stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Inauguracja sezonu 2019/2020 w Filharmonii

Konkurs zakończył się Sprawdź zwycięzców

Zapraszamy na Inaugurację sezonu, na którą, gruziński dyrygent i szef artystyczny Filharmonii Bałtyckiej George Tchitchinadze oraz hiszpański pianista Luis Fernando Pérez przygotowali jeden z najbardziej radosnych koncertów Mozarta - Koncert C-dur KV 467. A obok słonecznego, klasycznego Mozarta muzyka dwóch romantyków: Brahmsa i Dworzaka.

Hiszpański pianista, Luis Fernando Perez, specjalizujący się głównie w muzyce hiszpańskiej nie stroni też od klasycznego repertuaru, jak i od dzieł wielkich romantyków. Z szefem gdańskich filharmoników, Georgem Tchitchinadze, występował już wiele razy, wykonując m. in. II Koncert Rachmaninowa.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Tym razem obu artystów usłyszymy w jednym z najbardziej efektownych koncertów Mozarta, w Koncercie C-dur KV 467. Koncert ten jest zgodnie z charakterem swojej tonacji bardzo pogodny i radosny, choć pojawiają się w nim momenty bardziej dramatyczne (pojawienie się II tematu I części w ciemnej tonacji g-moll).

Jako wstęp do tego koncertu posłuży również pogodna (zwłaszcza jak na Brahmsa) i bardzo efektowna Uwertura akademicka napisana dla Uniwersytetu jako wyraz wdzięczności za otrzymany doktorat. Drugą część koncertu wypełni najsłynniejsza symfonia przyjaciela Brahmsa - czeskiego kompozytora Antoniego Dworzaka. IX Symfonia, nosząca przydomek Z Nowego Świata, to dzieło niezwykle efektowne, ale nie wykraczające poza ramy klasycznej symfoniki. Znajdziemy tu echa "indiańskich" melodii zasłyszanych przez kompozytora podczas pobytu w Nowym Jorku i okolicy, które nadają temu dziełu swoisty koloryt.

Orkiestra Symfoniczna PFB
George Tchitchinadze - dyrygent
Luis Fernando Pérez - fortepian
Konrad Mielnik - prowadzenie
 
Program:
Johannes Brahms - Uwertura akademicka op. 80 [11']
Wolfgang Amadeusz Mozart - Koncert fortepianowy C-dur KV 467 [30']
Przerwa [20']
Antonín Dvořák - IX Symfonia e-moll Z Nowego Świata op. 95 [40']

Przeczytaj także

Opinie 1 zablokowana

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Iloma salami wystawowymi dysponuje pawilon wystawienniczo-edukacyjny sopockiego Grodziska?