Wiadomości

Jak odnaleźć spokój w trudnym czasie?

Wyniki badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że szybkie tempo życia, duża gęstość zaludnienia, rywalizacja i wszechobecny stres zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na choroby układu krążenia, choroby wrzodowe czy nowotworowe.
Wyniki badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że szybkie tempo życia, duża gęstość zaludnienia, rywalizacja i wszechobecny stres zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na choroby układu krążenia, choroby wrzodowe czy nowotworowe. Fot. Unsplash/Engin Akyurt

Każdy dzień przynosi coraz większe liczby zachorowań na koronawirusa. Jednocześnie trwają protesty kobiet w całym kraju. Większość z nas martwi się o swoją pracę, rodzinę i zdrowie. Nietrudno w tych warunkach poczuć się bezsilnie i stracić nadzieję na poprawę jakości życia w najbliższych miesiącach. Szukamy więc sposobów na walkę ze stresem, chcąc zadbać o zdrowie psychiczne. Jednym z rozwiązań może być medytacja.Studia medytacji w TrójmieścieCzy masz sprawdzony sposób na stres?

tak, mam swoje ulubione metody, które się sprawdzają 19%
raczej tak, to co robię, zwykle mi pomaga 16%
próbuję rozmaitych rzeczy z różnym skutkiem 17%
staram się sobie radzić ze stresem, ale niezbyt dobrze mi to wychodzi 28%
nie, nie znam nic, co by mi pomogło 20%
zakończona Łącznie głosów: 590
Ostatnie tygodnie to dla większości prawdopodobnie jeden z najbardziej stresujących okresów w ostatnim czasie. Takie wydarzenia jak przybierająca na sile pandemia lub protesty na ulicach mogą - między innymi podświadomie - mieć na nas znaczny wpływ.

Stres działa na nasze całe ciało i umysł. Kiedy się zdenerwujemy, wzrasta napięcie mięśniowe, akcja serca przyspiesza, wzrasta też ciśnienie krwi, mogą pojawiać się tiki nerwowe, zaburzenia hormonalne. Oddech staje się płytszy i szybszy. Te mechanizmy miały chronić nas w prehistorycznych czasach w przypadku ataku drapieżnika. Zwykle stan ten jest krótkotrwały i po jakimś czasie organizm wraca do zwykłego trybu. Jednak zdarza się również tak, że stres jest długotrwały i oddziałuje na nas przez wiele dni, a nawet tygodni. To już ma znacznie poważniejsze konsekwencje dla naszego ciała.

Stres powoduje także, że zmienia się nasza psychika. Często pod jego wpływem tracimy koncentrację, nie panujemy nad emocjami. Nie możemy przypomnieć sobie ważnych informacji, nie jesteśmy w stanie poprawnie się wysłowić, myślenie staje się nielogiczne.

- Pandemia i wywołujące niepokój zjawiska społeczne trwają już jakiś czas w Polsce. Jest oczywiste, że nasz układ nerwowy reaguje na nie w sposób mniej lub bardziej uświadomiony - mówi Magdalena Tybura, na co dzień prowadząca Mindfullnes - kursy, warsztaty, medytacje. - Radzenie sobie w sytuacjach stresujących jest dla nas wyzwaniem, ale wierzę, że może być naszym najlepszym nauczycielem na drodze ku poznaniu samego siebie i wypracowaniu strategii przynoszących fundamentalny spokój i poczucie bezpieczeństwa, niezależne od okoliczności. Oczywiście jest to możliwe wtedy, kiedy wiemy, jak odpowiedzieć na pojawiające się stany emocjonalne. Uświadomienie sobie wpływu niepokoju na nasze ciała pozwala na przepływ negatywnych emocji zamiast ich kumulowania. Trzeba pamiętać, że takie 'zaleganie' może doprowadzać do traum. Utrzymujący się stan podwyższonego napięcia emocjonalnego w naszym ciele wpływa na dokonywane przez nas wybory - obecnie, ale też w przyszłości, ponieważ zgromadzone w mózgu dane będą wpływały na nasze reakcje i działania.
Czytaj też: Ranking - najlepsi psycholodzy w Trójmieście

Okazuje się, że mamy naturalną skłonność do poświęcania uwagi negatywnym informacjom. To również pamiątka po dawnych czasach.

- Jak wyjaśnia dr Rick Hanson, neuropsycholog, nauczyciel medytacji i współzałożyciel Institute for Neuroscience and Contemplative Wisdom, ludzki mózg reaguje jak rzep na doświadczenia negatywne i jak teflon na pozytywne. Czyli łatwiej wychwytuje to, co negatywne, a pozytywne odbija, czyli szybko o nich zapomina. To pozostałość ewolucyjna po naszych przodkach - żeby mogli przetrwać, ważniejsze było dla nich to, żeby zapamiętać, gdzie czai się niebezpieczeństwo, gdyż przeoczenie jakiegoś zagrożenia mogło się skończyć tragicznie. Mając jednak świadomość procesów w nas zachodzących, nie musimy poddawać się naszemu umysłowi i możemy panować nad sytuacją - mówi Magdalena Tybura.
Stres był, jest i będzie częścią naszego życia. Jak więc się przed nim bronić? Czy są jakieś szczególne rady, techniki, które pomagają w trudnym czasie?

- Zamiast bronić się przed nim, lepiej jest poznać narzędzia radzenia sobie z nim. Korzystając z wiedzy dr psychologii Laurie Santos z Uniwersytetu Yale, potwierdzonej szeregiem badań naukowych, polecam pięć sposobów, które stanowią skuteczną pomoc w sytuacjach, kiedy pojawiają się trudne emocje. Wszystkie wymienione sposoby są nam dostępne, często nie doceniamy jednak ich dobroczynnego wpływu na nasze życie. Dlatego zamiast odruchowo sięgać po mało pomocne strategie typu pocieszanie się wysokokalorycznym jedzeniem lub zamykanie się w sobie, unikanie ludzi czy siedzenie przed telewizorem, warto spróbować tych kliku sposobów:
1. Regularne ćwiczenia - kilka czy kilkanaście minut dziennie ruchu dopasowanego do naszych potrzeb i możliwości, znacząco podnosi nasze samopoczucie.

2. Rozwijanie wdzięczności - czyli zwracanie uwagi na drobne pozytywne zdarzenia w naszym codziennym życiu i notowanie choćby kilku z nich. To przyczynia się do odwrócenia naszej naturalnej tendencji do zauważania zagrożeń. Zgodnie z zasadą, że to, co rozwijamy wzrasta, w ten sposób uczymy nasz mózg kierowania uwagi na to, co dobre. W ten sposób zyskujemy słuszne poczucie zadowolenia, gdyż w rzeczywistości spotyka nas znacznie więcej dobrych rzeczy niż złych.

3. Higiena snu - deprywacja snu to niezwykle częsty problem, który w sposób destrukcyjny wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Wprowadzenie dobrych nawyków dotyczących snu stanowi ważny czynnik wpływający na nasz dobrostan. Przede wszystkim, tuż przed snem należy ograniczyć bodźce w postaci multimediów i innych źródeł niepokojących informacji. Warto też wyjść na krótki wieczorny spacer i świadomie wdychać świeże powietrze, a następnie, leżąc już w łóżku, wykonać ćwiczenie "skanu" ciała, które ogranicza aktywność umysłu i kieruje naszą uwagę na ciało i wrażenia w nim obecne, z jednoczesnym przyzwoleniem na zasłużony odpoczynek i relaks.

4. Więzi społeczne - zamiast chować się w sobie, warto zwrócić się do innych osób, szczególnie tych, które są dla nas życzliwe i ważne, organizując spotkania rodzinne lub z przyjaciółmi, nawet online.

5. Rozpoznawanie i życzliwe odpowiadanie na swoje trudne emocje - stosując kilkuetapową technikę. Polega ona po pierwsze na rozpoznaniu trudności, następnie uznaniu ich obecności w umyśle, ciele i emocjach, a ostatecznie na świadomym ich puszczeniu. To proces oswajania i przepuszczania trudnych emocji poprzez spotykanie się z nimi z akceptacją wolną od oceny.

Zobacz też: Aktywność na powietrzu zamiast kolejnych godzin przed ekranem

Jednym ze sposobów może być również medytacja. Jej odmian jest sporo, ponieważ każda kultura czy nurt filozoficzny inaczej rozumie podejście do medytacji i każda technika ewoluowała odrębnie.

- Prowadzę ośmio- lub dziewięciotygodniowe kursy mindfulness dla dzieci, młodzieży i dorosłych, dopasowane do możliwości poznawczych każdej grupy wiekowej. Głównymi założeniami kursów jest uświadomienie sobie naszych nawykowych reakcji i przekonań, które wpływają z kolei na wybory jakich dokonujemy. To także odkrywanie, a nie naprawianie siebie, rozwijanie łagodnego i życzliwego spojrzenia na nas samych i innych oraz radzenie sobie ze stresem w bezpieczny i skuteczny sposób. Dzięki treningowi rozwijamy m.in. pewność siebie, pogodę ducha i odporność psychofizyczną - dodaje Magdalena Tybura.
Jak mówi specjalistka, wystarczy 5, 10 czy 15 minut dziennie, aby po ośmiotygodniowym treningu odczuwać zauważalne korzyści i bardziej świadomie kierować swoim życiem.

Opinie (140) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Czy trudne czasy czy nie, Ale na pewno trzeba być Silnym. (3)

  • 21 13

  • (2)

   trzeba być silnym ????
   kto tak powiedział ?
   nic nie trzeba.

   • 12 9

   • (1)

    Psikuta

    • 7 3

    • Ale ty masz silną psychikę!

     • 6 0

 • Stres to można zwalczyć jak sie ma normalnych sąsiadów (6)

  To, co dzieje się teraz to przerasta ludzkie pojęcie, jak ludzie potrafią się zachować. Nawet we własnym mieszkaniu nie można się czuć bezpiecznie. Ta pandemia to koszmar z wielu powodów, też międzyludzkich relacji.

  • 72 4

  • ale w czym rzecz? (2)

   ja tam czuję się bezpiecznie, żadnego stresu też nie mam...

   • 3 4

   • będzie lockdown....zaczną sie remonty. Normalnie u mnie były 2 rocznie, przy pierwszym uderzeniu korony (1)

    było już 12 remontów. Niby tylko 6 razy więcej, ale to oznacza, że cały czas jest kucie i nawalanie po ścianach, non stop, bez przerw. Można zwariować, zwłaszcza że nie można uciec do pracy. Powinni zamknąć sklepy budowalne na ten czas.

    • 9 1

    • Tylko sklepy budowlane są otwarte w lockdown

     Dlatego tam się chodzi na wycieczki, remontuje

     • 1 2

  • Ja mieszkam (2)

   w patologicznym miejscu gdzie normą było picie i głośne zachowanie na klatce schodowej. Jeden przegryw jak za bardzo zabalowal to go rodzina nie wpuszczana do mieszkania.
   A teraz jak jest pandemia to jest spokój jak ręką odjal. Zupełnie nie umiem tego wytłumaczyć. Wcześniej policję widziałem do kilku razy w miesiącu na klatce a teraz w ogóle.

   • 10 0

   • może wirus zajął się tymi osobnikami

    w końcu musi się przerzedzić, a najpierw eliminacja najsłabszych i 0 IQ

    • 9 3

   • Polica nie ma teraz czasu

    Śledzi tych na nadzorze i kwarantannie

    • 2 0

 • Nie miałem i nie mam żadnego stresu. (4)

  • 26 14

  • Taki stan to tylko przedszkolaki mogą mieć

   A i to nie zawsze

   • 4 13

  • Stres wymyślono na potrzeby psychiatrii

   jako płynący strumień pieniędzy dla zajmujących się leczeniem urojeń.
   Taka moda.

   • 10 10

  • Do czsu

   • 4 2

  • popieram, zero stresu

   nie ma powodów to nie ma stresu

   • 5 3

 • (1)

  Rzutki odstresowują, koniecznie metalowe.

  • 9 5

  • pracuje i po pracy zajmuje się dziećmi ( 3 os.), na to o czym piszecie nie mam już wolnej przestrzeni w głowie.

   do tego standardowe obowiązki domowe

   • 1 0

 • JAK ? (2)

  odłączyć wszelkie media !

  • 77 5

  • Bez gazu i wody moze byc słabo (1)

   • 19 1

   • A bez kanalizacji to już gotowy przepis na katastrofę ;-)

    • 11 1

 • Warsztaty? Terapie? I co jeszcze? Podstawowym sposobem radzeniem sobie ze stresem jest usunięcie przyczyny, (5)

  a nie walka ze skutkami, przy okazji napychając kieszenie tym pseudo kołoczom i innych psychoszarlatanom. Ostatnie miesiące przyniosły spadek zleceń w mojej firmie i kosztowało mnie to sporo nerwów. Nie, nie chodziłem na warsztaty, nie spotykałem się z kołczami, ani tym bardziej nie szukałem terapii, płacąc za te usługi ostatnimi pieniędzmi. Zacząłem szukać zleceń (wcześniej, to zlecenia szukały mnie). Udało mi się zebrać mocny pakiet zleceń, trochę się za nimi nabiegałem, ale lepszej terapii nie ma, jak rosnąca kasa na koncie. Gdy stan konta składa się z sześciu cyfr, to nie straszne są żadne kryzysy.

  • 55 15

  • sto tysięcy to raczej na krótki kryzys (1)

   • 8 0

   • Chyba że 9 zamiast 1 z przodu ;P

    • 9 0

  • Weź realizuj zlecenia.

   A nie czytasz artykuły o stresie... i jeszcze komentarze piszesz. To dobre dla takich jak ja...

   • 2 7

  • A jak z siedmiu to już w ogole!

   • 5 0

  • Przyczyną jest moja psyche.

   • 0 0

 • (2)

  Nie oglądać mediów głównego nurtu, w tym trojmiasto.pl, zacząć myśleć samodzielnie, kierować się sercem.

  • 67 4

  • I nie ogladac protestów fem8nazistek

   • 22 17

  • Popieram w 100%.
   Odciąć się od tych dziennikarzy napinaczy.

   • 18 1

 • (6)

  Pomodlić się np. tekstami Psalmów ;) polecam.

  • 45 31

  • dodam do tego: zaufać Bogu :) (2)

   • 16 10

   • Któremu bogu? (1)

    • 15 12

    • Bóg jest jeden i czy nazwya sie ten bóg czy tamten to bez znaczenia, bóg to jest natura i wszelkie jej prawa

     biologia, fizyka, chemia itp.

     • 1 1

  • Modlą się modlą wyznawcy wszystkich religii do bogów by Koro ustąpił ,a tu z dnia na dzień coraz (1)

   gorzej a więc gdzie oni są , oczywiście ,ze nigdzie

   • 6 6

   • Skoro wcześniej wyrzuciłes Boga ze swego życia to dlaczego liczysz że teraz się objawi i uratuje takich ateuszy jak Ty

    • 7 4

  • Wylaczyc teleqizor

   Wtedy wrqca rozum i nie piora go natretnie. Przez tydzirn ogladalam programy o kosmitach i w koncu zqczelam ich wygladac na niebie. Wiec jeali od tylu miesiecy naiwni ogladaja w kolko tv kurskiego to nic dziwnego ze zbiera sie na placz

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

30

listopada

08

grudnia

45. Festiwal Polskich Filmó... Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

Rozrywka

Filmowe Trójmiasto: z wizytą u "Lokatorów"
Wspominamy: z wizytą u "Lokatorów"
Tinder w czasach pandemii. Czy się zmienił?
Tinder w czasach pandemii. Czy się zmienił?

Kulinaria

Kuchnia azjatycka w Trójmieście godna polecenia
Kuchnia azjatycka w Trójmieście
Jak pandemia wpłynęła na rodzinne obiady?
Jak pandemia wpłynęła na rodzinne obiady?

Sprawdź się

Ile miejsc na widowni liczy rozbudowana Duża Scena Teatru Muzycznego w Gdyni?