stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Inauguracja organów bocznych (8 opinii)

Wydarzenie w ramach

W dniach 6-7 marca 2020 roku po trzech latach prac konserwatorskich i organmistrzowskich Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na inaugurację zrekonstruowanych organów bocznych wg. Johanna Rhodego z 1761 roku w kościele św. Jana w Gdańsku.

Relacja z imprezy

Po 75 latach powraca na swoje dawne miejsce w zrekonstruowanej formie jeden z najświetniejszych instrumentów osiemnastowiecznej Europy, którego nowoczesne rozwiązania technologiczne były w tamtym czasie przez znawców stawiane za wzór dla innych instrumentów. 30-głosowy instrument powstał wraz z chórem muzycznym w latach 1760-61 jako drugi instrument pomocniczy dla organów głównych.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Budowniczym tego najnowocześniejszego instrumentu w owym czasie w Europie był Johann Rhode, uczeń Andreasa Hildebrandta z Gdańska, współpracownik Christiana Obucha na Pomorzu i Warmii, oraz Jonasa Grena i Petera Strahla w Szwecji. Przepiękną snycerkę i oprawę rzeźbiarską prospektu organowego wykonał Johann Heinrich Meissner, jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy działających nad Bałtykiem. Bogato rzeźbiony i złocony prospekt organowy dzięki ewakuacji z kościoła w latach 1943-44 szczęśliwie zachował się w całości i został poddany konserwacji. Prace prowadzone były pod kierunkiem konserwatorki p. Jolanty Pabiś-Ptak oraz przy zaangażowaniu całego zespołu firmy Pracownie Konserwatorskie "DART" pod kierunkiem pp. Jacka Dyżewskiego i Bartłomieja Wieloszewskiego.

Instrument - zniszczony w marcu 1945 r. - musiał zostać jednak odtworzony. Główna ideą, która przyświecała tej realizacji była maksymalna wierność oryginałowi, co udało się osiągnąć niemal w 100 % dzięki profesjonalnej pracy polsko-belgijskiego konsorcjum firm organmistrzowskich Guido Schumachera z Eupen w Belgii i Szymona Januszkiewicza z Pruszcza Gdańskiego. Intonacja i strojenie zostały powierzone wybitnemu organmistrzowi z Łotwy - Janisowi Kalninsowi. Całość projektu była prowadzona przez Iwonę Berent z NCK, która od 2006 r. konsekwentnie kieruje rewitalizacją całego kościoła oraz dr hab. Andrzeja Szadejko - autora badań i koncepcji rekonstrukcji organów, który pełnił nadzór nad projektem, a obecnie jest kuratorem instrumentu.

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku na podstawie umowy z Archidiecezją Gdańską jako użytkownik kościoła św. Jana od 1995 roku zarządza jego odbudową, konserwacją i adaptacją na Centrum Kultury - Centrum św. Jana. Odbudowa organów bocznych była największym wyzwaniem II etapu projektu pn. "Rewaloryzacja i adaptacja kościoła św. Jana w Gdańsku na Centrum Św. Jana - etap II" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Pomorskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Św. Jan Od-Nowa/1995- 2020
INAUGURACJA ORGANÓW BOCZNYCH W CENTRUM ŚW. JANA W GDAŃSKU
Centrum św. Jana
6-7 marca 2020, godz. 18.00

6.03.2020 Organy solo

Andrzej Mikołaj Szadejko - organy

Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Toccata i Fuga F-dur BWV 540
Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788) - Sonata g-moll H 87/ Wq 70/6
J.S.Bach/ C.Ph.E.Bach - Preludium chorałowe "Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ" BWV Anh. II 73
Joseph Haydn (1732-1809) - 12 kurantów na organy zegarowe (1792)
Johann Gottfried Müthel (1719-1788) - Fantazja-fuga C-dur

Wstęp za zaproszeniami. Zaproszenia można odbierać w Ratuszu Staromiejskim od 3 marca.

7.03.2020 Organy i orkiestra

Andrzej Mikołaj Szadejko - organy, dyrygent, kierownik artystyczny
Goldberg Baroque Ensemble

Thomas Augustine Arne (1710-1778) - Koncerty na organy i orkiestrę (polska premiera)

Przeczytaj także

Opinie (8) 1 zablokowana

 • :-)

  • 2 1

 • (1)

  A gdzie sie podział ks Bock?

  • 4 0

  • już dawno nie jest xiędzem

   • 0 0

 • Brak biletów (1)

  Szukam w internecie informacji o biletach na to wydarzenie muzyczne. Niestety reklama znikoma a Biuro Promocji Gdańska jak zwykle nie stanęło na wysokości zadania. Gdzie kupić bilety?

  • 1 2

  • Bilety

   Bilety na koncert sobotni "Organy i orkiestra" można nabyć poprzez stronę Interticket lub na godzinę przed koncertem. Koszt biletu 10 zł.

   • 0 0

 • Wstęp za zaproszeniami - dla wybranych (1)

  cytat: Zaproszenia można odbierać w Ratuszu Staromiejskim od 3 marca. - zaproszenia były przez 10 minut

  • 5 1

  • Zaproszenia

   Pula około 100 zaproszeń rozeszła się w 15 minut, jesteśmy pod wrażeniem zainteresowania, dziękujemy! Wciąż są dostępne bilety na ogólnodostępny koncert 7 marca "Organy i orkiestra", które można nabyć poprzez stronę Interticket lub na godzinę przed koncertem. Koszt biletu 10 zł. Warto jednak szybko podjąć decyzję, bo i ta pula wejściówek niknie w oczach.

   • 0 1

 • Wielki przewał kasy

  Gdzie jest Bóg z tyłu czy z przodu

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Twórcą Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji jest: