stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Izabella Gustowska - Pamiętam jak... Pamiętam że... Wybór prac 1977-1996

Na monograficznej wystawie Izabelli Gustowskiej "Pamiętam jak... Pamiętam że... Wybór prac 1977-1996" w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie zostaną zaprezentowane prace z pierwszych wielkich cykli artystki: "Kobiety" (1975-79), "Względne cechy podobieństwa" (1979-84), "Względne cechy podobieństwa - Poza sobą" (1984-90) i "Sny" (1990-94).

Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Plac Zdrojowy 2
Wernisaż: 01.10.2015, godzina 19.30
Ekspozycja: czynna od 02.10.2015 do 15.11.2015 r.,
od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00 - 19.00.

W pracy nad cyklami Izabella Gustowska wychodzi od realnej materii, twarzy i ciała, by stworzyć "wirtualny" wizerunek na pograniczu rzeczywistości i snu. Sztukę Izabelli Gustowskiej charakteryzują liczne odniesienia do problematyki snu, czasu, pamięci i wyobraźni.

Główną osią, wokół której budowane są prace przede wszystkim z cyklu Względne cechy podobieństwa jest "zdublowany obiekt", pozornie idealna kopia. Cykl jest refleksją nad różnicami i podobieństwami. We wczesnych pracach artystka skupia się na ukazaniu zwielokrotnionych (zwykle "bliźniaczych") autowizerunków, zarysów, cieni, lustrzanych odbić. Cykle Kobiety, Względne cechy podobieństwa, Względne cechy podobieństwa - Poza sobą i Sny oparte są na ikonografii kobiecości - pojawiają się autoportrety, akty oraz grupowe i jednostkowe portrety kobiet. Niesamowite i odrealnione wizerunki wywołują napięcie między tym, co uznane za realne, a tym, co wyobrażone obrazowo. Wiele prac artystki jest intermedialna, stając na granicy technik i gatunków, artystka eksperymentowała z tradycyjnymi technikami fotografii, grafiki, malarstwa i rzeźby, wydobywając z ich połączenia zupełnie nową jakość wizualną i symboliczną.

Wystawa jest symbolicznym powrotem do lat 70. i 80. oraz do początku lat 90. XX wieku, czyli do historycznego już okresu w sztuce polskiej.

Patroni medialni: Polskie Radio Trójka, Gazeta Wyborcza, Szum, Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, globmedium.com, kulturaonline.pl, In Your Pocket, Pomorskie.eu

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jakiego pseudonimu używa Stefan Chwin, polski powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury związany z Gdańskiem?