stat
Impreza już się odbyła

IV Wystawa Makiet i Modeli Kolejowych - Nostalgia Za Parą

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia IV Wystawy Makiet i Modeli Kolejowych Nostalgia Za Parą w Rumi, w dniach 21, 22i 23 listopada, w Galerii Port Rumia (Auchan), Rumia, ul. Grunwaldzka 108.

20 - 28 stycznia 2022

Wstęp wolny

13 lutego 2021 - 31 grudnia 2022, godz. 10:00 - 16:00

Makieta w skali 1:87 (H0) będzie składać się ze stacji, parowozowni normalno i wąskotorowej, bocznic oraz szlaku pomiędzy nimi. Makieta zbudowana będzie z modułów, które modelarze budują osobno, a zestawiają w długi kolejowy szlak właśnie na takich imprezach.

Wśród prezentowanych makiet wyróżniać się będą makieta Parowozowni Ostrów, wyposażona w halę wachlarzową i obrotnicę a także urządzenia do obrządzania parowozów, czyli przygotowywania ich do służby na kolejowych szlakach. A więc kanały rewizyjne, żurawie wodne, dźwigi i zasobniki do nawęglania parowozów i wiele innych urządzeń.

Zawiadowcy stacji (dyżurni ruchu) mając do dyspozycji rozkład jazdy, obsługują rozjazdy (zwrotnice) i semafory (światła) na swoich stacjach, kierując tym samym pociągi na właściwe tory stacyjne. Dzięki temu eliminuje się możliwość kolizji pociągów i gwarantuje się płynność ruchu.

Maszyniści prowadzą pociągi na makiecie według rozkładu jazdy, przestrzegając obowiązujących sygnałów i poleceń dyżurnych ruchu. Maszynista idzie wzdłuż makiety, równolegle do jadącego pociągu i steruje lokomotywą za pomocą specjalnego manipulatora. Dzięki temu zachowany jest wysoki stopień realizmu całej zabawy.

Najbardziej skomplikowany jest ruch pociągów towarowych zbiorowych, które na stacjach prowadzą manewry, zostawiając lub zabierając różne wagony z bocznic.

Na makiecie będzie można zobaczyć składy polskich przewoźników. Towarowe, osobowe, pospieszne, ekspresowe i specjalne Najwięcej naszego największego przewoźnika pasażerskiego PKP Intercity, z różnych okresów działalności spółki. Pojawią się m.in. wagony w malowaniu z połowy lat dziewięćdziesiątych, tzw. "papuga" lub "tęczówka", wagony kursujące obecnie w składach PKP Intercity - w pociągach pospiesznych i ekspresowych, wagony pociągów "Jan Kiepura", "Polonia", "Wawel", "Bystrzyca", "Berlin-Warszawa Express", "Sobieski", oraz składy z wagonami sypialnymi i wiele innych. Pojadą również pociągi towarowe a także składy innych europejskich zarządów kolejowych - m.in. niemieckie, francuskie, szwajcarskie, rosyjskie, czeskie i węgierskie.

Co ważne, pociągi na makiecie nie będą jeździć "w kółko", tylko pokonają określony szlak, stosując się do zasad ruchu obowiązujących na prawdziwej kolei. Widzom, którzy nie znają zasad ruchu kolejowego ani szczegółów zabawy w miniaturową kolej, będziemy o tym opowiadać przy makiecie.Nostalgia Za Parą
to grupa miłośników kolei i modelarzy kolejowych. Organizujemy w Trójmieście w ciągu roku kilka cyklicznych wystaw makiet kolejowych. Zimową (pod koniec lutego), jesienną (pod koniec listopada) a także stałe ekspozycje makiety. Najbliższa stała kilkumiesięczna wystawa rozpocznie się w połowie grudnia - makieta będzie wystawiona w Centrum Handlowym Oliwa w Gdańsku (Media Markt).

Zainteresowanych realizowaniem swojej pasji i wspólną zabawą zapraszamy do dołączenia do naszego grona. Więcej informacji o grupie Nostalgia Za Parą i naszych imprezach - na stronie nostalgiazapara.pl

Piotr Salecki


INFORMACJE DLA GOŚCI - OGLĄDAJĄCYCH WYSTAWĘ
Galeria Port Rumia - Auchan, ul. Grunwaldzka 108
Wstęp na wystawę makiet jest bezpłatny.

Wystawa makiet udostępniona jest do zwiedzania:
21 listopada (w piątek) w godzinach 16:00-20:00
22 listopada (w sobotę) w godzinach 10:00-14:00, 15:00-20:00
23 listopada (w niedzielę) w godzinach 10:00-14:00, 15:00-19:00

Prosimy o:
niedotykanie makiet i taboru
niewchodzenie na barierki
fotografowanie i filmowanie z boku (bez unoszenia aparatów i kamer nad makietą)
dopilnowanie najmłodszych

Więcej informacji o imprezie:

www.nostalgiazapara.pl/IV-wystawa-makiet-i-modeli-kolejowych-w-trojmiescie-nostalgia-za-para
www.facebook.com/events/1507296416185217/

Pytania i informacje na temat imprezy:
piotr@nostalgiazapara.pl
www.nostalgiazapara.pl

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Na podstawie jakiej książki nakręcono film, w którym w głównych rolach wystąpili Magdalena Cielecka i Paweł Deląg?