• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Jacaszek / Maja Siemińska - Treny

Michał Jacaszek jest autorem dwóch albumów z muzyką elektroniczną wydanych przez Gusstaff Rec. Obecnie wraz z grupą trójmiejskich muzyków kończy pracę nad trzecią płytą, eksperymentując z brzmieniami muzyki dawnej i klasycznej. Na bazie tych poszukiwań w Dworku Sierakowkich Jacaszek zaprezentuje Treny – projekt muzyczno - poetycki, łaczący preparowaną elektronicznie muzykę dawną, z wokalnymi interpretacjami trenów Jana Kochanowskiego. Artysta wystąpi w duecie z Mają Siemińską – wokalistką scholi oo. Dominikanów w Gdańsku.

Michał Jacaszek jest jednym z ciekawszych twórców polskiej elektroniki młodego pokolenia. Urodził się w 1972 r. Zadebiutował jako muzyk ilustrujący poezję. Od 1997 działał w studenckim Radiu Sfera w Toruniu. Realizował w nim stały program, w którym do recytowanej poezji (głównie kolegów poetów) podkładał zrobioną przez siebie muzykę. Tak wykrystalizowała się współpraca z Waldemarem Ślefarskim, która zaowocowała projektami „Waldemar Ślefarski – wiersze zmieszane 1996-99” (1999), a także „Rocznik dźwiękowy” (1999). Niedługo potem doszło do współpracy muzyka z poetką i piosenkarką – Miłką Malzahn, z którą zrealizował w 2000 roku projekt „Mapa” (2004 , Offmusic), a także „Sequel” (2005, Gusstaff Records). W międzyczasie Jacaszek rozpoczął poszukiwania w kierunku „bajek” – dźwiękowych mikroopowieści, nawiązujących do starych bajek z płyt winylowych i współczesnych kierunków muzycznych. Zaowocowało to studyjnym wydaniem „Lo-Fi Stories” (2004, Gusstaff Records). Rok później powstał projekt „Lem Konzept”, kolejny muzyczny flirt artysty z literaturą. Tym razem Jacaszek wziął na warsztat „Bajki robotów” Stanisława Lema, czytane przez toruńskiego aktora Niko Niakasa, ilustrując teksty specjalnie preparowaną „muzykotroniką” (określenie autora). Projekt powstał na zlecenie polsko-niemieckiego projektu radiowego Copernicus.
2006 rok zaowocował udziałem artysty w międzynarodowej składance „Blues is number one” (Gusstaff 2006), oraz projektem „Kompleta” którego pomysłodawcą jest Stefan Wesołowski. To ostatnie przedsięwzięciem łączy tradycyjną muzykę liturgiczną wykonywaną przez kwrtet smyczkowy i dwa głosy oraz dźwięki preparowane elektronicznie.
Artysta występował na scenach ważniejszych klubów muzycznych w Polsce, oraz na na festiwalach : m.in. Terra Polska Berlin, Astigmatic Płock, Slot Art. Lubiąż., Klamra w Toruniu ,czy na Majowym Buumie Poetyckim. Obecnie Jacaszek pracuje w swoim studiu nagraniowym w Gdańsku.. Artysta wykształcił i rozwinał niekonwenjonalne metody samplingu: interesują go przede wszystkim próbki dźwięków akustycznych, które zestawia z partiami wykonywanymi przez „żywych” instrumentalistów. Jacaszek wydobywa również dźwięki z dziecięcych zabawek elektrycznych i szczątków znalezionych mechanizmów.


Opinie

Sprawdź się

Skąd według legendy wzięła się nazwa ulicy Żabi Kruk?