• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza odwołana

Ismeria - spektakl audiowizualny

Zapraszamy do Oliwskiego Ratusza Kultury na wieczór pełen muzycznych i wizualnych wrażeń. Już 16 września dwóch trójmiejskich artystów - Tomasz Jocz i Beniamin Baczewski, zaprezentują spektakl Ismeria - opowieść o sile kobiecości.

Ismeria to spektakl audiowizualny, którego myślą przewodnią jest odkrywanie wewnętrznej siły kobiecości i jej transformatywnej mocy poprzez pełną przeciwności wędrówkę tytułowej bohaterki przez oniryczny świat zdominowany przez pierwiastek męski.

Pomysłodawcą projektu, autorem scenariusza oraz osobą odpowiedzialną za koncepcję całościową warstwy wizualnej, jak również wykonawcą partii fortepianu i instrumentów klawiszowych jest Tomasz Jocz. Muzykę do spektaklu wykorzystującą techniki live electronics skomponował Beniamin Baczewski, który staje na estradzie, grając na saksofonach: sopranowym i tenorowym, klarnecie oraz gitarze basowej. Istotnym elementem wpływającym na kolorystykę dźwiękową Ismerii są brzmienia dzwonków i mis tybetańskich, nagranych przez Kazimierza Kusa. Warstwa wizualna projektu wykorzystuje techniki animacji komputerowej w połączeniu z projekcją wideo scen zarejestrowanych z udziałem aktorki Teatru Wybrzeże w Gdańsku - Ewy Jendrzejewskiej, Marii Jocz (córki pomysłodawcy projektu) i Tomasza Jocza.

Tomasz Jocz - ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku, w klasie fortepianu profesora Zbigniewa Śliwińskiego. W macierzystej uczelni jest obecnie wykładowcą na stanowisku adiunkta doktora habilitowanego. Był nagradzany i wyróżniany na wielu konkursach pianistycznych i kameralnych; do najważniejszych zalicza: Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny na Stypendia Towarzystwa im. F. Liszta we Wrocławiu (laureat dwóch edycji konkursu), Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (otrzymał również nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu z orkiestrą), Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie (kategoria duety).  W repertuarze pianisty specjalne miejsce zajmuje nowa muzyka polskich kompozytorów. Dokonał licznych prawykonań ich utworów, z których część jest mu dedykowana. Wybitna kompozytorka Joanna Bruzdowicz-Tittel chętnie powierzała mu prezentacje swoich dzieł. Owocem tej kilkuletniej współpracy jest nagranie pięciu płyt z utworami kameralnymi i solowymi. Dokonał nagrania albumu solowego "Tobijahu" (2020 r.) z muzyką kompozytora Beniamina Baczewskiego. 19 listopada 2021 roku w Akademii Muzycznej w Gdańsku premierowo wykonał swój autorski spektakl audiowizualny "Ismeria".

Beniamin Baczewski - jest kompozytorem, aranżerem i multiinstrumentalistą. Tworzy muzykę poważną, rozrywkową, teatralną i do mediów. Ukończył studia z kompozycji, kompozycji muzyki filmowej i teatralnej oraz klarnetu w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W swoich utworach łączy różne gatunki muzyczne, poszukując nowych brzmień i oryginalnych form. Na co dzień współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi artystami, instytucjami kultury i teatrami (m.in. Opera da Camera di Roma, Warszawska Opera Kameralna, Opera Bałtycka w Gdańsku, Teatr Wybrzeże, Mazowiecki Teatr Muzyczny, Królewska Orkiestra Symfoniczna w Wilanowie, Gdyńska Szkoła Filmowa, Gdyńskie Centrum Kultury) oraz firmami z branży artystycznej i medialnej (m.in. Studio EON 46, Weird Johnny Studio). Jego aranżacje były wykonywane na wielu koncertach i festiwalach (Ladies Jazz Festival, BMW Jazz Club, koncerty telewizyjne dla TVP 2, TVP 3 i Republika TV, Koncert Noworoczny w Filharmonii Narodowej, Viva Italia, Operoteka, Elvis Show, Kolędy Świata).

Zapraszamy!

Opinie

Sprawdź się

W jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Zielonej Bramie znajduje się: