• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Język kolczasty? Sztuka zadziorna?

Zapraszamy na debatę projektu "Shaking the Walls" pt. JĘZYK KOLCZASTY? SZTUKA ZADZIORNA? do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

w każdą środę (do 27.06), godz. 18:30

Gdańsk,
bilety 25 zł
Czy język nas dzieli czy łączy? / Czy sztuka nas fascynuje czy bulwersuje?

Otwieramy cykl spotkań o granicach, murach, barierach między ludźmi, które uniemożliwiają porozumienie, wprowadzają dystans, zaburzają komunikację. Debaty są częścią projektu współpracy europejskiej "Shaking the Walls", który ma na celu diagnozowanie murów oddzielających od siebie jednostki i społeczeństwa. Projekt, dofinansowany z Programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa, realizowany jest z organizacjami partnerskimi z Irlandii, Wielkiej Brytanii, Islandii i Czech.

Cykl inauguruje debata o języku w której uczestniczyć będą: dr Joanna Lisiewicz (edukatorka, teatrolożka), Paweł Łysak (reżyser teatralny), Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski (polityk, samorządowiec), ks. Jacek Socha (dr teologii). Debatę poprowadzi Dorota Karaś (reporterka, dziennikarka Gazety Wyborczej).

W pierwszej debacie skupimy się na tematyce języka w dwóch jego aspektach: funkcji komunikacyjnej (bezpośrednio, w dyskursie politycznym, debacie publicznej, w internecie; jakie elementy wznoszą mury i utrwalają podziały, a jakie mogą je burzyć?) oraz języku sztuki (o metaforycznej wymowie sztuki, w tym teatru, który posługując się językiem zrozumiałym jedynie dla części społeczeństwa, może oburzać i podważać wartości istotne dla pozostałych odbiorców).

Czy podziały bądź niezrozumienie należy zaakceptować? Czy trzeba im przeciwdziałać? Zajęcia w szkołach dotyczące mowy nienawiści wzbudzają spory. Nie wszyscy życzą sobie istnienia sztuki, mówiącej językiem kontrowersji, ale artyści wciąż szukają nowych środków wyrazu, przystających do zmieniającej się rzeczywistości.

Czy jesteśmy w stanie rozmawiać tak, aby efekty były zadowalające dla stron o różnych poglądach? Co możemy zrobić, aby porozumiewać się lepiej?

Paneliści:
 
dr Joanna Lisiewicz - doktor nauk humanistycznych, entuzjastka edukacji, autorka książki "Milczenie w teatrze Samuela Becketta i Tadeusza Różewicza", nauczycielka i wykładowczyni akademicka, teatrolożka; członkini Zespołu Badań nad Twórczością Samuela Becketta na Uniwersytecie Gdańskim, inicjatorka i organizatorka wielu konkursów literackich i teatralnych dla młodzieży (na przykład "Piszę, bo lubię" czy "Nie klikam". "Gram i czytam") Belfer Roku Gazety Wyborczej 2001. Na co dzień mama dwunastoletniej Oli.
 
Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski - prawnik, manager, wykładowca akademicki, przez 5 kadencji radny miasta Gdyni, m.in. Przewodniczący Rady Miasta. W ubiegłym roku kandydował na prezydenta miasta Gdyni, stając naprzeciwko ludzi ze środowiska, które przez lata współtworzył - z wszystkimi konsekwencjami tego startu. Zaangażowany obywatel, Człowiek o polemicznej naturze, wiodący dziesiątki sporów i prowadzący dyskusje na wszelkich możliwych forach, zanurzony w świecie mediów społecznościowych, posiadający własne poglądy, lecz niezmiennie otwarty na poglądy innych i zaciekawiony nimi. Określa się jako konserwatysta i katolik - te dwa słowa w ustach wielu mogą brzmieć jak obelga, dla niego są wielką wartością i zobowiązaniem. Mąż od 20 lat tej samej żony, tata dwóch nastoletnich córek.

Paweł Łysak  - ukończył Wydział Filozofii i Socjologii UW oraz Wydział Reżyserii Dramatu warszawskiej PWST. Wyreżyserował ponad 30 spektakli na scenach teatrów Warszawy, Poznania, Bydgoszczy, Lublina, Łodzi i Torunia oraz siedemdziesiąt słuchowisk radiowych. Laureat prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Złotego Krzyża "za zasługi dla kultury polskiej" (2015), dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii "Teatr" (2012), Paszportu "Polityki" (2008), nagrody za reżyserię na XVI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2010), Grand Prix Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot" (2011). W latach 2000-2003 wspólnie z Pawłem Wodzińskim kierował Teatrem Polskim w Poznaniu. Był dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy w latach 2006-2014. Od września 2014 r. - dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie. W latach 2012-2016 był Przewodniczącym Rady ds. Instytucji Artystycznych przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2014 r. jest wiceprezesem Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów, a od 2017 - zastępcą przewodniczącego Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych.

ks. Jacek Socha - Gdańszczanin, urodzony 30.06.1969. Studiował teologię w: Gdańskim Seminarium Duchownym, na UKSW w Warszawie i Durham University. Dr teologii moralnej. Od 10 lat proboszcz parafii pw. Sw. Mikołaja w Gdyni. Ostatnia publikacja: "Nawracanie proboszcza" (wraz z Kinga Frąckowską), Wyd. Bernardinum, 2016 r.

Debatę poprowadzi:

Dorota Karaś - dziennikarka gdańskiego oddziału "Gazety Wyborczej". Współpracuje z "Wysokimi Obcasami" i "Dużym Formatem". Autorka dwóch książek - "Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami", która opowiada o tym, jak żyje się cudzoziemcom z różnych krajów w Gdańsku oraz "Cybulski. Podwójne salto" - biografii jednego z najpopularniejszych polskich aktorów, Zbigniewa Cybulskiego.
 
Shaking the Walls to projekt współpracy europejskiej, którego celem jest artystyczna interpretacja murów, podziałów, granic - fizycznych bądź metaforycznych - wszystkiego, co oddziela ludzi od siebie, zarówno jednostki, jak i grupy społeczne bądź etniczne, a także narody i kraje. W ramach projektu twórcy działań zajmą się przede wszystkim tematem "muru obojętności", który jest być może najmniej określoną barierą oddzielającą jednostki i społeczeństwa. Na realizację projektu Gdański Teatr Szekspirowski wraz z partnerami zdobył 200 tysięcy euro.

Opinie

Sprawdź się

Jaka była pierwsza wystawa w Żaku w Gdańsku, podczas której pokazano m.in. wykopane karabiny z czasów wojny?