• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Skandalista Janusz Palikot nadal w radzie gdańskiej fundacji teatralnej

Ewa Palińska
27 maja 2023, godz. 14:00 
Opinie (66)

Janusz Palikot, znany młodym ludziom głównie z filmów pokazujących picie alkoholu, od lat jest członkiem rady fundacji Theatrum Gedanense. 22 maja sąd uznał go za winnego promocji alkoholu. Wyrok jest nieprawomocny.

Janusz Palikot, były poseł, skandalista i biznesmen, a wraz z nim jego wspólnicy Kuba Wojewódzki i Tomasz Czechowski, zostali uznani za winnych reklamowania alkoholu w internecie. W Krakowie wystosowano już apel do prezydenta miasta o odwołanie go z rady Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, w której zasiada. Janusz Palikot jest też członkiem rady fundacji Theatrum Gedanense. Prezes fundacji informuje jednak, że były poseł nie bierze czynnego udziału w jej obradach.Kraków chce usunięcia Palikota z rady Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAKCzy Janusz Palikot powinien zostać odwołany z rady fundacji Theatrum Gedanenses?

- Pan Palikot dał się poznać jako kontrowersyjny poseł i polityk, pijący publicznie alkohol, nawołujący do legalizowania narkotyków, atakujący w bezpardonowy sposób śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, uprawiający politykę w jej najgorszej odsłonie" - pisze w liście otwartym do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, miejski radny klubu PiS Michał Drewnicki, apelując jednocześnie o odwołanie Palikota z rady Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.
Sam Palikot do winy się nie przyznaje i zapowiada apelację. Podkreśla też, że o tym, że wyrok już zapadł, dowiedział się od dziennikarki jednego z dzienników o charakterze sensacyjno-rozrywkowym.

- Orzeczenia nie otrzymałem. Nie zostałem też wezwany do sądu, nie odbyła się publiczna rozprawa sądowa i nie zostałem wysłuchany - pisze Janusz Palikot w oświadczeniu, którego treść udostępnił m.in. w mediach społecznościowych. - Znakiem czasów jest, że w Polsce wyroki ogłasza prasa, zanim jeszcze uczyni to sąd wobec obywatela. Zapowiedziałem w marcu, że swojego stanowiska będę bronił przed sądem i wtedy publicznie zabiorę głos w tej sprawie. Oczekuję niczego więcej tylko respektowania praw należnych mi, jak każdemu obywatelowi RP".


Producent i promotor picia alkoholuJanusz Palikot w alkoholowym biznesie odnosi sukcesy od dekad. Na rynku pojawiła się m.in. wódka sygnowana jego nazwiskiem, ale też Wódka Czyste Wyjebongo, które to trunki ma w zwyczaju pokazywać np. w mediach społecznościowych.

Czy jest to promocja niezgodna z prawem? Z odpowiedzią na to pytanie zaczekajmy do uprawomocnienia się wyroku. Nie ulega jednak wątpliwości, że swój kontent na platformie TikTok Palikot zbudował wokół pokazywania tego, jak pije rozmaite napoje wyskokowe, jak na nie reaguje, udziela rad, jak pić, żeby nie cierpieć i co zrobić z morderczym kacem. Głównym elementem jest wiec alkohol, a cała reszta stanowi jedynie pretekst do tego, aby po niego sięgnąć.Janusz od lat zasiada w radzie fundacji Theatrum Gedanense, która determinuje pracę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Dyrektorka tej instytucji zapewnia jednak, że za jej kadencji nie miał żadnego wpływu na działalność teatru. Janusz od lat zasiada w radzie fundacji Theatrum Gedanense, która determinuje pracę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Dyrektorka tej instytucji zapewnia jednak, że za jej kadencji nie miał żadnego wpływu na działalność teatru.

Janusz Palikot w radzie gdańskiej fundacjiJanusz Palikot ma też związki z Gdańskiem. Jego nazwisko od lat figuruje na liście członków rady fundacji Theatrum Gedanense, która przyczyniła się do powstania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Prezes fundacji zapewnia jednak, że choć Palikot znajduje się na liście członków rady, nie bierze czynnego udziału w jej pracach.

- Kilka lat temu Pan Janusz Palikot został zgłoszony przez jednego z członków Rady i w wyniku głosowania został wybrany do Rady Fundacji Theatrum Gedanense - tłumaczy Jacek Walczykowski, prezes zarządu FTG. - Pan Janusz Palikot nie bierze czynnego udziału w pracach Rady FTG od kilku lat i zgodnie z postanowieniami Statutu FTG może sam zrezygnować z członkostwa w Radzie FTG. Oczywistym jest, że nie popieramy promocji alkoholu w ogóle, a zwłaszcza wśród młodej grupy odbiorców.
Słowa te potwierdza dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

- Janusz Palikot jest członkiem Rady FTG, jednak - od kiedy jestem dyrektorką teatru - nie uczestniczył w żadnym jej posiedzeniu, na którym byłam obecna - mówi Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. - 9 stycznia 2023 był gościem cyklu "Bezradność filozofa", zaproszony przez kuratora cyklu Piotra Augustyniaka (dyrekcja nie cenzuruje wyborów kuratora projektu), jednak jego obecność nie miała żadnego związku z jego zasiadaniem w Radzie FTG, czy też współpracą z teatrem, której po prostu nie ma. Ja również nie mam żadnych kontaktów z Januszem Palikotem, poznałam go podczas wyżej wspomnianego wydarzenia. Nie jestem w mocy wypowiadać się na temat składu Rady Fundacji TG, nie leży to w zakresie moich obowiązków i kompetencji. Nie popieram promocji alkoholu, a zwłaszcza w internecie i social mediach.

Janusz Palikot - filantropO sukcesach biznesowych czy skandalach Janusza Palikota mówi się nieustannie. Niewielu jednak wie, że i na polu kultury były poseł realizuje się od dłuższego czasu, m.in. za pośrednictwem powołanej przez siebie Fundacji Janusza Palikota, w której celach statutowych znajdują się:
 1. wspieranie i promocja kultury, sztuki, w tym muzyki, instytucji teatralnych, poezji, edukacji kulturalnej oraz szkół wyższych,
 2. wspieranie działań na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego, rozwoju i promocji turystyki kulturowej,
 3. wspieranie oraz promocja kolekcjonerstwa, zanikających zawodów i umiejętności, tradycyjnych rzemiosł,
 4. wspieranie wartościowych mediów elektronicznych i drukowanych /w tym czasopism/, a także wydawnictw książkowych i multimedialnych, szczególnie zorientowanych na podnoszenie poziomu edukacji,
 5. wspieranie czytelnictwa m. in. poprzez aktywizowanie działalności księgarskiej i wydawniczej, uzupełnianie zasobów bibliotek,
 6. wspieranie inicjatyw lokalnych i regionalnych w obszarze zachowania tożsamości kulturowej i wzrostu konkurencyjności i współpracy regionów,
 7. budowa szkół, szkół wyższych, muzeów i bibliotek, 8. Nabywanie i przechowywanie archiwów utworów znanych polskich twórców.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (66)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

MK ma duże wątpliwości czy to puszczać

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

10 zł
wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Rozrywka

Kulinaria

Sprawdź się

Sprawdź się

Czy gdyński Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port to pierwszy w historii taki festiwal w Polsce?

 

Najczęściej czytane