• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Instalacja Sterowiec Wolności

Otwarte warsztaty z autorką odbędą się 9 stycznia 2022, godz. 12.00-14.00. Sterowiec WOLNOŚĆ, autorstwa Katarzyny Łyszkowskiej, prezentowany od 17 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. w Patio ASP, w ramach jubileuszu 100-lecia sprowadzenia do Gdańska pierwszego, polskiego Sterowca.

5 - 28 września 2023

Gdańsk,
Wstęp wolny

3 - 17 października 2023, godz. 12:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Oprócz oczywistych odniesień do faktu historycznego, Sterowiec to aktualna opowieść o potrzebie wolności w wymiarze osobistym, jak i zbiorowym w kontekście trwającej od dwóch lat pandemii. To próba zbudowania międzypokoleniowej platformy porozumienia, dążącej do otwartego dialogu, m.in. poprzez nabór rysunków, dotyczących idei wolności, bez względu na wiek, umiejętności rysunkowe, pochodzenie czy przekonania autorów.

Z zebranych rysunków powstał przestrzenny mural na poszyciu sterowca, składający się ze 150 rysunków otrzymanych od ponad 70 uczestników z Polski, Białorusi, Hiszpanii, Turcji i RPA.

OPEN CALL
Trwa nabór gdański do kolekcji Wolność. Osoby, które wezmą udział w projekcie przesyłając rysunek dot. WOLNOŚCI na adres sterowiecwolnosc@gmail.com otrzymają certyfikat uczestnictwa, a ich prace będą prezentowane na kolejnych pokazach w kraju i za granicą. Szczegóły projektu: https://katarzynalyszkowska.com/sterowiec-wolnosc/

Powstanie Sterowca WOLNOŚĆ sfinansowano z programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2021.

Podczas oficjalnego finisażu w dniu 9 stycznia 2022 r. odbędzie się otwarte spotkanie autorskie kierowane do mieszkańców Gdańska, połączone z WARSZTATEM Z WOLNOŚCI. Autorka zaprasza każdego zainteresowanego pozostawieniem swojego rysunkowego komunikatu, znaku, zdania dot. WOLNOŚCI do PATIO Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku od godz. 12 do 14. Projekt to próba zarejestrowania indywidualnych spostrzeżeń w formie wciąż rozszerzanej i aktualizowanej zbiorowej kolekcji. Autorzy, których prace wejdą do "Kolekcji Wolność" otrzymają CERTYFIKATY i będą prezentowani podczas kolejnych odsłon projektu oraz w social mediach i na stronie katarzynalyszkowska.com

Katarzyna Łyszkowska bada, czym jest społeczna natura człowieka. Zgłębia tematykę przenikania się tożsamości osobistej i zbiorowej w możliwie pełnym kontekście zjawisk społeczno-kulturowych. Jej prace zachęcają do zanurzenia się w głąb siebie, konfrontacji i refleksji.

Absolwentka Rysunku oraz Projektowania graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, gdzie aktualnie pracuje. Uczestniczyła w ponad 130 wystawach i działaniach artystycznych w kraju i za granicą tj. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Norwegii, Włoszech, Słowenii, Macedonii, Grecji, Litwie, Ukrainie, Białorusi, Indiach, Korei Południowej i USA. Brała udział w sześciu projektach rezydencyjnych. Jej prace należą do zbiorów Osten Muzeum of Drawing w Macedonii i do stałych kolekcji w kraju m.in. Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu, Centrum Praw Kobiet w Gdańsku, stała kolekcja sztuki województwa kujawsko-pomorskiego "Znaki Czasu", stała kolekcja sztuki województwa warmińsko-mazurskiego - Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie, zbiory Narodowego Instytutu Audiowizualnego (obecnie FInA) oraz prywatnych w Polsce i zagranicą. Sterowiec WOLNOŚĆ dofinansowano w ramach Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2021".

Opinie

Sprawdź się

Sztukę o początkach Gdyni napisał znany trójmiejski pisarz. Jaki?