Jak opowiadać o Januszu Korczaku?

Ilustracje do książki "Po drugiej stronie lustra" to głównie archiwalne, podkolorowane fotografie z odpowiednimi dopiskami.
Ilustracje do książki "Po drugiej stronie lustra" to głównie archiwalne, podkolorowane fotografie z odpowiednimi dopiskami. mat. prasowe

Choć Rok Korczaka wciąż trwa, niewiele było w Trójmieście wydarzeń upamiętniających tę ważną postać. Tym bardziej warto docenić inicjatywy mające na celu przybliżenie szerokiej rzeszy odbiorców życia i twórczości Starego Doktora - jak choćby wystawę "Korczak 2012", zorganizowaną w ramach Bałtyckich Spotkań Ilustratorów.Ilustracje Gabrieli Cichowskiej za pomocą oszczędnych środków oddają klimat życia w Getcie Warszawskim.
Ilustracje Gabrieli Cichowskiej za pomocą oszczędnych środków oddają klimat życia w Getcie Warszawskim. mat. prasowe
Wiedza o Januszu Korczaka w Polsce nie jest powszechna. Być może dlatego, że łączy się ona nierozerwalnie z tematyką, która jest wyjątkowo trudna.
Wiedza o Januszu Korczaka w Polsce nie jest powszechna. Być może dlatego, że łączy się ona nierozerwalnie z tematyką, która jest wyjątkowo trudna. mat. prasowe

Jaką masz wiedzę o Januszu Korczaku?

sporą, interesuję się tą postacią 26%
średnią, znam tylko podstawowe informacje 59%
żadną, nie wiem, kto to jest 15%
zakończona Łącznie głosów: 115
Nazwisko Janusz Korczak zna każdy Polak, niewielu potrafi o nim powiedzieć coś więcej, a Rok Korczakowski, w porównaniu do Roku Miłosza czy Chopina, obchodzony jest nader skromnie. Może to dlatego, że opowiadanie o Korczaku łączy się nierozerwalnie z tematyką, która jest wyjątkowo trudna: wojną, śmiercią, nietolerancją, ale też przestrzeganiem praw dziecka i odpowiedzialnością za drugiego człowieka. Dotykając tych spraw, łatwo popaść w banał i patos. Czy to jednak znaczy, że lepiej o nich nie mówić?

Oczywiście, że nie. Organizatorzy tegorocznych, 7. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów postanowili zmierzyć się z mitem Korczaka i spróbować opowiedzieć o nim w sposób przystępny również dla młodszych odbiorców. Jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznym spotkaniom jest wystawa "Korczak 2012", prezentowana w Ratuszu Staromiejskim.

Znajdziemy tu ilustracje do publikacji poświęconych Korczakowi, w tym do wydanej niedawno książki "Po drugiej stronie lustra" Anny Czerwińskiej-Rydel. To bardzo dobrze napisana, przejmująca opowieść o życiu człowieka, który postanowił w pełni poświęcić się dzieciom, stając się ich przyjacielem, opiekunem i towarzyszem na dobre i złe. Oprawa graficzna książki to głównie podkolorowane zdjęcia archiwalne z odpowiednimi dopiskami - pomysł prosty, ale efektowny, idealnie korespondujący ze stylem opowieści i treścią książki.

Bardzo ciekawy wizualnie jest "Pamiętnik Blumki" Iwony Chmielewskiej, za który autorka otrzymała nagrodę IBBY, najważniejsze w Polsce wyróżnienie przyznawane autorom publikacji dla dzieci i młodzieży. Ta obrazkowa książka w przystępny sposób opowiada o świecie, w którym żył Stary Doktor i losach jego wychowanków z Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej 92.

Znajdziemy tu m.in. opowieść o 5-letnim Kocyku, który pomagał w rozładunku węgla, nosząc go w nocniku, czy o Stasiu, nagrodzonym za dobre zachowanie wycieczką samolotem. Ilustracje Chmielewskiej są doskonałe - autorka posługując się dość skromną paletą kolorów i finezyjną kreską, wydobywa z opowieści o wychowankach Korczaka ważne szczegóły czy najistotniejsze cechy charakteru poszczególnych dzieci.

Warto też zwrócić uwagę na ilustracje do książki "Ostatnie przedstawienie panny Esterki. Historia z Getta Warszawskiego" Adama Jaromira. Autorka, Gabriela Cichowska, tworzy utrzymane w rozmytych brązach, beżach i szarościach obrazy przedstawiające sceny z codziennego życia w getcie i Domu Sierot. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki - nastrojowe, misternie utkane z cienkich kresek i półcieni.

Nie ma wątpliwości, że tak wydane książki są idealnym sposobem na przekazanie młodym odbiorcom wiedzy podanej w sposób prosty, a zarazem bardzo wartościowy artystycznie. A wystawę w Ratuszu Staromiejskim zobacz na mapie Gdańska warto polecić i tym dużym, i tym małym - choćby po to, by uświadomić sobie, że opowiadając o wielkich ludziach, wcale nie trzeba używać wielkich słów. Wystawa potrwa do 12 listopada. Wstęp jest wolny.

Opinie (15) 2 zablokowane

 • w Trójmieście skromniutko (1)

  Teatr w Lublinie wystawia "Maciusia I" a Białystok nawet musical (!) "Korczak".
  Czy to takie trudne, choćby tak jak Lublin, sięgnąć do twórczości Korczaka?
  Czy Korczak dla trójmiasta jest za mało "europejski"? ;)

  • 14 0

  • My w BudyńLandzie mamy lepszych bohaterów: Bolesław z żoną

   • 3 0

 • A jednak Europa zna Korczaka i "trudne tematy". Białystok też.

  oto jakie jest źródło podlaskiego musicalu "Korczak":

  "Brytyjski pierwowzór musicalu Korczak" Nicka Stimsona i Chrisa Williamsa został wyprodukowany przez Theatre Royal Plymouth pod patronatem Youth Music Theatre, jednej z najważniejszych brytyjskich organizacji promujących teatr muzyczny dla młodzieży. Spektakl miał swoją premierę w sierpniu 2011 roku w Rose Theatre Kingston w Londynie, zyskując wielkie uznanie krytyków i publiczności. Wśród entuzjastycznych opinii na temat wydarzenia, ukazały się między innymi takie: Poruszająca i niesamowita historia", Triumf nadziei nad śmiercią", Podnoszący na duchu". "

  • 10 0

 • :-)

  Wspanialy czlowiek .

  • 13 0

 • polski żyd, patriota, bohater

  • 11 0

 • jak opowiadać? o każdym bez wyjątku - prawdę

  • 8 0

 • (1)

  No wreszcie! A w naszym województwie jest tylko jedna placówka przedszkolna nazwana Jego imieniem-w Pruszczu gdańskim na ulicy Żwirki i Wigury.Cudze cenicie ,swego nie znacie!

  • 7 0

  • W Oliwie jest Dom Dziecka bodajże.

   • 0 0

 • (2)

  niedawno dość dużo czytałem o obozach i relacja świadków nie była taka jak pokazują to media. w mediach głowa do góry i twardziel idący na śmierć podpierający duchowo dzieci, z relacji ludzi w obozie ... człowiek załamany , zdruzgotany. to tworzenie bohaterów ze zwykłych ludzi jest miłe ale całkowicie nieprawdziwe. za to oddanie jego dla dzieci przed ich mordem w obozie jest niesamowite.

  • 2 6

  • Korczak bral udzial w trzech wojnach, wiec mieczakiem raczej nie byl.
   Kiedy trafil do getta, polskie podziemie zalatwilo mu "aryjskie papiery", zeby go stamtad wydostac, ale odmowil, poniewaz nie chcial zostawic dzieci bez opieki.
   Nie wiem jakie relacje z obozu masz na mysli, Korczak trafil z transportu prosto do komory gazowej. Jedyne co sie zachowalo z czasow wojny, to jego wlasne pamietniki z getta, pamietnik Igora Newerlego i relacje swiadkow z drogi na Umschlagplatz (w tym krotka notatka Wladyslawa Szpilmanna).

   • 7 0

  • 4-to rzędne szczegóły, może jeszcze powiesz że się obs##rał w komorze

   a ty byś na jego miejscu śpiewał "Jeszcze Polska"?

   • 1 0

 • (1)

  Skąd te informacje o twardzielu.Czytał pan jego pamiętniki,wie pan cokolwiek o jego wątpliwosciach?Pojęcia pan nie ma o Jego strachu.Dlatego był i jest dla mnie bohaterem.

  • 4 1

  • Być twardzielem nie oznacza nie odczuwać strachu

   Oznacza: dawać radę w każdej sytuacji bez względu na wszystko, czyli strach, wątpliwości, itp. Strachu może nie odczuwać byle przygłup, co nie oznacza, że da sobie radę z jakąkolwiek trudną sytuacją.

   • 8 0

 • Bardzo fajny artykuł, tylko, że książka Anny Czerwińskiej-Rydel ma tytuł "Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku". Po drugiej stronie lustra była Alicja z Krainy Czarów:)

  • 11 0

 • O, a tu kilka słów na temat "Po drugiej stronie okna"

  • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
John Faltin - fotograf Sopotu
John Faltin - fotograf Sopotu
wystawa
maj 10-17.10
g. 10:00 - 16:00
Sopot, Muzeum Sopotu
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska

Sprawdź się

Sprawdź się

Hardziej Studio z Gdyni prowadzone przez Patryka Hardzieja zajmuje się: