- 1 Uznany za winnego, ale w fundacji zostaje (55 opinii)
- 2 Brawurowy musical cyrkowy z przesłaniem (10 opinii)
- 3 Tak się w Gdańsku nie gra, a można (38 opinii)
- 4 Śmietanka kulturalna odebrała nagrody (18 opinii)
Jaką operę zobaczymy na Targu Węglowym? - czytelnicy Trojmiasto.pl mają głos
Po raz kolejny Targ Węglowy zamieni się w przestrzeń sztuki. Na wielkim ekranie diodowym zaprezentowane zostanie nagranie opery, której tytuł wybiorą czytelnicy Trojmiasto.pl w głosowaniu. O tym, który spektakl zobaczymy 19 lipca zadecydują wyniki ankiety, umieszczonej przy artykule.
Plenerowe pokazy spektakli operowych wrosły już w wakacyjny klimat Gdańska. W czerwcu lub lipcu spektakle grane na Targu Węglowym ubarwiają krajobraz Głównego Miasta. Po raz trzeci wybór tytułu uzależniony jest od preferencji czytelników Trójmiasto.pl. Będący gospodarzem wieczoru znawca i miłośnik opery Jerzy Snakowski wybrał pięć tytułów, spośród których wybrany zostanie spektakl, którego nagranie zobaczymy na Targu Węglowym w lipcu.
Przedstawiamy propozycje tegorocznej opery "pod chmurką":
Wolfgang Amadeusz Mozart, "Czarodziejski flet" - spektakl z Bregenz Festival (Austria)
Reżyseria: David Pountney
Dyrygent: Patrick Summers
Chór Filharmonii Praskiej, Wiedeńska Orkiestra Symfoniczna
W głównych partiach: Alfred Reiter (Sarastro), Norman Reinhardt (Tamino), Ana Durlovsk (Królowa Nocy), Bernarda Bobro (Pamina), Daniel Schmutzhard (Papageno). Spektakl z 2013 roku. Czas trwania: 149 min.
- Spektakl bez gwiazdorskiej obsady, ale czy tylko gwiazdy potrafią śpiewać? Ta inscenizacja czarodziejskiej opery Mozarta powinna przypaść do gustu zarówno pokoleniom wychowanym na Szancerze, jak i tym, które gustują w Tolkienie. To widowisko totalne, które rozgrywa się na lądzie, wodzie i w powietrzu. Są tu i potężne lalki, i akrobacje, i pirotechnika, i nurkowie, i unosząca się w powietrzu Królowa Nocy. Warto zabrać dzieci - może nie wytrwają do końca, ale jest szansa, że zobaczywszy choć fragment tego dynamicznego i baśniowego spektaklu łykną bakcyla teatru. Nagranie jest zapisem plenerowego spektaklu wystawionego na Jeziorze Bodeńskim w Bregencji - tłumaczy Jerzy Snakowski.
Giacomo Puccini, "Cyganeria" - spektakl Metropolitan Opera w Nowym Jorku (USA)
Inscenizacja: Franco Zeffirelli
Dyrygent: Nicola Luisotti
Orkiestra i Chór Metropolitan Opera
W głównych partiach: Angela Gheorghiu (Mimì), Ramón Vargas (Rudolf), Ainhoa Arteta (Musetta), Ludovic Tézier (Marceli). Spektakl z 2008 roku. Czas trwania: 120 min.
- Metropolitan Opera w Nowym Jorku nie lubi eksperymentów scenicznych, za to kocha gwiazdy. "Cyganeria" z proponowanego nagrania jest taka, jaką ją Pan Bóg i Puccini stworzyli. Pod reżyserią podpisał się sędziwy mistrz Franco Zeffirelli, co gwarantuje bogatą, realistyczną scenografię, dynamiczne sceny zespołowe i pełne niuansów aktorstwo. Do głównych partii zaproszono śpiewających bosko Angelę Gheorghiu i Ramona Vargasa. Wspaniale grają zakochaną parę, a ona umiera tak pięknie, że czeka nas seans zbiorowego popłakiwania. Nic tylko sycić oko i ucho - przyznaje Jerzy Snakowski.
Giuseppe Verdi, "Aida" - spektakl z Arena di Verona (Włochy)
Reżyseria: Gianfranco De Bosio
Dyrygent Daniel Oren
Chór i Balet di Verona
W głównych partiach: Hui He (Aida), Marco Berti (Radames), Andrea Ulbrich (Amneris), Ambrogio Maestri (Amonasro ), Roberto Tagliavini (Faraon). Spektakl z 2012 roku. Czas trwania: 150 min.
- To nagranie powstało w miejscu, które kojarzy się z "Aidą" najbardziej - na Arena di Verona. Wystawia się ją tam rokrocznie od stu lat w sposób kanoniczny: bogata scenografia, pełne blichtru kostiumy i rekwizyty połyskujące fałszywym złotem i klejnotami, tłumy statystów i zwierząt, które oszałamiają w scenie triumfalnego marsza, patetyczne i koturnowe aktorstwo oraz wielkie głosy, które muszą wypełnić ogromną przestrzeń areny, na której śpiewa się bez nagłośnienia. Na szczególną uwagę zasługuje śpiewająca po włosku, przetrzymywana w niewoli egipskiej etiopska księżniczka Aida czyli fenomenalna Chinka Hui He - komentuje swoją "nominację" Snakowski.
Gaetano Donizetti, "Napój miłosny" - spektakl Opery Wiedeńskiej (Austria)
Reżyseria: Otto Schenk
Dyrygent: Alfred Eschwe
Chór i Orkiestra Opery Wiedeńskiej
W głównych partiach: Rolando Villazón (Nemorino), Anna Netrebko (Adina), Leo Nucci (Belcore), Ildebrando D'Arcangelo (Dulcamara). Spektakl z 2005 roku. Czas trwania: 130 min.
- To spektakl dla tych, którzy lubią operę na słodko. Słodkie jest samo dzieło pełne ślicznych melodii. Słodka jest Anna Netrebko. Takoż Rolando Villazón, z którym Rosjanka tworzy duet doskonały. W końcu słodka jest sama inscenizacja z Opery Wiedeńskiej. Reżyser, Otto Schenk, wyczarowuje realistyczną, zalaną słońcem włoską wioskę, w której rozgrywa się urocza historia naiwnego chłopca zakochanego w lubiącej przekomarzać się spryciuli, z szarlatanem i samolubnym żołnierzem w tle. Podobnie jak w przypadku "Cyganerii" z Metropolitan Opera myśleć przy tym nie trzeba; tylko patrzeć i słuchać - zauważa gospodarz wieczoru.
Leonardo Vinci, "Artaserse" - spektakl z Opéra National de Lorraine w Nancy (Francja)
Reżyseria: Silviu Purcarete
Dyrygent: Diego Fasolis
W głównych partiach: Philippe Jaroussky, Max Emanuel Cencic, Valer Barna-Sabadus, Jurij Mynienko i Franco Fagioli; Concerto Köln. Spektakl z 2012 roku. Czas trwania: 201 min.
- Wprawdzie nazwisko kompozytora, jak i dzieło z roku 1730 są mało znane szerszej publiczności, ale nie mam wątpliwości, że osoby, które kochają muzykę barokową zagłosują właśnie na ten spektakl. Po pierwsze - to przepiękna muzyka. Po drugie - niezwykle inteligentna, błyskotliwa i smaczna zabawa w teatr, a po trzecie - nazwiska realizatorów i wykonawców wywołują dreszcz podniecenia u "barokofilów". W przedstawieniu bierze udział aż pięciu słynnych, dysponujących pięknymi głosami i oszałamiającą techniką kontratenorów. Jednak panowie nie konkurują, ale pokazują czym jest gra zespołowa. Spektakl jest bardzo, bardzo długi, ale tym samym szybciej nadrobimy nasze gdańskie barokowe zaległości - zapewnia Jerzy Snakowski.
Głosowanie potrwa tydzień, do 11 maja. Spektakl, którego rejestrację ujrzymy na Targu Węglowym, będzie znany już 12 maja.
Zobacz relację z ubiegłorocznego pokazu opery na Targu Węglowym.
Miejsca
Opinie (19)
-
2014-05-05 09:13
Jak nie wiecie na co zagłosować, to wybierzcie "Artaserse", proszę :) (1)
Silviu Purcarete to mój ulubiony reżyser teatralny. Miałam okazję zapoznać się z jego spektaklami podczas Festiwali Szekspirowskich. Jest to wizualna uczta, zarówno jeśli chodzi o scenografię, jak i o ruch sceniczny aktorów (prawie taniec :)) Jestem ciekawa jak wyreżyserował operę.
Jeśli również nie wiecie na co zagłosować, to bardzo polecam zdecydować się na "Artaserse". Mam nadzieję, że opera nie zawiedzie.- 20 4
-
2014-05-08 06:59
Artaserse
Pani Aniu,
To wystawienie opery jest wspaniałym, barokowym widowiskiem, ucztą dla oczu i uszu; kilka miesięcy temu było prezentowane na MEZZO, jest już na CD i DVD. Wydaje mi się, ze występująca w nim elita kontratenorów, z panem Jarousskim na czele, tez nieźle się bawi.
Szkoda, że nie mamy poparcia głosujących.
Pozdrawiam.- 0 0
-
2014-05-05 10:03
Opera na Targu W.
Szczyt wszystkiego !!!! żeby publiczność musiała oglądać porządną operę na ekranie kinowym w Multikinie lub raz do roku pod chmurką bo jakiś d*powłaz pozwala na tworzenie badziewia przez rodzinkę z warszafffki w naszej własnej, rodzimej Operze Bałtyckiej --- skandal
Pozdrowienia dla pani STASIAK i jej wspaniałej choreografii- 27 3
-
2014-05-05 10:11
Czarodziejski flet z festiwalu w Bregencji był niedawno w TVP Kultura, dostepny jest też w pełnej wersji na youtube.
Tak więc, głosujcie na Cyganerię :)- 17 2
-
2014-05-05 10:15
nagranie ?
myślałem, że jakieś przedstawienie na żywo uda się zaaranżować a tu głosowanie jakie nagranie oglądać ?
Ktoś powie, że za drogo wyszłoby zrobienie opery dla mas pod gołym niebem. Pewnie by trochę kosztowało. A ponad 30 baniek na stałą wystawę ECS się bez trudu znalazło ?- 23 2
-
2014-05-05 11:42
Jaką operę zobaczymy ?
Dobrze, że nie mydlaną.
- 7 0
-
2014-05-05 12:33
"Napój miłosny" Donizettiego z Wiednia to przedstawienie które od lat osiemdziesiątych (2)
nie schodzi z afisza .Przedstawienie to przy tej samej "tradycyjnej" dekoracji żyje od lat własnym życiem angażując wspaniałych solistów i udowadniając ,że sztuka operowa ma się dobrze. Pamiętam jeszcze jak występował w nim w latach 80-tych Francisco Araiza i w roli Dulcamary Giuseppe Taddei znany ze swoich scenicznych wygłupów. W maju 2005 roku w obsadzie głównych ról znalazła się para znakomitych wykonawców Anna Netrebko i Rolando Villazon . Od tych przedstawień we Wiedniu rozpoczął się ich triumfalny pochód przez sceny operowe świata z brawurową realizacją "Trawiaty" na festiwalu w Salzburgu tegoż 2005 roku , gdzie wielbiciele opery by dostać się na spektakl płacili konikom bajońskie sumy. Aby zachęcić dodatkowo melomanów do obejrzenia tego przedstawienia dodam tylko , że oprócz znakomitego głosu Rolando Villazon popisuje się żonglerką. O Annie Netrebko nie ma co tu wspominać ,gdyż jest to gwiazda operowa pierwszej wielkości.
- 6 1
-
2014-05-06 18:26
Zamiast Rolanda Villazona chetniej
powinno sie zobaczyc wspanialego peruwianskiego tenora Juana Diego Flóreza. On sie wlasnie specjalizuje we wszystkich operach Donizettiego, Rossiniego i Belliniego. Posiada bardzo piekny o niespotykanej wysokosci glos tenorowy. Prosze zobaczyc i posluchac fragmentu arii z Corki Pulku Donizettiego
youtube.com/watch?v=tgqpQKEXtYQ&list=PL0EB0597F101CF594&index=13- 0 0
-
2014-05-06 18:37
Dodam jeszcze arie z Napoju Milosnego
Donizettiego takze w wykonaniu Juana Diego Flóreza.
youtube.com/watch?v=5Q9wFD9E3l0&list=PL0EB0597F101CF594&index=18- 0 0
-
2014-05-05 13:33
Rejs + Miś - czyli Bareja zawstydzony
Po nagonce na parking okazuje się, że po ponad roku zastanawiania się propozycją jest ekran i opera z nagrania. Czy może być śmieszniej, albo głupiej (do wyboru). Proponuję zatem:
Kino dla samochodów (drive in) z McDonaldem w centrum.
KFC + karuzelę
Lodowisko w lipcu i sierpniu
Punkt spotkań z prezydentem + wielkie bilboardy z jego podobizną.
Kosz na datki dla sztuki
Bezpłatne oglądanie "Rejsu" i "Misia"
Gdańsk Stolicą Kultury !- 11 5
-
2014-05-05 14:49
"W czerwcu lub lipcu spektakle grane na Targu Węglowym ubarwiają krajobraz centrum Starego Miasta." (2)
Targ Węglowy jest centrum Starego Miasta?
Odpowiedź redakcji:
Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.
- 7 1
-
2014-05-05 17:56
Główne Miasto!!! (1)
Targ Węglowy jest na Głównym Mieście. Stare Miasto jest za murami Podwala Przedmiejskiego
- 0 2
-
2014-05-05 19:23
student ? student PG ? Pożal się Boże
Stare Miasto w Gdańsku nie leży poza murami Podwala Przedmiejskiego ! Stare Miasto w Gdańsku to kwartały sąsiadujące z kościołem św. Katarzyny. Nieuku !!!
- 2 1
-
2014-05-05 15:09
Co za lipa !!! (3)
Pokażą operę w telewizji (sorry - na ekranie). I to ma być wydarzenie kulturalne ??!!
- 11 2
-
2014-05-05 21:55
Dzięki, Al
"Ok, po Pana/Pani słusznej uwadze krytycznej odwołujemy imprezę. Organizatorzy"
- 6 1
-
2014-05-05 23:14
fajnie
będzie posłuchać dobrego wykonania
- 2 1
-
2014-05-05 23:18
Żadna lipa
Jedno z nie tak licznych "wydarzeń kulturalnych" - w prawdziwym tego słowa znaczeniu- w Gdańsku ;))
- 2 2
-
2014-05-06 07:33
tylko jedna?!
A może wszystkie ze wspomnianych po kolei?
W każdy wakacyjny weekend. I tak Targ Węglowy będzie w wakacje bez samochodów. Wykorzystajmy to. Myślę, że chętnych do posłuchania i zadowolonych z takiego rozwiązania byłoby bardzo wielu.- 9 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.