stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Janusz Tartyłło - wystawa (11 opinii)

Wystawa z okazji jubileuszu 55-lecia pracy twórczej Janusza Tartyłły. Wernisaż odbędzie sie w dniu 6.04.2009 roku o godzienie 18.00-tej w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku. Wystawa będzie czynna w dniach 7.04. do 6.05.2009 r. w godzinach od 9.00 do 17.00, od poniedziałku do piątku. Podczas wystawy zostanie przedstawionych 10 obrazów oraz 3 instalacje.

Janusz Tartyłło o wystawie: Na wystawie jubileuszowej zostaną pokazane prace (niemal wyłącznie duże wystawiennicze formaty), które powstały w 2008 roku. Jeden z obrazów pochodzący z 2009-tego roku ('Trójobjęcie') jest w pewnym sensie sprawdzianem mej aktualnej formy (olej na płótnie: 100x120). Wszystkie prace (z wyjątkiem instalacyjnych) są inspirowane sennymi wizjami. Zdaję sobie z tego sprawę, że powyższe wyjaśnienie brzmi niczym medialny chwyt, ale jest prawdą. Oczywiście wierne przeniesienie snu jest niewykonalne, jednak wizyjna kompozycja, ogólny klimat pozostają zachowane. Eliminuję w trakcie pracy wszelkie pokusy, aby senny obraz uładzić i oswoić.

Wszystkie prace malarskie zostały zanotowane w kilku szkicach, po przebudzeniu się, zazwyczaj w środku nocy (zaznaczam, bez używek, żeby nie przywoływać skojarzeń z: >recepturami< Stanisława Ignacego Witkiewicza). Tytuły prac dojrzewały w trakcie przygotowań do realizacji malarskiej. Prace najnowsze (a nie przegląd) zdecydowałem się pokazać ze względu na zasłyszaną maksymę: Człowiek jest tyle wart, ile są warte jego ostatnie dokonania (nawet, jeśli ta motywacja może się wydać naiwnością, pretensjonalnym gestem[??!]-zaryzykowałem i już!).

Instalacje to suma pewnych doświadczeń scenograficznych oraz prac malarskich inspirowanych snami w przeniesieniu na obiekt przestrzenny, o charakterze instalacyjnym.


Dyptyk "Kukiełcza zażartość", Janusz Tartyłło
Dyptyk "Kukiełcza zażartość", Janusz Tartyłło

Dyptyk "Imperium zajadłości", Janusz Tartyłło
Dyptyk "Imperium zajadłości", Janusz Tartyłło

Przeczytaj także

Dodaj zdjęcie

Opinie (11)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.