stat
Impreza już się odbyła

IV Koncert Niepodległości "Westerplatte"

Opowiemy o losach naszych bohaterów w szerokim kontekście walki Polaków na obcej ziemi. Repertuar i narracja koncertu ukazują niezwykłe dzieje Polaków, którzy po ewakuacji z ojczyzny po przegranej z dwoma agresorami, podjęli walkę o odzyskanie Niepodległości na wszystkich frontach drugiej wojny światowej.

Opowiemy o poświęceniu i walce o naród począwszy od czasów wypraw krzyżowych Piastów Śląskich, a na historii Lecha Zondka, obywatela Polski i Australii, walczącego z Armią Radziecką w Afganistanie, kończąc. Obok Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego - bohaterów narodowych Polski i Ameryki czy Henryka Dąbrowskiego - twórcy Legionów Polskich we Włoszech, przypomniane zostaną dziesiątki bohaterów narodowych, o których nie uczy się na lekcjach historii.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Historyczna opowieść będzie uzupełnieniem muzycznego repertuaru, na który złoży się kilkanaście współczesnych, hybrydowych aranżacji polskich pieśni patriotycznych i żołnierskich przygotowanych na tegoroczną edycję Koncertu Niepodległości. Repertuar dopełnią współczesne kompozycje instrumentalne inspirowane tematem Koncertu Niepodległości.

Na repertuar Koncertu Niepodległości w 80 rocznicę agresji Niemiec na Polskę "Poland" złożą się hybrydowe aranżacje polskich hymnów, piosenek wojskowych i pieśni bardów, w tym: liryczną interpretacja Naszej klasy Jacka Kaczmarskiego (1983), jazzująca kompozycja instrumentalna Enigma (2014) oraz rockowa aranżacja Lwowskich Puchaczy (1943), czyli hymn wsławionego obroną angielskiego miasta Exeter 307 Nocnego Dywizjonu Myśliwskiego.

Ponadto w programie znajdą się Gaude Mater Polonia (1253), Idzie Żołnierz Borem Lasem (XIV w.), Wąwóz Somosierry (1905), Piechota (1917), Karpacka Brygada (1941), Od Kłajpedy do Szczecina (1941), Czerwone maki (1944), Źródło (1978), Katyń (1984), oraz kompozycje instrumentalne Tęsknota (2010) i Nadir (2014). Zgodnie z wieloletnią tradycją Koncertu Niepodległości na zakończenie wspólnie zaśpiewamy Mazurek Dąbrowskiego (1797).

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Wstęp na koncert jest bezpłatny za okazaniem ważnej wejściówki. Rezerwacja wejściówek

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Który duży gdański festiwal o zasięgu międzynarodowym kultywuje tradycje Solidarności w przejawach kultury?