stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Jak wesele, to wesele! (45 opinii)

Narodowe Czytanie Wesela organizowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku odbędzie się na przedprożu Filii Gdańskiej (ul. Mariacka 42, Gdańsk- Śródmieście).

Relacja z imprezy

Tak, jak dla Wyspiańskiego inspiracją do napisania "Wesela" były zaślubiny poety, Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, tak dla nas impulsem do weselnego biesiadowania jest Narodowe Czytanie! Przedproże Filii Gdańskiej na potrzeby inscenizacji "Wesela" zmieni się w Bronowice, w których rozgrywa się akcja dramatu. Przy weselnym stole zasiądzie Młoda Para oraz zaproszeni przez nich goście. Wśród nich Chochoł, Widmo, Stańczyk, Hetman, Rycerz Czarny, Upiór i Wernyhora.

Wystarczy również miejsca dla wielu gości. Dlatego też serdecznie zapraszamy do licznego przybywania na wesele, które odbędzie się już 2 września w Filii Gdańskiej przy ul. Mariackiej 42. 

Jak wesele to wesele! Miejsca przy suto zastawionym stole wystarczy dla każdego! 
Wśród osób czytających fragmenty "Wesela" znajdą się czytelnicy i bibliotekarze, dziennikarze, blogerzy i bibliofile, a także redakcja Trojmiasto.pl 
"Wesele" - dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia - wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) - poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator - był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.

Przeczytaj także

Opinie (45) ponad 20 zablokowanych

 • Fajna inicjatywa!

  Lubię "Wesele" bo jest i do śmiechu i do zadumy a i można się też wzruszyć. I pomyśleć, że to samo życie natchnęło genialnego Wyspiańskiego - "Plotka o Weselu" Boya. Niedawno czytałem "Muzy Młodej Polski" o siostrach Pareńskich - Maryna i Zosia z "Wesela". Smutno im się życie potoczyło, podobnie jak trzeciej z sióstr. W ich losach i pozostałych bohaterów dramatu można zobaczyć losy Polaków z poprzedniego wieku... Mało kto wie, że Gospodyni została w 1940 wywieziona na Syberię i pracowała z córką w kopalni miki a następnie przez Indie, Persję i Włochy wróciła do Krakowa w 1948 r. a pomyśleć, że wcześniej prawie nie opuszczała grodu Kraka. Na Syberii straciła zięcia i dwoje wnucząt a córka przeżyła tylko dlatego, że musiała zaopiekować się starą matką i musiała zacisnąć zęby i szybko się ogarnąć i pozbierać z traumy. Zresztą biedna Gospodyni już wcześniej bo w 1920 r. straciła syna w wojnie polsko-bolszewickiej (miał 19 lat) a sama zmarła w bodajże 1954 r. podczas gdy jej mąż Włodzimierz w 1923 r. na zawał w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia 1923 r. w odwiedzinach u zięcia dra Jana Rybickiego (późniejszy dyrektor szpitala w Gorlicach). Poeta - Kazimierz Tetmajer zmarł w Szpitalu Dzieciątka Jezus w okupowanej Warszawie (zabalsamowane serce i mózg spłonęły, podobnie jak większość jego rękopisów, w Powstaniu) a kuzyn Boy został rozstrzelany w masakrze profesorów we Lwowie w 1941 ale to wszystko potem póki co jest rok 1900 i wesele i trzeba tańczyć, śmiać się i bawić z weselnikami!

  • 2 2

 • Żeby tylko pogoda dopisała .

  • 0 2

 • Jak dla mnie super (2)

  Też lubię "Wesele". Za każdym razem jak oglądam/słucham, to objawiają mi się nowe aluzje, myśli, spostrzeżenia. "Wesele" to chyba, obok "Kartoteki", "Zemsty", "Tanga", "Moralności pani Dulskiej", "Odprawy posłów greckich", "Antygony w Nowym Jorku", najważniejszy polski dramat. Lektura obowiązkowa ;)

  • 0 2

  • Pozdrawiam!

   Zgadzam się, chociaż dla mnie obok "Wesela" najważniejsze są "Dziady" Mickiewicza i "Ślub" Gombrowicza. Lubię i cenię też "Między nami dobrze jest" Masłowskiej :)

   • 0 0

  • Dwaj panowie W. i ich dzieła

   "Wesele" Wyspiańskiego i "Szewcy" Witkacego. Genialne i arcydzielne!

   • 0 0

 • cytaty z "Wesela"

  A to Polska właśnie.
  Postać: Poeta, do Panny Młodej; akt III, scena 16.

  A tu pospolitość skrzeczy.
  Inne wersje: często przekręcane na a tu rzeczywistość skrzeczy
  Postać: Poeta do Gospodarza; akt I, scena 24.

  ale Świętości nie szargać,
  bo trza żeby święte były.
  Postać: Stańczyk do Dziennikarza; akt II, scena 7.

  Chopin gdyby jeszcze żył,
  toby pił.
  Postać: Nos; akt III, scena 2.

  Chłop potęgą jest i basta.
  Postać: Gospodarz do Poety; akt I, scena 24.

  Co się w duszy komu gra,
  co kto w swoich widzi snach.
  Postać: Chochoł do Isi; akt II, scena 3.

  Cóż ta gosposiu, na roli?
  Czyście sobie już posiali?
  Postać: Radczyni do Kliminy; akt I, scena 7.
  Znaczenie: Pytanie to, zadane w listopadzie (kiedy odbywa się wesele), w żartobliwy sposób pokazuje nieznajomość realiów wiejskich przez inteligencję.

  Cóż tam, panie, w polityce?
  Chińcyki trzymają się mocno!?
  Postać: Czepiec, do Dziennikarza; akt I, scena 1 (pierwsze słowa dramatu)

  Ja muzykę zacznę sam,
  tęgo gram, tęgo gram
  Postać: Chochoł; akt III, scena 37.

  Jak się żenić, to się żenić!
  Postać: Pan Młody do Radczyni; akt I, scena 21.

  Kto mnie wołał,
  czego chciał?
  Postać: Chochoł do Isi; akt II, scena 3.

  Miałeś, chamie, złoty róg,
  miałeś, chamie, czapkę z piór:
  czapki wicher niesie,
  róg huka po lesie,
  ostał ci się ino sznur,
  ostał ci się ino sznur.
  Postać: Chochoł; akt III, scena 38. (ostatnie słowa dramatu)
  Znaczenie: złoty róg symbolizuje utracone szanse

  Niech na całym świecie wojna,
  byle polska wieś zaciszna,
  byle polska wieś spokojna.
  Postać: Dziennikarz do Czepca; akt I, scena 1.

  No, tylko my jesteśmy
  tacy przyjaciele, co się nie lubią.
  Postać: Żyd do Pana Młodego; akt I, scena 17.

  od miesiąca chodzę boso,
  od razu się czuję zdrowo,
  chadzam boso, z gołą głową;
  pod spód więcej nic nie wdziewam,
  od razu się lepiej miewam.
  Postać: Pan Młody; akt I, scena 19.

  Ostał mi się ino sznur.
  Postać: Jasiek; akt III, sceny 34 i 36.

  Polska to jest wielka rzecz:
  Postać: Poeta do Pana Młodego; akt II, scena 10.

  Sami swoi, polska szopa,
  i ja z chłopa, i wy z chłopa.
  Postać: Ksiądz do Pana Młodego; akt I, scena 8.

  Słowa, słowa, słowa, słowa.
  Postać: Poeta do Maryny; akt I, scena 10 i Maryna do Poety; akt I, scena 15.

  Trza być w butach na weselu.
  Postać: Panna Młoda, do Pana Młodego; akt I, scena 12.

  Wyście sobie, a my sobie,
  każden sobie rzepkę skrobie.
  Postać: Radczyni do Kliminy; akt I, scena 4.

  Z biegiem lat, z biegiem dni.
  Postać: Dziennikarz do Radczyni; akt III, scena 12.

  • 2 1

 • Antoni Piekarski - RIP

  Wpis ten dedykuję Antoniemu Piekarskiemu, który w 1936 r. wyreżyserował "Wesele" a Teatrze Ziemi Pomorskiej a który był wielkim wielbicielem "Judasza" K. Przerwy-Tetmajera (zagrał nawet Ebala w legendarnej inscenizacji "Judasza" w Reducie z 1922 r. - wybitna kreacja Stefana Jaracza w roli tytułowej). Pan Piekarski został zamordowany przez hitlerowców w Bydgoszczy w 1939 r. Panie Antoni, nikt już Pana nie pamięta a odwalił Pan kawał dobrej, aktorskiej roboty. Nie odniósł Pan sukcesu na miarę Osterwy, Jaracza czy Solskiego, ale był Pan wybitnym artystą...

  • 0 0

 • "Historia bez cenzury"

  Cześć! Polecam najnowszy odcinek "Historii bez cenzury" na YT o autorze "Wesela" - Stanisławie Wyspiańskim (P.S. niedługo w księgarniach ukarze się biografia tego genialnego artysty). Ciekawostka - odcinek "Historii" jest rymowany :) Megaextradivine! Wielki szacun dla autorów i realizatorów. Brawo, chłopaki!

  • 0 0

 • Pożegnanie "Wesela" (1)

  Szanowni Państwo, w najbliższą sobotę odbędzie się pożegnanie "Wesela". Nie oszukujmy się, tak - ten czas musiał nadejść. W obecnych czasach wtórnego analfabetyzmu, ignorancji kulturowej "Wesele" musi odejść do - co prawda - pięknej i chwalebnej ale jednak przeszłości. Już prawie nikt go nie czyta a będzie jeszcze gorzej. Tak musi być... ale pożegnajmy się z "Weselem" jako naszym zasłużonym przyjacielem, towarzyszem naszej polskiej historii z klasą. Powiedzmy "dziękuję" i "żegnaj". Prawdopodobnie już niedługo zniknie z listy lektur a i tak jeżeli w ogóle, to czyta się tylko opracowanie. Od daty premiery t, 1901 r. było to piękne i pracowite 116 lat. Dziękuję! Żegnaj!

  • 0 1

  • P.S.

   Przepraszam za ew. błędy stylistyczne, ale jestem wzruszony. Dziękuję za uwagę!

   • 0 0

 • Trójmiejscy Aktorzy

  I wreszcie wypada złożyć wyrazy hołdu i uznania aktorom gdańskim grającym w trójmiejskich inscenizacja "Wesela" tj. Maciej Maciejewski, Ewa Krasiejko, Ryszard Barycz, Aurela Świderska, Konrad Łaszewski, Tadeusz Gwiazdowski, Kira Pepłowska, Zbigniew Bogdański, Teresa Lassota, Zdzisław Maklakiewicz, Henryk Bista, Elżbieta Goetel, Tomira Kowalik, Jerzy Kiszkis, Wanda Neuman, Stanisław Michalski, Halina Winiarska, Florian Staniewski, Ludwik Benoit, Barbara Krafftówna i wielu innych. Wszystkich serdecznie ściskam i pięknie mówię: dziękuję, Kochani! Odwaliliście kawał dobrej roboty. Kiedyś, kiedyś jak już wszyscy będziemy po drugiej stronie (jestem już panem w średnim wieku, zresztą i tak człowiek nie zna dnia ani godziny), to zrobimy raz jeszcze tym razem niebiańską inscenizację z Wyspiańskim jako gościem honorowym na widowni. Póki co - dziękuję i żegnajcie!

  • 0 1

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Jak wesele, to wesele! Narodowe czytanie "Wesela" w Gdańsku

  :) (3)

  Poczytałabym:) widownia byłaby zachwycona:)

  • 13 11

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Jak wesele, to wesele! Narodowe czytanie "Wesela" w Gdańsku

   Oczywiście komentarz chorego błazna zamieszczony na pierwszym miejscu. Brawo ty ! (2)

   • 8 6

   • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Jak wesele, to wesele! Narodowe czytanie "Wesela" w Gdańsku

    (1)

    Zazdrościsz że nie ty byłeś pierwszy? Źle się musisz z tym czuć.

    • 3 13

    • Opinia do artykułu

     Zobacz artykuł Jak wesele, to wesele! Narodowe czytanie "Wesela" w Gdańsku

     Haha!

     Załóż sobie pończochę na łeb bardziej ci pasuje.

     • 5 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Jak wesele, to wesele! Narodowe czytanie "Wesela" w Gdańsku

  (1)

  Tutaj też widownia jest zachwycona jak piszesz, nie wiem o co im chodzi że się czepiają, muszą ponarzekać

  • 15 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

W którym z gdańskich parków znajduje się popiersie Adama Mickiewicza?