• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

"Jezioro łabędzie" w Gdyni - udana powtórka z rozrywki

Ewa Palińska
21 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 

Royal Moscow Ballet odwiedza Trójmiasto od lat, przywożąc ze sobą najsłynniejsze sztuki baletowe. W niedzielny wieczór w Gdynia Arenie rosyjscy baletmistrzowie zaprezentowali "Jezioro łabędzie" i choć mogłoby się wydawać, że oglądanie tego samego spektaklu każdego roku, w dodatku z prowizoryczną scenografią i zatańczonego pod muzykę z płyty z czasem straci na atrakcyjności, liczna frekwencja i gromkie owacje pokazują, że tańczące łabędzie nadal są na fali.Historią zaklętej w łabędzia Odetty, zakochanej bez pamięci w księciu Zygfrydzie, od ponad stu lat zachwyca się publiczność na całym świecie. Ponadczasowa opowieść była wielokrotnie parafrazowana przez twórców reprezentujących najróżniejsze dziedziny sztuki - scenki zaczerpnięte z niej zdobiły płótna obrazów, stanowiły inspirację do stworzenia filmów fabularnych, animowanych oraz sztuk teatralnych.

Mimo tak licznych i rozmaitych nawiązań pierwotna wersja "Jeziora łabędziego" się nie znudziła i nie zdezaktualizowała. Przeciwnie - spektakle baletowe cieszą się niesłabnącą popularnością, czego dowodem była tak liczna frekwencja podczas niedzielnego występu Royal Moscow Ballet w Gdynia Arenie.
"Jezioro łabędzie" zapowiadaliśmy w naszym kalendarzu imprez oraz cyklach Październik melomana i Planuj tydzień.

 • Piękne kostiumy to niewątpliwy atut "Jeziora łabędziego" w wykonaniu Royal Moscow Ballet.
Przypomnijmy, że libretto, którego autorami są Władimir Biegiczew oraz Wasilij Gelcer, opowiada (w dużym skrócie) historię zaklętej w łabędzia Odetty. Zły czar może z niej zdjąć jedynie szczere uczucie człowieka, który nigdy wcześniej nikomu nie wyznał miłości. Odetta poznaje księcia Zygfryda i zakochuje się w nim nie tylko ze wzajemnością, ale i bez pamięci. Zanim jednak padnie kluczowe wyznanie miłości, do gry wkracza zły czarownik Rotbalt, który ma co do kochanków zupełnie inne plany... Choć w popkulturze znajdziemy wiele odniesień do tragicznego finału "Jeziora łabędziego" (i tego tragicznego finału bardzo często wyczekują widzowie), rosyjskie zespoły, tak jak uczynił to w niedzielny wieczór Royal Moscow Ballet, pomijają wątek samobójczej śmierci kochanków i wprowadzają szczęśliwe zakończenie. Jako ciekawostkę dodam, że jest to "tradycja", którą w latach 30. XX wieku zainicjowali sowieci pod wodzą Józefa Stalina.

Zobacz też: Balet od kulis, czyli co balerina nosi w torbie

Spektakle Royal Moscow Ballet to wydarzenia objazdowe zaplanowane w taki sposób, aby można było wystawić je nawet na prowizorycznej scenie, w spartańskich warunkach, a po spektaklu szybko spakować i przemieścić się w kolejne miejsce. I faktycznie, oprawa wizualna niedzielnego widowiska była wielce ascetyczna - za dekorację robiły jedynie tekstylne kotary.

"Jezioro łabędzie" to klasyk, który się nie nudzi, czego dowodem była liczna frekwencja podczas niedzielnego wydarzenia. "Jezioro łabędzie" to klasyk, który się nie nudzi, czego dowodem była liczna frekwencja podczas niedzielnego wydarzenia.
Mimo tej skromnej scenografii i muzyki z płyty rosyjski zespół baletowy w łaski publiczności wkupił się bez trudu. Stało się tak głównie za sprawą wysokiego poziomu artystycznego, jaki prezentowali na scenie jego tancerze, choć niemała w tym też zasługa pięknych, widowiskowych kostiumów. I choć w trakcie spektaklu widzowie wielokrotnie nagradzali artystów gromkimi, spontanicznymi brawami, to jednak było coś, co sprawiało im zawód.

- Balet jest znakomity, kostiumy piękne, ale brak grającej na żywo orkiestry i wysługiwanie się płytą bardzo mnie rozczarowały - komentował w przerwie spektaklu jeden z widzów.
Z tym nie sposób się nie zgodzić, aczkolwiek wystawianie baletu pod muzykę z płyty to praktyka bardzo częsta, szczególnie w przypadku projektów "objazdowych", aczkolwiek i teatry stacjonarne coraz częściej decydują się na to (tańsze) rozwiązanie.

Informacje na temat wszystkich koncertów i spektakli odbywających się w Trójmieście znajdziesz w naszym kalendarzu imprez


Baletmistrzowie zachwycali nie tylko umiejętnościami tanecznymi, ale i aktorskimi. Baletmistrzowie zachwycali nie tylko umiejętnościami tanecznymi, ale i aktorskimi.
Stali bywalcy znali specyfikę tego rodzaju wydarzeń i w swojej ocenie byli mniej krytyczni.

- Jak zawsze urzekły nas piękne stroje i nieprzeciętne umiejętności tancerzy. Wiemy już, które miejsca są najlepsze, więc widoczność mieliśmy znakomitą. Wieczór uważamy za bardzo udany - mówili Maria i Stanisław, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
O tym, że objazdowe spektakle baletowe (szczególnie będące powtórką tego, co już mieliśmy okazję w Trójmieście zobaczyć) się znudzą, mówi się od kilku lat. Prognozy do tej pory się jednak nie sprawdziły i nic nie zapowiada, że tak się stanie. Widzowie uwielbiają tego typu rozrywkę i chętnie w niej uczestniczą, czego potwierdzeniem jest liczna frekwencja oraz zachwycona niedzielnym spektaklem publiczność.

Wydarzenia

The Royal Moscow Ballet - Jezioro Łabędzie (4 opinie)

129-249 zł
balet

Miejsca

Opinie (15) 1 zablokowana

 • I ja bylem ,widzialem i jestem pod wrazeniem.Polecam.

  • 7 0

 • Coś niesamowitego!

  O zobaczeniu prawdziwego baletu marzyłam od dziecka i wreszcie się udało. Co za emocje! Jeszcze nie mogę ochłonąć! Jak oni cudownie tańczyli! Prosimy o więcej!

  • 4 2

 • Opinia do filmu

  Zobacz film "Jezioro łabędzie" w Gdyni

  balet

  Byłam , widziałam , piękny balet. Zaskoczona jestem miło.

  • 2 0

 • (3)

  Gdyby była orkiestra, to za kilkadziesiąt dodatkowych osób, hotele, transport, przewóz instrumentów, dodatkowe specjalistyczne nagłośnienie ktoś by musiał zapłacić. Bilety były by dwa razy droższe. Warto?

  • 4 1

  • (1)

   I tak w takiej wielkiej hali sportowej wzmocniony dźwięk orkiestry by leciał z kolumn głośnikowych. Orkiestra ma sens w normalnej sali filharmonii.

   • 1 0

   • Oczywiście

    Oczywiście, że warto... raz na jakiś czas wybrać się np. do Teatru Wielkiego aby zobaczyć Polski Balet Narodowy. Można z powodzeniem dostać bilety tańsze, a z bardzo dobrą widocznością i akustyką. Przy okazji zobaczyć jak pięknie rozwinął się warszawski zespół i przeżyć prawdziwą, a nie udawaną ucztę baletową :) Zespół tańczący w towarzystwie dyrygenta to zupełnie inne wydarzenie.

    • 0 1

  • warto, muzyka na żywo to druga połowa czaru...

   • 0 0

 • Opinia do filmu

  Zobacz film "Jezioro łabędzie" w Gdyni

  piękna muzyka i taniec, ale... (2)

  Miałam przyjemność oglądać wczorajszy występ niewątpliwie utalentowanych tancerzy. Piękne widowisko, cudowna muzyka, stroje i przepiękny momentami wzruszający taniec. Jedynym dużym minusem było zorganizowanie tego występu w hali sportowej. Plastikowe żółte fotele na trybunach i masakrycznie niewygodne krzesła na płycie boiska oraz publiczność siedząca w kurtkach zamiast w eleganckich kreacjach z powodu sporego chłodu panującego na sali - to bez wątpienia nie jest otoczenie dla Royal Moscow Ballet.

  • 16 0

  • Opinia do filmu

   Zobacz film "Jezioro łabędzie" w Gdyni

   Ale Royal Moscow Ballet robi swoje show właśnie pod występy w halach sportowych

   to innego rodzaju występy niż w teatrach, adresowane do innej, niewyrobionej publiczności.

   • 1 0

  • Opinia do filmu

   Zobacz film "Jezioro łabędzie" w Gdyni

   Proszę mi wytłumaczyć dlaczego ludzie płacą tyle pieniędzy , aby to oglądać podczas gdy mogliby się raz do roku wybrać do Opery w Warszawie, gdzie za niższą cenę (np. na balkonie) mogą obejrzeć balet narodowy, na światowym poziomie, z dyrygentem, orkiestrą i przeżyć prawdziwą ucztę.

   • 0 1

 • Komentarz nieco inny (1)

  Przed laty, aby obejrzeć Jezioro Łabędzie w oryginalnym, rosyjskim wykonaniu, udałem się do Teatru Maryjskiego w St. Petersburgu. Bilety były bardzo drogie, jak na nasze realia, lecz spektakl tak znakomity, że zapadł mi w pamięć na zawsze. Czy zatem warto inwestować w siebie, aby obejrzeć sztukę na najwyższym poziomie? Odpowiadam sobie i polecam wątpiącym: tak! Warto! Warto dać sobie prezent, który nas poruszy, uwrażliwi na piękno, pozwoli docenić pracę innych, wielkich profesjonalistów.

  • 14 0

  • Jestem za. Wolę raz do roku wybrać się do Warszawy by zobaczyć nasz zespół narodowy, który tańczy na najwyższym poziomie i raz w życiu do któregoś z najsłynniejszych teatrów by zobaczyć gwiazdy światowej sceny baletowej (nawet na tańszych miejscach z ograniczoną widocznością) niż bawić się w baletowy jarmark do muzyki odtwarzanej z płyty za naprawdę niebywałe kwoty, w warunkach urągających artystom baletu...

   • 0 0

 • Opinia do filmu

  Zobacz film "Jezioro łabędzie" w Gdyni

  Wspaniale poogladać, ale szkoda mi poniszczonych stóp, stawów tych ludzi

  Szkoda niszczyć, dewastować nogi w baletkach. Później na starsze lata inwalidzi...

  • 2 0

 • Jezioro

  A tu na Kaszubach dalej szambo powyborcze

  • 1 0

 • Czy mi sie zfaje

  Czy tym panom cos stoi pod tymi rajstopami?

  • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

10 zł
wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Kulinaria

Sprawdź się

Sprawdź się

Kwartalnik literacki założony przez pięciu młodych poetów z Trójmiasta to:

 

Najczęściej czytane