• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Janosik. Naprawdę prawdziwa historia - spektakl gościnny

teatr lalek
kasy:
58 620-31-15
wystawia:
Teatr Miejski
czas trwania:
1 godz. 20 min. (bez przerwy)
w ramach wydarzenia:
V Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port
8.0
1 ocena
Michał Walczak
Janosik. Naprawdę prawdziwa historia
Teatr LALKA w Warszawie

Premiera: 25 marca 2010
Spektakl przeznaczony dla widzów od 10 roku życia

Tematem spektaklu jest żywot i legenda Janosika, historycznego, a zarazem mitycznego zbójnika "równającego świat", bohatera heroicznego folkloru i kultur narodów Polski, Czech i Słowacji. Spektakl jest też próbą współczesnego odczytania Janosikowego mitu jako historii o ludzkiej potrzebie poszukiwania autorytetów i rzeczników sprawiedliwości.

Reżyseria: Łukasz Kos
Scenografia i lalki: Adam Walny
Kostiumy: Joanna Niemirska
Muzyka: Dominik Strycharski
Ruch sceniczny: Jarosław Staniek
Asystent reżysera: Mirosława Płońska-Bartsch
Gitara, elektronika: Adam Świtała

Obsada: Monika Babula, Grzegorz Feluś, Roman Holc, Łukasz Kos, Mariusz Laskowski, Andrzej Perzyna, Piotr Tworek

"Wystawiony w warszawskim Teatrze Lalka Janosik. Naprawdę prawdziwa historia jest częścią polsko-czesko-słowackiego przedsięwzięcia prezentującego różne spojrzenia na historię największego zbójnika Tatr. Dla polskich twórców legenda Janosika stała się pretekstem do opowieści o micie buntu. Bohaterem pełnego popkulturowych cytatów spektaklu, wyraźnie adresowanego do dzieci (od lat 10), wychowanych na komiksach o super-bohaterach i kolejnych częściach Shreka, jest Łowca (Mariusz Laskowski) - alter ego Janosika. Kiedyś był buntownikiem i anarchistą, dziś, ustatkowany, "oddziela mrok od światła", tropiąc i łapiąc złych, a największą wartością w jego życiu jest rodzina. Tropiąc Janosika na zlecenie murgrabiego i księdza, stopniowo utożsamia się ze ściganym. Janosik, jak na legendę przystało, pojawia się późno, poprzedzony potężnym zestawem historii prawdziwych i zmyślonych. Jest skrzyżowaniem Jezusa ze starzejącą się gwiazdą rocka, która widzi, że czas jej sławy nieuchronnie przemija. W spektaklu Kosa dzieci zobaczą atrakcyjnie opowiedzianą historię harnasia z gór, ich rodzice - uniwersalną opowieść o (swoim) dojrzewaniu.", Aneta Kyzioł "Polityka"

"Janosik" Walczaka i Kosa jest dwuznaczny, łobuzerski i niepedagogiczny. To także bezpretensjonalna konfrontacja peerelowskiej wersji mitu o tatrzańskim zbójniku z popkulturowym wyobrażeniem superbohatera. Nie wiem, ile razy Walczak obejrzał serial Passendorfera, nie wiem, czy tak jak ja kochał się w piersiastej Marynie i zazdrościł powodzenia mocarnemu harnasiowi. W każdym razie, bardzo chciał przetestować swoją pamięć o nim w ramach reguł nowych zdemistyfikowanych opowieści przygodowych, w których nic nie jest takie, jakim się wydaje. Bohater musi stoczyć walkę ze swoją legendą, dotychczasowa konwencja zostaje wykpiona, naiwne ideały pierwowzoru podszyto cynizmem. Nie ma zmiłuj. Dziś na tamtego "Janosika" patrzymy okiem wielbicieli "Shreka" i "Twin Peaks". Dlatego to nie jest już ta sama historia. I co się dziwić, że Walczak napisał swoją wersję jego przygód tak jak w Hollywood piszą scenariusze filmy typu "crossover", czyli krzyżówek gatunkowych. Oto zderzamy ze sobą dwa światy i mity, doprowadzamy do pojedynku superbohaterów albo superpotworów: Freddy Krueger kontra Janson, Alien vs. Predator.", Łukasz Drewniak "Dziennik Polska Europa Świat"

Recenzja Trojmiasto.pl

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery