stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Jarosław i Maria Pajek - wystawa

9 - 31 października 2021, godz. 10:00 - 18:00

MARIA PAJEK
Artystka jest absolwentką studiów artystycznych na Uniwersytecie M. C. Skłodowskiej w Lublinie.
Dyplom (1989) w pracowni rzeźby prof. Mariana Stelmasika. Od 1995 roku pracuje Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Realizuje się twórczo w malarstwie. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Punktem wyjścia dla malarstwa Marii Pajek jest pejzaż stanowiący inspirację, źródło dla budowania abstrakcyjnych kompozycji, gdzie główną rolę odgrywa kolor. W obrazach artystki płaszczyzny barwne tworzą układy o różnym nasyceniu i świetlistości. To właśnie kolor, jego wzajemne relacje tworzą nastrojowy, pogodny malarski świat.

JAROSŁAW PAJEK
Artysta ukończył studia artystyczne na Uniwersytecie M. C. Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom (1989) w pracowni rzeźby prof. Sławomira Mieleszki. Doktorat (2013) na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 1992 roku pracuje w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Jest kuratorem i kustoszem kolekcji rzeźby. Twórczość w zakresie rzeźby: medale, małe formy rzeźbiarskie, rzeźba kameralna i plenerowa.

Prace Jarosława Pajka cechuje pogłębiona refleksja, której podporządkowane są raczej powściągliwe środki formalne o nieprzesadnej ekspresji, co zaświadcza o zdolności empatii i autentyczności narracji. Jego postawa i samoświadomość artystyczna jest zorientowana na uniwersalny, ponadczasowy wymiar. Jest to sztuka zorientowana na sacrum, której podmiot prowadzi zawsze swój osobisty dialog z absolutem.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Gdzie słynny pisarz Günter Grass, laureat literackiej Nagrody Nobla, ma w Gdańsku swój pomnik razem z Oskarem - bohaterem "Blaszanego bębenka"?

 

Najczęściej czytane