Impreza już się odbyła
PATRONAT

Jakub Bielawski - Barwy w kierunku słów właściwych

Jakub Bielawski jest artystą, który nie bał się ryzyka popadania w skrajności w sztukach wizualnych. Między działaniami wpisującymi się w pojęcie abject art a pisaniem tekstów o miłości i harmonii w świecie jest nieprzewidywalnym fenomenem na scenie trójmiejskiej sztuki. Gra z własnym ciałem i materiami takimi jak styropian, gąbki, taśmy elastyczne, płótna, sznurki, kartki papieru i innymi rzeczami.

7 grudnia 2019 - 15 września 2020, godz. 10:00 - 16:00

bilety 12 zł
ulgowy 8 zł
paź 10-11

sobota - niedziela

bilety 12 zł
ulgowy 8 zł
Podczas performensu w duecie z Angeliką Fojtuch chodził w nartach, innym razem wygrywał na mandolince szamańskie wersety. Bielawski zmienił charakter swoich działań na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Pamiętam, gdy świętował trzydzieste urodziny biegając po galerii Spiż 7 Marka Rogulskiego z megafonem. Wdrapywał się wtedy na samochód-instalację i czytał na głos wiersze.

To, co pokaże Bielawski w Żaku ma już inny wydźwięk i nawet koloryt. Na pierwszym planie postawił malarstwo. Nie jest to medium, które jedynie towarzyszy jego akcjom.

Malarstwo wychodzi poza ramy, stanowi medium w rozszerzonym polu - w pełnym tego słowa znaczeniu. Obrazy Bielawskiego są lustrem szczerych intencji artysty by zmieniać świat na lepsze, żeby zachować wartości dla człowieka najważniejsze. Teksty i barwne plamy, czasem wzory stanowią dziwne kompozycje opowiadające o krzywdzie z jednej strony - a zwycięstwie dobra z drugiej.

Działania Bielawskiego są nasączone duchem Akcjonizmu Wiedeńskiego i Fluxusu - dla artysty ciało nie stanowi tabu a płótna stają się polem walki.

Prace pełne eksperymentu, teksty pomieszane z obrazami, łączą się w portret artysty wolnego - i zarazem poszukującego wartości, podejmującego próbę przekazania najważniejszych dla ludzi świętości za pomocą sztuki.

Jakub Bielawski (ur.1975, Gdańsk) - mieszka i pracuje w Gdańsku. Malarz, autor prac wideo, performer wykorzystujący własną muzykę i teksty.

Jego dwa krótkie filmy pokazywane były w telewizji holenderskiej w programie one minutes, a film dokumentujący performance w Modelarni w Stoczni Gdańskiej prezentowany był w Chile.

Prowadził trzy galerie: Klosz art (w Stoczni Gdańskiej), Cuud (w Gdyni) i Peryskopy tradycyjne (w Stoczni Gdańskiej).
Bielawski brał udział w wielu wystawach w Polsce m.in. w wystawie Znajomi znad morza w Gdańskiej Galerii Miejskiej.


JAKUB BIELAWSKI / BARWY W KIERUNKU SŁÓW WŁAŚCIWYCH
WERNISAŻ: 10.08.2017, GODZ. 19:00
WYSTAWA: 10.08-10.09.2017

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Zgodnie z planami miejskimi, obecna siedziba CSW Łaźnia miała pełnić bardzo oryginalną funkcję. Jaką?