• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Ja, Hamlet - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
wystawia:
Teatr w Oknie
czas trwania:
2 godz.
w ramach wydarzenia:
XIV Festiwal Szekspirowski
5.0
2 oceny
Ja, Hamlet (Polska) - kandydat do nagrody Złotego Yoricka
William Szekspir
Teatr im. Bogusławskiego w Kaliszu

Przekład: Stanisław Barańczak
Premiera: 2010-02-27

"Hamleta" uważa się za arcydramat, dzieło o nieprzemijającej aktualności, oferujące każdej epoce możliwość własnego odczytania. Badacze tego utworu od wieków są zgodni co do tego, że nie ma jednego odczytania Hamleta. Wynika to zarówno z otwartej struktury dramatu, miejsc niedopowiedzianych przez autora, jak i bogactwa charakterów oraz uniwersalnych problemów wpisanych w fabułę dramatu.

Recepcja "Hamleta" od chwili jego powstania jest zatem nieustającym dyskursem z dziełem na poziomie świadomości zbiorowej i indywidualnej, świadomości uniwersalnej i narodowej. Artystów teatru - reżyserów i aktorów - pociąga w "Hamlecie" jego tajemniczość i nieprzewidywalność. Podejmując się jego scenicznej realizacji, twórcy z góry pogodzić się muszą z aspektowym ujęciem dzieła, jego migotliwością, koniecznością wyrażenia podtekstów i tym, że są skazani na szukanie własnej interpretacji. Żaden z odwiecznych problemów - polityka, moralność, racja stanu, miłość, przemoc, więzy rodzinne, sens życia i cele ostateczne - nie został przez autora "Hamleta" ukazany jednoznacznie i Shakespeare nie dał na nie własnej odpowiedzi. Inscenizacji "Hamleta" w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu podjął się Marek Kalita, który sięgnął po przekład Stanisława Barańczaka, odczytując dramat w kontekście doświadczeń swojego pokolenia.

Reżyseria: Marek Kalita
Opracowanie tekstu: Marek Kalita
Scenografia: Marek Kalita
II scenograf: Jolanta Pawłowska
Kostiumy: Bogna Rząd
Muzyka: Daniel Bloom
Układ pojedynków: Marian Gańcza
Współpraca dramaturgiczna: Przemysław Rozenek
Światło: Piotr Pawlik
Asystent reżysera: Agnieszka Kasprzak
Asystent szermierza: Saniwoj Król
Asystent scenografa: Agnieszka Duliba

Obsada:
Klaudiusz, król Danii - Michał Anioł
Hamlet, syn poprzedniego króla - Artur Zawadzki
Poloniusz, kanclerz - Lech Wierzbowski
Horacjo, przyjaciel Hamleta - Michał Grzybowski
Laertes, syn Poloniusza - Szymon Mysłakowski, Marcin Sztabiński
Rosencrantz - Michał Wierzbicki
Guildenstern - Zbigniew Antoniewicz
Ozryk - Jacek Jackowicz
Gertruda, królowa Danii, matka Hamleta - Bożena Remelska
Ofelia, córka Poloniusza - Izabella Beń
Duch ojca Hamleta, Aktor, Grabarz - Dymitr Hołówko
Kelner - Ochroniarz - Remigiusz Jankowski
Kelner - Ochroniarz - Wojciech Masacz
Aktor - Marcin Sosiński
Gość - Dariusz Sosiński
Gość - Agnieszka Dulęba-Kasza
Gość - Ewa Kibler

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Kaliski Teatr, otwarty w 1936 roku, jako jeden z nielicznych w Polsce ma pełne prawo nosić imię Wojciecha Bogusławskiego. To właśnie do Kalisza latem 1800 roku zjechał on z trupą aktorską, dając kilkanaście przedstawień w "nędznej budzie" wypełnionej po brzegi publicznością. Dwustuletnia tradycja teatralna zobowiązuje kolejnych dyrektorów (wśród nich Iwo Gall, Izabela Cywińska, Andrzej Wanat) do niezwykłych wyzwań: aby połączyć szacunek dla teatru z nowoczesnymi teatralnymi trendami, tak by teatr był stale żywy i w pełni zadowalał swym repertuarem. W 1961 roku zainaugurowano Kaliskie Spotkania Teatralne, festiwal, który organizowany jest do dzisiaj.

Marek Kalita
Aktor teatralny i filmowy. Ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Po szkole występował w Teatrze im. Jaracza w Łodzi i w Krakowie (najpierw w Teatrze STU, następnie w Teatrze Starym). Od 1999 roku związany był z TR Warszawa, a w 2008 roku przeszedł do zespołu warszawskiego Nowego Teatru, którego szefem artystycznym jest Krzysztof Warlikowski. Grał u A. Wajdy, J. Jarockiego, R. Zioło, K. Lupy, G. Jarzyny. Ostatnio powrócił także do reżyserii. Ostatnio Kalita powrócił także do reżyserii - Kalimorfa wg. J. Fawlesa, Widzialną ciemność W. Golding (2007), Fernando Krapp napisał do mnie ten list T. Dorsta (2008), Zbombardowani S. Kane (2009), Ja, Hamlet wg W. Szekspira (2010).

Portal Trojmiasto.pl zaprasza wszystkich fotografów-amatorów do udziału w konkursie "Foto Szekspir". Do wygrania bon o wartości 500 zł do wydania w sklepie cyfrowe.pl. Prace można nadsyłać od 2 sierpnia do 11 sierpnia 2010 r. do god. 13:00. Można wysyłać maksymalnie sześć najlepszych fotografii, które pojawią się w naszej galerii.
Udział w konkursie mogą wziąć tylko osoby zalogowane w naszej galerii. Nie masz jeszcze konta? Nic straconego, można się zarejestrować tutaj w każdym momencie.

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery