmieniającej się rzeczywistości.

Czy jesteśmy w stanie rozmawiać tak, aby efekty były zadowalające dla stron o różnych poglądach? Co możemy zrobić, aby porozumiewać się lepiej?

Paneliści:
 
dr Joanna Lisiewicz - doktor nauk humanistycznych, entuzjastka edukacji, autorka książki "Milczenie w teatrze Samuela Becketta i Tadeusza Różewicza", nauczycielka i wykładowczyni akademicka, teatrolożka; członkini Zespołu Badań nad Twórczością Samuela Becketta na Uniwersytecie Gdańskim, inicjatorka i organizatorka wielu konkursów literackich i teatralnych dla młodzieży (na przykład "Piszę, bo lubię" czy "Nie klikam". "Gram i czytam") Belfer Roku Gazety Wyborczej 2001. Na co dzień mama dwunastoletniej Oli.
 
Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski - prawnik, manager, wykładowca akademicki, przez 5 kadencji radny miasta Gdyni, m.in. Przewodniczący Rady Miasta. W ubiegłym roku kandydował na prezydenta miasta Gdyni, stając naprzeciwko ludzi ze środowiska, które przez lata współtworzył - z wszystkimi konsekwencjami tego startu. Zaangażowany obywatel, Człowiek o polemicznej naturze, wiodący dziesiątki sporów i prowadzący dyskusje na wszelkich możliwych forach, zanurzony w świecie mediów społecznościowych, posiadający własne poglądy, lecz niezmiennie otwarty na poglądy innych i zaciekawiony nimi. Określa się jako konserwatysta i katolik - te dwa słowa w ustach wielu mogą brzmieć jak obelga, dla niego są wielką wartością i zobowiązaniem. Mąż od 20 lat tej samej żony, tata dwóch nastoletnich córek.

Paweł Łysak  - ukończył Wydział Filozofii i Socjologii UW oraz Wydział Reżyserii Dramatu warszawskiej PWST. Wyreżyserował ponad 30 spektakli na scenach teatrów Warszawy, Poznania, Bydgoszczy, Lublina, Łodzi i Torunia oraz siedemdziesiąt słuchowisk radiowych. Laureat prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Złotego Krzyża "za zasługi dla kultury polskiej" (2015), dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii "Teatr" (2012), Paszportu "Polityki" (2008), nagrody za reżyserię na XVI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2010), Grand Prix Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot" (2011). W latach 2000-2003 wspólnie z Pawłem Wodzińskim kierował Teatrem Polskim w Poznaniu. Był dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy w latach 2006-2014. Od września 2014 r. - dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie. W latach 2012-2016 był Przewodniczącym Rady ds. Instytucji Artystycznych przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2014 r. jest wiceprezesem Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów, a od 2017 - zastępcą przewodniczącego Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych.

ks. Jacek Socha - Gdańszczanin, urodzony 30.06.1969. Studiował teologię w: Gdańskim Seminarium Duchownym, na UKSW w Warszawie i Durham University. Dr teologii moralnej. Od 10 lat proboszcz parafii pw. Sw. Mikołaja w Gdyni. Ostatnia publikacja: "Nawracanie proboszcza" (wraz z Kinga Frąckowską), Wyd. Bernardinum, 2016 r.

Debatę poprowadzi:

Dorota Karaś - dziennikarka gdańskiego oddziału "Gazety Wyborczej". Współpracuje z "Wysokimi Obcasami" i "Dużym Formatem". Autorka dwóch książek - "Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami", która opowiada o tym, jak żyje się cudzoziemcom z różnych krajów w Gdańsku oraz "Cybulski. Podwójne salto" - biografii jednego z najpopularniejszych polskich aktorów, Zbigniewa Cybulskiego.
 
Shaking the Walls to projekt współpracy europejskiej, którego celem jest artystyczna interpretacja murów, podziałów, granic - fizycznych bądź metaforycznych - wszystkiego, co oddziela ludzi od siebie, zarówno jednostki, jak i grupy społeczne bądź etniczne, a także narody i kraje. W ramach projektu twórcy działań zajmą się przede wszystkim tematem "muru obojętności", który jest być może najmniej określoną barierą oddzielającą jednostki i społeczeństwa. Na realizację projektu Gdański Teatr Szekspirowski wraz z partnerami zdobył 200 tysięcy euro.

Opinie

Sprawdź się

W jakim okresie obecna główna jednostka Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, czyli Ratusz Głównego Miasta, spełniał funkcję siedziby władz Gdańska?