stat
Impreza już się odbyła

Inkubator AIR: Under construction - wystawa

Serdecznie zapraszamy na wystawę "Inkubator Air: Under Construction" Krzysztofa Mętela i Julii Tymańskiej, która będzie otwarta od  9 sierpnia do 1 werześnia w CSW ŁAŹNIA na Dolnym Mieście.

Prace malarskie prezentowane w ramach podsumowania miesięcznej rezydencji artystycznej - "Under construction" przenoszą nas do pracowni Krzysztofa Mętla i Julii Tymańskiej. Młodzi twórcy zostali laureatami nagrody specjalnej w postaci rezydencji artystycznej w ramach Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu Malarskiego im. Wojciecha Fangora, organizowanego przez Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku w 2018 roku. Przedstawiane prace stanowią pewnego rodzaju szkice obrazujące jeden z etapów warsztatu artystów, są także okazją do artystycznego dialogu między dwójką młodych twórców.
 
Krzysztof Mętel opisuje swój miesięczny pobyt: "rezydencja artystyczna w CSW ŁAŹNIA to wyjątkowe doświadczenie dosłownego zamieszkania i pracy w białym sześcianie, jakim wydaje się być cały gmach CSW ŁAŹNIA 2. O rzeczywistości <> nie pozwalały zapomnieć tylko syreny wpływających do portu statków i szum maszyn rozładowujących kontenery. Kiedyś w pracowni zadzwonił domofon i po podniesieniu słuchawki zostałem zapytany, czy wierzę w to, że <>. Zupełny absurd. Z drugiej strony często jednak myślę o efektach pracy artystów i architektów, którzy byli pewni, że zbudują nowy świat, albo co najmniej byli w trakcie kładzenia fundamentów. Różne ślady są widoczne do dziś, a ja tropie widma umarłych projektów by utrwalić je jak w horrorze klasy B".
 
Z kolei Julia Tymańska podsumowuje okres rezydencji artystycznej: "przedstawione obrazy to przetworzone zapisy obserwacji mojego otoczenia. Szukając nowych narzędzi i struktur, próbuję stworzyć malarską opowieść z dynamicznie zmieniającej się perspektywy dziecięcej huśtawki. Pewnego dnia spojrzałam przez okno pracowni w Nowym Porcie. Pod własnym odbiciem w witrynie zobaczyłam małe, brudne dzieci. To jest to - pomyślałam. Brudząc siebie i wszystko dookoła farbami stawałam się znowu mała. Moje prace to mapy trasy jaką przebyłam. W nich jest moja opowieść, bo język lata jak łopata."

---
Partnerzy projektu: Fundacja Promocji Twórczości Wojciecha Fangora, Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku 
 

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W 2012 roku Gdańsk był jednym z gospodarzy: