stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Ikony Jazzu - Laboratorium / EABS (10 opinii)

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Ikony Jazzu. Gwiazdą wieczoru będzie legendarny polski zespół Laboratorium! Grupa pod koniec lat 70. minionego stulecia była jednym z najpopularniejszych zespołów jazz-rockowych w Europie, a teraz z nową energią powraca na scenę! Specjalnym gościem zespołu będzie wibrafonista Bernard Maseli.

Tego samego wieczoru zobaczymy również koncert formacji EABS, o której mówi się, że była największym odkryciem polskiej sceny jazzowej w ubiegłym roku. Grupa zagra numery z debiutanckiej płyty pt. "Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)" w całości poświęconej twórczości legendy polskiego jazzu - Krzysztofowi Komedzie. Przed nami wieczór z solidną dawką elektrycznego jazzu w najlepszym, polskim wydaniu!
Partnerami wydarzenia są BMW Bawaria Motors Gdańsk oraz Hotel Almond.

jazz - koncerty w Trójmieście


LABORATORIUM
Zespół Laboratorium powstał w 1970 roku. Ich debiut płytowy miał miejsce w styczniu 1973 roku, kiedy ukazał się album "Laboratorium" wydany dla Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Zarejestrowane wtedy utwory przykuły uwagę krytyków odmiennym spojrzeniem na harmonię i budowanie napięcia. Popularność Laboratorium i fama, jaka "ciągnęła się" za zespołem rosła z dnia na dzień. W 1975 zespołowi zaproponował współpracę Czesław Niemen, który porzucił swoją formację Aerolit. Wystąpił z Laboratorium na wielu koncertach i festiwalach. Współpraca miała jednak charakter "gościnny" - Niemen niebawem powołał do życia nowy zespół, a Laboratorium dalej szło wytyczoną przez siebie ścieżką. Zespół wydał później jeszcze 8 albumów, z których kilka uzyskało status "klasyków". Wcale nie jest łatwo utrzymać legendę, jeszcze trudniej jest ją utrzymywać aktywnie, bo przecież wielu niegdysiejszym gwiazdom wcale się to nie udało. Ale muzyka grupy Laboratorium i jej niepowtarzalne brzmienie bronią się same. Ci, co pamiętają ich z okresu największej świetności utrzymują się w tym przekonaniu, a dla tych, którzy słyszą ich po raz pierwszy jest to tak duża dawka wrażeń artystycznych, że wpisują się bezkrytycznie w grono wielbicieli bez wątpienia legendarnej grupy Laboratorium.

Skład:

Janusz Grzywacz - instrumenty klawiszowe
Marek Stryszowski- saksofon altowy, sopranowy, EWI, wokal 
Krzysztof Ścierański - gitara basowa
Marek Raduli - gitara 
Grzegorz Grzyb - perkusja

EABS

W ostatnich latach coraz wyraźniejsza jest "zmiana warty" w jazzie, czego dowodem jest popularność artystów zza oceanu takich jak Robert Glasper, Kamasi Washington czy zespołu BadBadNotGood. Również w Europie można mówić o nowej fali czy wręcz o renesansie jazzu, którego przedstawicielami są zbierający coraz większe uznanie i rozgłos brytyjscy muzycy jak Yussef Kamaal, Shabaka Hutchings, Ruby Rushton oraz Moses Boyd. Takim też składem jest wrocławski septet EABS, który kontynuuje tradycję polskiej szkoły jazzu, wymykając się równocześnie wielu brzmieniowym schematom i prezentując zupełnie nowe podejście, przeciwstawiając się utartym muzycznym standardom. Zespół jest odpowiedzią na powiew wiatru płynącego z Los Angeles przez Londyn nad samą Odrę. Do Wrocławia.
Debiutancki krążek EABS, pt. "Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)" w całości poświęcony jest twórczości legendy polskiego jazzu - Krzysztofowi Komedzie. Tego wybitnego kompozytora nikomu nie trzeba przedstawiać. Jego twórczość do dnia dzisiejszego inspiruje młodych twórców, czego najlepszym przykładem jest i ten album. Okres "post-komedowski" zaowocował wieloma hołdami dla artysty w postaci najrozmaitszych krążków, na których wielokrotnie zinterpretowano najsłynniejsze utwory legendarnego jazzmana. "Repetitions" to analiza twórczości artysty z lat 1962-1967. To powtórka Komedy mniej znanego, a zarazem dogłębniej zbadanego.

Skład zespołu:
Marek Pędziwiatr - klawisze, syntezatory, wokal
Marcin Rak - perkusja
Vojto Monteur - gitara elektryczna
Paweł Stachowiak - gitara basowa
Spisek Jednego - gramofony
Olaf Węgier - saksofon
Jakub Kurek - trąbka

Organizator:
Agencja Artystyczna Perspektywy
www.agencjaperspektywy.pl

Partnerzy:
BMW - Bawaria Motors
Hotel Almond
Going
Jazz Forum
JazzSoul.pl
Trojmiasto.pl
Radio Gdańsk
Jazz Press
Wyborcza Trójmiasto
Co Jest Grane

Przeczytaj także

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  75 - 129 zł
Bilety:
Stojące 75 PLN
Siedzące od 89 PLN
https://www.interticket.pl/program/ikony-jazzu-laboratorium-eabs-3597

oraz w punktach stacjonarnych

Gdynia CultureBox- GDYNIA GŁÓWNA - Świętojańska 30
Greckie Biuro Podróży Barkost - GDYNIA - ul. Świętojańska 100
Biuro Podróży El Globo - SOPOT - ul. Podjazd 9
Stowarzyszenie Turystyczne Sopot - SOPOT - Plac Zdrojowy 2
Biuro Turystyczne "Dunaj" - LĘBORK - ul. Targowa 11
Agencja Podróży i Turystyki Holidays - GDAŃSK - ul. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan)

Lista punktów sprzedaży stacjonarnej w całej Polsce dostępna na:
https://www.interticket.pl/partners

Opinie (10)

 • Laborki

  to kawał klasyki polskiego jazzu. Eabs? Takie Laborki, tylko 40 lat później. Dobrze pomyślane.

  • 3 0

 • Dlaczego Radulli? Przecież w "Laborce" na gitarze grał Paweł Ścierański (brat Krzyśka). (1)

  • 1 1

  • Labratorium

   Ano dlatego że Pan Raduli został zwerbowany do Laborki już praktycznie 10 lat temu i całkiem naturalne jest że teraz z nimi gra.......Super że gra takie klimaty...Nie wiem tylko jak wytrzymywał lata to wycie "późniejszego" Cugowskiego w Budce .....Brrrr...Koszmar...

   • 1 1

 • Laboratorium

  to żywe legendy polskiego jazzu. Myślałem, że już nie grają, ale skoro grają, grzechem byłoby nie zobaczyć ich w akcji!

  • 5 0

 • Powrót do przeszłości.

  Ostatni raz Laborki widziałem na żywo w latach 80-tych. Pamiętam ten koncert do dzisiaj. Do zobaczenia w Maneżu 30 lat później! Mamy spore nadzieje i liczymy na kolejny pamiętny wieczór.

  • 2 0

 • Fantastycznie !

  W zalewie muzycznej tandety, prymitywnej, plastikowej szmiry lansowanej wszem i wobec grzechem byłoby nie wybrać się na taką ucztę ! Dołączam do tych zdeklarownych i widzimy się 6 kwietnia ! Kto jeszcze ? Co tu taka cisza ?

  • 4 0

 • bez Ściery????

  jak queen bez Frediego

  • 1 0

 • Było świetnie.

  • 1 0

 • EABS byli super!

  Chłopaki z EABS dali czadu!!!! Młodzieniec na trąbce - świetny popis! Brawo!

  • 0 0

 • Wrażenia po koncercie.

  Eabs --Nie porwało, było parę dynamicznych fajnych momentów ale nic poza tym. Tak jakby zabrakło pomysłów. Za dużo dużo smętów...:/ za mało pulsu... Czy na trąbce grał Tom Harrell ? Czy raczej trębacz Eabs cierpi na identyczną formę schizofreni paranoidalnej bo wyglądał jak kalka Toma.....:/ Fascynacja ? Summa sumarum-- lepiej niech chłopaki grają niż mieliby po stadionach biegać albo wina po bramach chlać...:)
  Laboratorium ---- Nie wykorzystany potencjał zespołu...Za krótko grali i wybór utworów lekko mnie rozczarował...Maja tyyyyle fantastycznych numerów......Uwielbiam te wszystkie utwory z wyraźnym pulsem basu ( emocjonalne al'a funk + solówki czy to Mistrza Ścierańskiego czy to z ery fantastycznego Krzysztofa Olesińskiego) Tego praktycznie zabrakło -- bas słabo nagłośniony ciężko było wyłapać smaczki....Nie było zabawy brzmieniamy basu..a przecież te osławione brzmienia Pana Ścieranskiego to lokomotywa napędowa i znak rozpoznawczy Laboratorium.....Nie wspominając o praktycznie zerowej słyszalności akordowej pracy Pana Raduli...Solówki jako tako słyszalne...Odniosłem ogólne wrażenie jakby zaprogramowanego koncertu sztampowości...aby dalej...Ja wiem że muzycy nie mają po 20 lat aby skakać po scenie ale zabrakło mi nuty jazz rockowego szaleństwa, zabawy....(Wiem, wiem..tyle lat na scenie...)Tak czy siak mam jeszcze płyty jakby co ;) Nie żałuję że byłem ale niedosyt pozostał! Chcę więcej bo uwielbiam Laborkę !!!! ;) Pozdrawiam fanów !!!

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Iloma salami wystawowymi dysponuje pawilon wystawienniczo-edukacyjny sopockiego Grodziska?