• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Idziesz ze mną do galerii? Przegląd wystaw

Daga Ochendowska
26 stycznia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 

Początek roku to dobra okazja, aby zajrzeć w harmonogram wernisaży na zbliżające się miesiące. Niech wypad do galerii stanie się czymś normalnym jak wypad do kina czy teatru. Niech pytanie "Idziesz ze mną do galerii?" nie będzie myślą o zakupach, ale spotkania ze sztuką.



Dzisiejsza sztuka często nie jest prosta w odbiorze i wymaga sporego zaangażowania ze strony odbiorcy. Aby łatwiej było ją nam zrozumieć, trzeba jej dotknąć i "przeżyć ją na żywo". Ciężko poczuć obrazy Barnetta Newmana albo Marka Rothko, dopóki rozmiar i intensywność barw przelanych przez nich na płótno nie uderzy w nas niemal w sposób dosłowny. Nikt też tak dobrze nie przekaże sensu swojej pracy, jak sam artysta podczas kuratorskiego oprowadzania. W najbliższym kwartale w trójmiejskich galeriach sztuki nie zabraknie wydarzeń, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

"Z tęsknoty do przynależności / From longing to belonging" w CSW Łaźnia 2

Do końca stycznia w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 zobacz na mapie Gdańska w Nowym Porcie trwa wystawa "Z tęsknoty do przynależności / From longing to belonging". To opowieść o naszym przywiązaniu do miejsca, o tym jak się z nim oswajamy i stajemy jego nierozerwalną częścią. Okazuje się, że jest w nim zarówno wszystko, co kochamy, ale także to, czego szczerze nienawidzimy, co zapędzić nas może w mentalną pułapkę. Do projektu zaproszonych zostało trzech artystów z Hongkongu: Leung Chi Wo, Tsang Kin-Wah, Tse Yim On oraz dwoje z Gdańska: Honorata Martin i Michał Szlaga. Każdy z nich we właściwy dla siebie artystyczny sposób odsłania karty swojej opowieści o tęsknocie. 1 lutego w ramach finisażu wystawy zaplanowany jest performance Honoraty Martin.

Fragment wystawy "Z tęsknoty do przynależności / From longing to belonging". Fragment wystawy "Z tęsknoty do przynależności / From longing to belonging".


"Teatr Zapisu" Doroty Walentynowicz w PGS

Projekt "Teatr Zapisu" trójmiejskiej artystki to efekt zwycięstwa w Triennale Sztuki Pomorskiej w kategorii "Fotografia i Multimedia" sprzed dwóch lat. Tytułową pracą wystawy w PGS zobacz na mapie Sopotu jest instalacja pustego w środku wielościanu wykonana wspólnie z amerykańską artystką Lisą Ruyter. Obiekt otwiera się i zamyka dzięki ruchomym płytom, które mogą zamienić tę konstrukcję w pełni funkcjonalny aparat otworkowy (gdy zostaną zamknięte) lub w scenę teatralną z proscenium (gdy zostaną otwarte). Wystawa potrwa do 16 lutego.

Instalacja Doroty Walentynowicz. Instalacja Doroty Walentynowicz.


"Who Makes Europe" w Gdańskiej Galerii Miejskiej

Wystawa jest rozbita pomiędzy wszystkie trzy oddziały Gdańskiej Galerii Miejskiej zobacz na mapie Gdańska w gdańskim Śródmieściu. Kuratorka Susanne Hinrichs wraz z międzynarodową grupą 25 artystów zaprasza na spacer pomiędzy tymi lokalizacjami. Całej wystawie przyświeca cytat Bernarda-Henri Lévy'ego "Europa to nie miejsce, a raczej pewna idea", a prezentowane prace to dzieła sztuki współczesnej będące efektem refleksji właśnie nad Europą, jej tożsamością i sensem. Wśród artystów uczestniczących w projekcie nie zabrakło także polskich przedstawicieli, a w ich gronie znaleźli się między innymi Dorota Nieznalska, Krzysztof Wróblewski czy Andrzej Wasilewski.

Adi Matei, "Słoiki szczęki". Adi Matei, "Słoiki szczęki".


"Szymon Mondzain i École de Paris. Polska awangarda malarska II połowy XX wieku. Kolekcja Urszuli i Piotra Hofmanów" w Pałacu Opatów

Szymon Mondzain to jeden z najciekawszych twórców polsko-żydowskich, zaliczanych do kręgu École de Paris, międzynarodowego środowiska artystów tworzących w Paryżu od początku XX wieku. Wystawa, która rozpocznie się 21 lutego w Pałacu Opatów zobacz na mapie Gdańska, jest kontynuacją cyklu prezentującego najciekawsze polskie prywatne kolekcje sztuki nowoczesnej. Do tej pory prezentowane były już wystawy kolekcji Piotra Dmochowskiego, Bogdana Jakubowskiego, Krzysztofa Musiała czy Piotra Nowickiego. W ramach nowej wystawy zaprezentowanych zostanie 125 obrazów i kilka rzeźb artystów związanych właśnie z École de Paris oraz twórców polskiej awangardy okresu powojennego. Całość pochodzi z systematycznie powiększającej się kolekcji Urszuli i Piotra Hofmanów, która nigdy wcześniej nie była eksponowana. Wystawa potrwa do 22 kwietnia.

Obraz Szymona Mondzaina. Obraz Szymona Mondzaina.


"Młode Malarstwo" w Akademii Sztuk Pięknych

Po raz kolejny w Dużej Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska wystawione zostaną prace studentów malarstwa, którzy bronili swoich tytułów naukowych w minionym roku. Podczas wystawy, która potrwa od 23 lutego do 11 marca zobaczyć będzie można 16 prac o różnorodnej tematyce inspirującej młodych artystów. Co ciekawe, ich realizacje dyplomowe nie ograniczają się, jak wskazuje nazwa wydarzenia, jedynie do malarstwa, ale wykorzystują także inne formy artystycznej ekspresji. Warto zaznaczyć, że wśród prezentowanych prac pojawią się między innymi projekty Filipa Ignatowicza, który podczas wystawy Najlepsze Dyplomy ASP w Polsce otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego czy Małgorzaty Kalinowskiej, która podczas tego samego wydarzenia otrzymała wyróżnienie. Jest więc to kolejna okazja, aby przekonać się, że młoda trójmiejska sztuka plasuje się w ścisłej krajowej czołówce.

Małgorzata Kalinowska, "Przekleństwa cielesności". Małgorzata Kalinowska, "Przekleństwa cielesności".


"Prace warsztatowe" Artura Żmijewskiego w PGS

Państwowa Galeria Sztuki zobacz na mapie Sopotu w Sopocie bardzo konsekwentnie realizuje plan zapraszania do swojej przestrzeni czołowych przedstawicieli nurtu sztuki krytycznej, co daje nam doskonałą okazję do tego, aby zobaczyć prace najlepszych dziś polskich artystów. I tak za parę miesięcy będziemy mieli okazję zobaczyć tam prace Katarzyny Kozyry czy Doroty Nieznalskiej. Natomiast 26 lutego rozpocznie się wystawa Artura Żmijewskiego zatytułowana "Prace warsztatowe". Podczas niej podziwiać będzie można prace artysty z ostatnich dwóch lat jego twórczości, czyli przede wszystkim filmy, ale także obiekty oraz prace na papierze tworzone przez więźniarki Zakładu Karnego w Białołęce, gdzie Żmijewski prowadził serie warsztatów. Wystawa potrwa do 5 kwietnia.

Artur Żmijewski, "Wybór akwareli". Artur Żmijewski, "Wybór akwareli".


"Cud ciężkiej pracy" Iwony Zając w Galerii Żak

Stocznia to wciąż żywy temat, który co jakiś czas cichnie i powraca z każdą kolejną decyzją o zrównaniu z ziemią następnych budynków znajdujących się na jej terenie. Iwona Zając jest jedną z artystek najsilniej związanych z działaniami twórczymi, które miały miejsce w tamtej przestrzeni. Podczas wystawy, która rozpocznie się 5 marca zaprezentowane zostaną między innymi zdjęcia z serii "Cud ciężkiej pracy" wykonane przez Magdę Małyjasiak i Annę Zając, dokumentujące proces haftowania płócien pt. "Cierpliwość" oraz mural na billboardzie znajdującym się przed wejściem do Klubu Żak zobacz na mapie Gdańska. Najważniejszymi pracami będą jednak filmy Zając, m.in. "Pożegnanie | Farewell", który ukazuje "obrządek żegnania" muru okalającego dawną Stocznię Gdańską. Mur został zburzony w styczniu 2013 roku. Wraz z nim przestała istnieć praca Iwony Zając "Stocznia" - mural z wypowiedziami stoczniowców nagranymi w 2004 roku. Wystawa potrwa do 23 marca.

Iwona Zając, "Nike Stoczniowa". Iwona Zając, "Nike Stoczniowa".

Miejsca

Opinie (52) 4 zablokowane

  • (7)

    Niestety, nie muszę chodzić do galerii ani nawet czytać artykułu o galeriach, żeby wiedzieć, co tam zobaczę. Ustawienie kilku gratów, znalezionych w piwnicy albo przyniesionych z wystawki i opatrzenie opisem, stanowiącym zbitek bezsensownych słów, względnie pocięcie jakiś manekinów - bardziej to się robi sztampowe, niż XIX wieczne landszafty.

    I powiem to kolejny raz: sztuka powinna zachwycać, jeśli nie estetyką, to chociaż kunsztem wykonania. A jeśli nie zachwycać, to przynajmniej do czegoś skłaniać. Do czegoś więcej, niż standardowe "aha" na widok milion pięćset sto dziewięćsetnej tzw. "instalacji". Niech się "artyści" wezmą do roboty, zamiast ściemniać w towarzystwie ekipy wzajemnej adoracji.

    • 80 26

    • A ja myślałem ze to tylko mi się wydaje że to nie sztuka i siedziałam cicho

      Jeszcze w szkole podstawowej uczono mnie że sztuka to coś niezwykłego często wymagającego talentu poświęcenia i natchnienia.

      Później dowiedziałam się że fotografia otyłego homoseksualisty w różowej sukience przypięta do klapy od sedesu to sztuka.

      Postanowiłam zaznajamiać się ze sztuką poza oficjalnym nurtem najczęściej w domowej galerii.

      • 33 8

    • Nie muszę wchodzić w komentarze na trojmiasto.pl... (3)

      ...żeby przeczuć, że nie znajdę tu niczego poza defetyzmem i chorobliwym złorzeczeniem na rzeczywistość, czegokolwiek by nie dotyczył artykuł.

      • 15 22

      • maruderzy? jak artykuły są o niczym, to przynajmniej komentarze muszą być konkretne. (1)

        trzeba piętnować tą wszechobecną głupotę i bylejakość.

        • 8 4

        • Maruder (fr. marauder, włóczęga, rabuś) w średniowieczu i w czasach nowożytnych, aż po XIX wiek, cywil idący za wojskiem z zamiarem zdobycia dóbr, jakie niosła ze sobą wojna.

          • 4 0

      • Podobno są już tabletki obniżające wydzielanie hormonu hejtu. Musimy tylko cierpliwie poczekać aż będą ogólnie dostępne w polskich aptekach. Póki co wracam do lektury hejterskich wpisów. Ciao!

        • 5 3

    • Burak jesteś i tyle

      Nie znasz się na sztuce.

      • 3 4

    • W Polsce "sztukę" robi się tylko dla dotacji, grantów . Czy dziwniejsze rzeczy zawrzesz we wniosku tym masz większe szanse.

      • 1 0

  • Wydaje mi się, że warto tam postawić licznik przy wejściu. (3)

    Podobny do tego rowerowego np i niech kosztuje dużo!!!
    Gdy na wystawę przyjdzie mniej niż 15 osób (z wykluczeniem zatrudnionych, artystów) powinno się zlikwidować galerię bo nie ma sensu powielać bytów.
    Skoro da się zaoszczędzić na jedynym pałacu młodzieży na pomorzu to można też na zbędnej galerii tym bardziej że takich galerii jest wiele i odwiedza je w porywach 15 osób rocznie!

    • 39 13

    • Tytuł naukowy dla artysty jest taką niedorzecznością jak tytułowanie inżyniera artystą!!!

      Z całym szacunkiem dla sztuki i dla krytyków sztuki ale sztuka nie ma nic wspólnego z tytułami naukowymi a ich nadawanie np malarzom organistom czy perkusistom jest nieporozumieniem.
      Bywają oni czasem artystami ale nigdy naukowcami!!!
      Wkładanie do jednego worka czegoś takiego jak akademia medyczna i akademia muzyczna to jak zrównanie astronoma z wróżbitą maciejem.
      "Artyści bronili swoich tytułów naukowych" :-) dobre naprawdę dobre.

      • 10 4

    • Głupiś jak but !!!

      • 4 3

    • Wystarczy postawić geja z lakierem do paznokci i kazać mu pomalować jeden paznokieć za każdego wchodzącego widza. Zaświadczam, że jeden gej wystarczy :D

      • 3 2

  • Ci wszyscy artyści odjechali bardzo daleko! (2)

    Niestety zawsze znajdą się klakierzy, którzy zakrzyczą mówiących: król jest nagi. Taka sztuka to g... z pięknymi yntelektualnymi tytułami.

    • 29 9

    • (1)

      Nie odjechali ! A pozostali w kraju i robią ekspozycje swoich prac !!!

      • 2 0

      • Niestety

        • 3 1

  • Nie idziesz ze mną do Galerii??? (1)

    Nie idę z tobą do łóżka!!!

    • 20 9

    • hej

      Widać, że z ciebie niezła 'galerianka".

      • 1 2

  • Co to za galeria bez sklepów? (3)

    W ogóle kumajcie bazę - poznałam niedawno kolesia, niby nic szczególnego, ale raczej przy kasie, więc strasznie się ucieszyłam gdy zaproponował, że wyskoczymy do galerii.
    A kumajcie że ten zamiast do Riviery na zakupy, to mnie zabrał do jakiegoś muzeum czy czegoś obrazy kurde oglądać.
    Debil jeden - sam niech sobie obrazy ogląda.

    • 37 17

    • marny fejk

      • 4 5

    • Idz do szkoły !!! I naucz się pisać polszczyzną gimbusów nieuku !!!

      • 2 2

    • Nie znasz się.

      Powiedzmy, że twój men jest preziem swojej firmy i chce pokazać jaki jest forsiasty, tak, żeby każdemu od razu gul skoczył. No przecież miliona PLN sobie nie powiesi w gablotce, bo to by pretensjonalnie wyglądało. Ale powiesić "dzieło" za takie pieniądze i jeszcze, przy okazji, zabrylować znajomością SZTUKI? To już co innego, prawda?

      Tak więc za pomocą tradycyjnej galerii również można się lansować. I to jeszcze jak!

      • 4 1

  • Młode Malarstwo na tej focie wygląda ciekawie.

    koniecznie zajdę popatrzeć.

    • 11 0

  • (5)

    To co przedstawiają dzisiejsi artyści, to nie ma co oglądać, bo takim i ja potrafię być artystą, obracając krzesło do góry nogami aby udawało rzeźbę.

    • 18 7

    • (4)

      W takim razie, skoro do sławy i pieniędzy wystarczy tylko trochę cynizmu, czemu jeszcze nie stałeś się takim artystą i nie brylujesz na światowych salonach?

      • 3 3

      • (3)

        Czyli prace ze zdjęć osiągają niebotyczne sumy na aukcjach, a ich twórcy pławią się w świetle fleszy i okrzykach z salonu?

        • 2 0

        • (2)

          część tak

          • 0 0

          • Smutny przejaw degeneracji sztuki współczesnej

            Co z tego podziwiać będą potomni? Może obleśnopuste filmiki pana Żmijewskiego?

            • 2 0

          • chyba ty

            • 0 0

  • To kicz, a nie sztuka! Nazywajmy rzeczy po imieniu! (5)

    Kto chce obcować ze sztuką, niech jedzie do Luwru, albo np. odwiedzi oddział Muzeum Narodowego (oczywiście oprócz tego z tzw. "sztuką" nowoczesną - tu nie warto).

    • 18 11

    • madry po szkodzie (1)

      rozumiem, ze artysow mozna doceniac tylko po smierci?

      • 1 4

      • Przepraszam bardzo, jaki artystów?

        Tych wymienionych w powyższym artykule? Im szybciej o nich zapomnimy tym lepiej dla nas...

        • 8 4

    • Zaintrygowały mnie te akwarele. (1)

      Podejrzewam, że w każdym przedszkolu znajdzie się takich arcydzieł na pęczki. Serio ludzie płacą za takie "obrazy"? Wstrzymajcie się z kupnem tych bohomazów, u mnie będzie o połowę taniej! Przejadę się dziś po okolicznych przedszkolach i załatwię wam, szanowni państwo, takie prace z odzysku, że hej!

      • 12 4

      • zgodzę się

        twórczość wczesnodziecięca...

        • 4 1

    • no tak, w Narodowym zwłaszcza na Toruńskiej jest co oglądać... jedyny przyzwoity zbiór ma Pałac Opatów, tam owszem warto. Moim zdaniem na Toruńskiej straszy. I to nie tylko Memling - bo ten straszy po mistrzowsku. Ale reszta straszy marnym poziomem.

      • 0 0

  • Chyba się

    Prace warsztatowe Artura Ż.- kurde, mam takie same w domu, normalnie brat bliźniak.

    • 3 8

  • Adi Matei, "Słoiki szczęki" (4)

    Taka sztuka stoi u mnie w piwnicy od 20 lat. Wniosę pozew o plagiat....

    • 32 6

    • ja bym to sprzedał na Twoim miejscu (3)

      Adi Matei sprzedaje, to Ty też do galerii to wstaw! ...Albo chociaz na allegro opchnij, żeby piwnicy nie zagracało.

      • 2 1

      • Właśnie wróciłem z piwnicy.... (2)

        Okazuje się jest ze mnie niezły kolekcjoner sztuki.... Teraz pozostaje mi tylko wymyślić nazwy moich instalacji - czyt. dzieł sztuki i do końca życia nie będę musiał pracować... No i w końcu będę miał porządek w piwnicy :-)

        • 6 1

        • ha! (1)

          Służę pomocą przy organizacji wystawy!

          • 3 0

          • nie mylić z wystawką!

            • 5 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaką premierą teatralną zainaugurowano działanie obecnego gmachu Teatru Muzycznego w Gdyni?

 

Najczęściej czytane