• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Jesień z Bazuną (1 opinia)

Przegląd piosenki BAZUNA to impreza o ponad czterdziestoletnim rodowodzie, utworzona w roku 1971 w środowisku Studenckiego Klubu Turystycznego Politechniki Gdańskiej FIFY. Początkowe edycje imprezy, o ściśle akustycznym charakterze, stanowiły sceniczny obraz turystycznych wędrówek i wypraw. Przez lata impreza zdobywała sobie status niezależnego muzycznego forum, z akustycznym brzmieniem jako podstawą. Dojrzały muzycznie charakter imprezy podkreślić chcemy w jej tegorocznej jesiennej wizytówce w Akademickim Klubie Politechniki Gdańskiej „Kwadratowa”.
Harmonogram:
18.00 sala główna klubu Kwadratowa
Paweł Orkisz z zespołem
Mikroklimat

 

22.00 sala dolna – pub
ReWers
Wacław Nowicki i Wojciech Klocek
Krzysztof Jurkiewicz

 

WSTĘP WOLNY

 

MIKROKLIMAT – zespół, który kultywuje obecny w piosence studenckiej i turystycznej nurt łagodnej, lekkiej i zwiewnej ballady. Prawdziwie turystyczne początki – Barbara i Jan Sobolewscy,
wraz z Leszkiem Mateckim na przeglądzie BAZUNA w latach 1972-74 zaprezentowali garść takich właśnie piosenek lekkich, jak wiatr, które od razu urzekły uczestników, urzekły śpiewających turystów,
przepisywanie w licznych śpiewnikach, do dziś wykonywane na szlakach całego kraju. Błękitny czas, Mokro, Niedogotowana manna – każdy turysta tytuły te zna. Jest jednak coś więcej: w scenicznym wykonaniu melodii i treści towarzyszy niebywały kunszt muzyczny, Stanisław Szczyciński na swym fortepianie potrafi wykreować bajkowe pejzaże, takie doświadczenie – zauroczenie kilkusetosobowej widowni miało miejsce na BAZUNIE 2016 w Sulęczynie, występ stał się magicznym punktem programu.
Pogodzenie dwóch światów: prostoty turystycznej pieśni i wyżyn artystycznego wykonania jest czymś niespotykanym, pod tym względem grupa MIKROKLIMAT jest na polskiej scenie wyjątkowa.
Poza Barbarą i Stanisławem trio MIKROKLIMAT uzupełnia syn obojga, Maciej, basista.

 

Paweł Orkisz – śpiewający turysta i muzyk z krwi i kości, przybywszy z podbeskidzkiego Andrychowa muzyczne szlify zdobywał w Krakowie w zespole Hobo wraz z Januszem Kotarbą (piosenka Nie zabieraj mi strun), z własnymi zespołami, na przełomie lat 70- i 80-tych zdobywał sceny turystycznych przeglądów w kraju.
Dla Pawła przełomowym był rok 1984 – z mistrzowskim, „skazanym na sukces” składem, w którym Wojtek Czemplik (SDM, U Studni) – skrzypce, Stefan Błaszczyński (Piwnica pod Baranami, Brathanki) – flet, zawojował sceny w całej Polsce, do czerwoności, niemal, jak na rockowym koncercie, rozpalając roztańczoną widownię (vide BAZUNA 1984, Szymbark k. Iławy).
W śpiewnikach turystycznych umieścił kilka swych żelaznych pozycji, wymieńmy Pociąg i Przechyły, na uwagę zasługuje napisana do słów ułana Henryka Szczyglińskiego Piosenka z szabli (Niech w księgach wiedzy szpera rabin…). Kolejne lata, spędzone w Gdańsku i z powrotem w Krakowie, skierowały Pawła w stronę piosenki poetyckiej, także i w tej klasie stał się On mistrzem wyrazu, wielu standardom nadając swój indywidualny wyraz. W repertuarze oraz dorobku płytowym, poza bogatą twórczością własną i studencką klasyką, Paweł ma programy wielkich: L. Cohena, B. Okudżawy i W. Wysockiego, tego ostatniego we własnych tłumaczeniach. Występ w klubie Kwadratowa będzie przeglądem przez różnorodny, wielonastrojowy repertuar Pawła, zebrany z kilku dekad twórczości scenicznej. Zespół, wraz z Pawłem tworzą: Piotr Bzowski – gitara oraz Jarosław Miszczyk – fortepian .



poezja śpiewana - koncerty w Trójmieście

Opinie (1)

  • Wspaniały koncert!

    Dziękujemy, Pawle! Zespół wspaniały!

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Gdzie pierwotnie mieściła się siedziba starego Żaka znanego jako Klub Studentów Wybrzeża Żak?