Wiadomości

stat

Jakie spektakle komercyjne zobaczymy w najbliższym czasie?

Monodram Jerzego Stuhra "Kontrabasista" obrósł już w legendę, doczekał się książki autorstwa aktora i dalej zachwyca publiczność. Będzie można go zobaczyć w Teatrze Szekspirowskim 27 stycznia.
Monodram Jerzego Stuhra "Kontrabasista" obrósł już w legendę, doczekał się książki autorstwa aktora i dalej zachwyca publiczność. Będzie można go zobaczyć w Teatrze Szekspirowskim 27 stycznia. mat. prasowe

Z jednej strony komedie i farsy, z drugiej balet, a z trzeciej prawdziwe rozterki egzystencjalne w słodko-gorzkim monodramie aktorskiego wygi. Przyglądamy się komercyjnym spektaklom sprowadzanym do Trójmiasta na początku roku.20 stycznia (godz. 17) - Nikt nie jest doskonały, Scena Teatralna NOT

"Nikt nie jest doskonały" to komedia romantyczna ze znanymi aktorami. Nikt i nic w życiu Leona nie jest doskonałe: żona odeszła, dorastającą córka Dee Dee zaczęła palić papierosy, a do tego jego ojciec Gus, rubaszny i niesforny pomimo wieku, drażni go swoją ekscentryczną naturą i towarzyskimi ekscesami. Leon jest introwertykiem, nudnym statystykiem, ale posiada talent.... niestety też niedoskonały, bo to talent do pisania romantycznych powieści. To iście niemęskie zajęcie ukrywa pod kobiecym pseudonimem Marta Banbury i bez nadziei na sukces wysyła swoje teksty do kobiecych wydawnictw. Życie Leona zmieni jeden telefon z wydawnictwa "MJW" - powieść Marty Banbury została nagrodzona w konkursie najlepiej napisanych powieści dla kobiet, za którą autorka może otrzymać ogromną nagrodę... musi tylko odebrać ją osobiście. W spektaklu grają m.in. Zdzisław Wardejn i Jacek Rozenek. Bilety w cenie 70-110 zł.


27 stycznia (godz. 19) - Kontrabasista, Gdański Teatr Szekspirowski

To spektakl legenda, bo ilu aktorów - jak Jerzy Stuhr - może się pochwalić faktem, że gra swój spektakl przeszło trzy dekady? "Kontrabasista" swoją premierę miał w 1985 roku. Z okazji jubileuszu 30-lecia spektaklu wydano nawet książkę Jerzego Stuhra "Ja kontra bas". Opowiadam o miłości do instrumentu, który zniszczył me życie - od palców, zrogowaciałych od ściskania strun, po serce złamane przez sopranistkę Sarę, którą kocham i nigdy nie osiągnę, bo ona tam, na wielkiej scenie w blasku świateł, a ja tu, w orkiestronie... Bohater Süskinda od lat ujmuje publiczność tym, że się nie wywyższa. Staje w jednym szeregu z widzem. Muzyk to artysta, zgoda. Ale muzyk to w tym przypadku również urzędnik zatrudniony na umowę na czas nieokreślony i próbujący się jako tako wywiązać ze swoich zobowiązań - uważa Jerzy Stuhr. Bilety w cenie 60-100 zł (normalne) i 45-75 zł (ulgowe).

"Cho-Hun" to spektakl z Korei Południowej, który przybliża los "pocieszycielek" - koreańskich kobiet, które podczas II wojny światowej były zmuszane do prostytucji przez japońską armię. W Teatrze Szekspirowskim zobaczymy go 7 lutego.
"Cho-Hun" to spektakl z Korei Południowej, który przybliża los "pocieszycielek" - koreańskich kobiet, które podczas II wojny światowej były zmuszane do prostytucji przez japońską armię. W Teatrze Szekspirowskim zobaczymy go 7 lutego. mat. prasowe
7 lutego (godz. 18) - "Jezioro łabędzie", Polska Filharmonia Bałtycka

Do Filharmonii Bałtyckiej przyjeżdża Narodowy Balet Królewski ze Lwowa z jednym z najsłynniejszych baletów - "Jeziorem łabędzim" Piotra Czajkowskiego. Historia miłości Odetty i księcia Zygfryda, w których uczucie ingeruje za pomocą swoich sztuczek Zły Duch, porusza publiczność od przeszło 100 lat. Fenomen baletu Piotra Czajkowskiego to jednak nie tylko doskonała muzyka i przejmujące libretto Władimira Biegiczewa i Wasilija Gelcera, ale też słynne, piękne tańce, z Tańcem Łabędzi na czele. Bilety od 90 do 130 zł.


7 lutego (godz. 19) - "Cho-Hon / Przyzywanie ducha zmarłych"
"Cho-Hon" czyli "Przyzywanie duchów zmarłych" dotrze do nas aż z Seulu. Koreańczycy podobno oszaleli na jego punkcie już... w 1980 roku, kiedy to odbyła się jego prapremiera w Dongrang Repertoire Theatre w reżyserii Minsoo Ahn. Produkcja, jak na swoje czasy bardzo awangardowa, wywarła wielki wpływ na sztukę i działania artystyczne Korei Południowej - wpływ widoczny do dziś, wiele pokoleń później. Przedstawienie oparte jest o tradycyjne koreańskie obrzędy pogrzebowe, podczas których dusze umarłych wędrują przez kolejne stany przejściowe - co pozwala im na zerwanie dotychczasowych więzi ze światem żywych. Spektakl poświęcono "pocieszycielkom" - koreańskim kobietom, które podczas II wojny światowej były zmuszane do prostytucji przez japońską armię. Bilety w cenie 20-60 zł (normalne) i 20-40 zł (ulgowe).

Dlaczego ona zgadza się na rozwód? - zastanawiają się bohaterki "Ludzi inteligentnych". Odpowiedź poznają widzowie przedstawienia granego 17 lutego w Filharmonii Bałtyckiej.
Dlaczego ona zgadza się na rozwód? - zastanawiają się bohaterki "Ludzi inteligentnych". Odpowiedź poznają widzowie przedstawienia granego 17 lutego w Filharmonii Bałtyckiej. mat. prasowe
11 lutego (godz. 16 i 19:30) - "Kiedy kota nie ma...", Scena Teatralna NOT

To zwariowana komedia sytuacyjna Teatru Capitol w Warszawie, czego spodziewać możemy się już po tytule, bo skoro kota nie ma, to z pewnością się pojawi... Jak poradzą sobie z wzajemnymi uszczypliwościami dwa zabawne angielskie małżeństwa z 20-letnim stażem, które właśnie wybrały się w... podróż poślubną? Co z tego, że dwadzieścia lat później? Z jednej strony seksoholik, z drugiej fajtłapa, z jednej zamożna dama, z drugiej prosta kobieta. W spektaklu grają m.in. Katarzyna Skrzynecka, Jacek Lenartowicz, czy Piotr Zelt. Cena biletu to 120 zł.


17 lutego (godz. 17 i 20) - "Ludzie inteligentni", Polska Filharmonia Bałtycka

"Nie ma nudnych związków. Są tylko mało kreatywni partnerzy" - przekonują pomysłodawcy komedii "Ludzie inteligentni". Po 15 latach wspólnego pożycia on decyduje o rozstaniu, a ona... bez problemów się na to zgadza. To wzbudza jego podejrzliwość. Jego przyjaciele mnożą domysły, dlaczego ona nie rozpacza i przechodzi nad tym faktem do porządku dziennego. Im więcej teorii, tym robi się bardziej absurdalnie... W przedstawieniu wyreżyserowanym przez Olafa Lubaszenkę grają m.in. Magdalena Boczarska, Izabela Kuna, Rafał Królikowski i Bartłomiej Topa. Bilety kosztują od 85 do 135 zł.

W spektaklu "Kłamstwo" obejrzymy dwie pary, które - choć przekonane, że jest inaczej - nic o sobie nie wiedzą. Spektakl zagrany zostanie na deskach Sceny Teatralnej NOT 25 lutego.
W spektaklu "Kłamstwo" obejrzymy dwie pary, które - choć przekonane, że jest inaczej - nic o sobie nie wiedzą. Spektakl zagrany zostanie na deskach Sceny Teatralnej NOT 25 lutego. mat. prasowe
19 lutego (godz. 17:30, 20:30) - Ich czworo, Teatr Muzyczny w Gdyni, Duża Scena

Spektakl Teatru Polonia w Warszawie rozgrywa się czasie przerwy świątecznej między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem. Mąż i żona, żyjący wprawdzie w jednym domu, ale zupełnie osobno, próbują każde na swój sposób i zgodnie ze swoimi przekonaniami ułożyć swoje życie. On wycofuje się ze świata i żyje pracą, ona szuka pocieszenia w relacji z innym mężczyzną. Niemym świadkiem rodzinnego kryzysu jest kilkuletnia Lila, dziecko, które nie mając na nic wpływu, musi odnaleźć się w sporze rodziców. W spektaklu wyreżyserowanym przez Jerzego Stuhra gra on sam wraz z m.in. Sonią Bohosiewicz, Antonim Pawlickim, Renatą Dancewicz i Izą Kuną. Bilety w cenach od 135 do 205 zł.


25 lutego (godz. 17) - Kłamstwo, Scena Teatralna NOT

Francuski dramaturg Florian Zeller przyjrzał się naturze kłamstwa. Oczywiście za pomocą farsy. Mechanizm jest prosty: oglądamy dwie pary małżeńskie, dwie pary przyjaciół i dwie pary kochanków, ale ich nadal jest tylko czworo... Okazuje się, że można spokojnie żyć w związku w poczuciu stabilizacji i komfortu, jednocześnie nie wiedząc nic o swojej drugiej połówce. W spektaklu Wojciecha Malajkata oprócz niego samego zagrają m.in. Joanna Liszowska, Izabela Kuna, Piotr Szwedes i Mikołaj Roznerski. Za bilety zapłacimy 120 zł.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (10)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

23

października

Harmonia kontrastów. Silvia... Gdańsk, Pałac Opatów

23

października

Gdzie prowadzi droga - wystawa Gdańsk, Stacja Orunia GAK Dworek Artura

28

października

Koncert zaduszkowy Sopot, Kościół Św. Jerzego

Rozrywka

Orzeł (i to jak) wylądował. Recenzja filmu "Pierwszy człowiek"
Recenzja filmu "Pierwszy człowiek"
Wielka Giełda Płytowa we Wrzeszczu
Wielka Giełda Płytowa we Wrzeszczu

Kulinaria

Smaki deluxe: jesienne menu w trójmiejskich restauracjach
Jesienne menu w restauracjach
Sztuczka doceniona w konkursie Wine&Food Noble Night
Sztuczka laureatem Wine&Food Noble Night

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: trochę jesiennego wyciszenia
Planuj tydzień: trochę jesiennego wyciszenia