Wiadomości

stat

Jakich słów nauczyli nas terroryści?

Wyrazy wybrane przez uczestników projektu Claytona Campbella tworzą specyficzny, osobisty słownik
Wyrazy wybrane przez uczestników projektu Claytona Campbella tworzą specyficzny, osobisty słownik mat. prasowe

Inspirowany wydarzeniami z 11 września projekt amerykańskiego artysty Claytona Campbella zadaje pytanie o metamorfozy języka, jakie zwykle dokonują się w czasie wielkich światowych przewrotów. W piątek będzie można wziąć udział w polskiej odsłonie tego przedsięwzięcia.Wydawałoby się, że o tragicznych wydarzeniach 11 września 2001 roku powiedziano już wszystko. W oparciu o tę pamiętną datę powstały niezliczone książki, płyty i filmy- jedne lepsze, inne gorsze, ale niemal wszystkie dotykające kwestii bezpieczeństwa w dzisiejszej cywilizacji i zadające pytanie o źródło terroryzmu.

W sposób subtelny i nieoczywisty wpisuje się w ten nurt projekt amerykańskiego artysty Claytona Campbella. "Słowa, których nauczyliśmy się po 11 września" to kontynuacja wcześniejszej realizacji tego artysty, w której główną rolę odegrał jego jedenastoletni syn. Na 52 zdjęciach widzimy młodego chłopaka, trzymającego w rękach kartki z wypisanymi na nich różnymi słowami (wśród nich są m.in. "globalization", "holocaust" czy "paradise") i wyrażającego ich sens za pomocą mimiki i drobnych gestów. Jak pisze sam autor, projekt "Słowa, których mój syn nauczył się po 11 września" miał pomóc w uzewnętrznieniu lęków młodego człowieka, którym wstrząsnęły tamte wydarzenia.

Do kolejnej odsłony przedsięwzięcia Campbella zaproszona została publiczność Los Angeles County Museum of Art. Każdy z uczestników miał za zadanie napisać na kartce słowo, które po 11 września stało się dla niego szczególnie ważne lub zyskało nowy sens. W ten sposób powstał cykl fotografii, będący swego rodzaju nietypowym "słownikiem".

Choć sam Clayton Campbell ze względów zdrowotnych do Polski nie przyjedzie, projekt zostanie poprowadzony przez jego asystentkę Jasmine Albuquerque. - Cała akcja rozpocznie się w IS Wyspa od krótkich warsztatów, podczas których będzie można obejrzeć zdjęcia z amerykańskiej edycji projektu i porozmawiać o wybranych przez siebie słowach- wyjaśnia Aleksandra Grzonkowska, koordynatorka projektu. - Potem, do godziny 18, trwać będzie sesja zdjęciowa. Fotografie będziemy prezentować w Wyspie do końca października.

Osoby, które chcą wziąć udział w projekcie Campbella, nie muszą się wcześniej zapisywać. Wystarczy przyjść do IS Wyspa w piątek, 11 września, w godzinach 10-18.

Opinie (4)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Kulinaria

Zamawiają jedzenie i go nie odbierają
Zamawiają jedzenie i go nie odbierają
Kawa w domu jak z kawiarni. Dobre ekspresy do kawy
Kawa w domu: dobre ekspresy do kawy

Sprawdź się

Pierwszym gospodarzem Dworu Artusa było: