• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

IV Dwubiegunowe Międzynarodowe Spotkania Performerów "Multi Occulti"

Zapraszamy na IV DWUBIEGUNOWE MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE PERFORMERÓW W SOPOCIE "MULTI OCCULTI" do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

15-16 stycznia 2016
15 stycznia od godz. 18: 00
(tylko dla osób pełnoletnich)
16 stycznia od godz. 14:00

Wstęp wolny!

Dwubiegunowe Międzynarodowe Spotkanie Performerów w Sopocie , to cykliczne odbywające się na początku stycznia wydarzenie dedykowane dyscyplinom sztuk żywych , czyli tych określanych mianem efemerycznych, między innymi: sztuki performance, happening, life sculpture, poezji wizualnej.

IV edycja Dwubiegunowych Międzynarodowych Spotkań Performerów w Sopocie nosi tytuł MULTI OCCULTI. Motywem przewodnim będą tym razem wątki okultyzmu, "neoszamanizmu", antropologii, techno-rytualizmu, Art.-Brut, "trans ewolucji" w sztuce akcji. W programie tegorocznej edycji przewidziane są zaledwie dwa występy. Po jednym każdego dnia.

15 stycznia o godzinie 18:00 wystąpią grupy: LA POCHA NOSTRA (Meksyk / USA) oraz NON GRATA (Estonia). Dwie grupy z dwóch różnych kontynentów, grup etnicznych o odmiennych wizualnie stylistykach i ekspresji. Dla obu grup można doszukać się jednak wspólnego mianownika - fascynacji tworzenia "wspólnot efemerycznych", które powstają jednorazowo na potrzeby unikatowej radykalno-rytualnej artystycznej manifestacji. Podkreślenia wymaga fakt, że będzie to pierwszy występ La Pocha Nostra w Polsce - i co ważniejsze - pierwszy historyczny występ obu grup razem. Możemy spodziewać się bardzo spektakularnego i dynamicznego wydarzenia, zbudowanego na kilku równoległych scenach, w przestrzeni zarówno otwartej, jak i galeryjnej.

W zamyśle kuratora jest budowanie programu Spotkań Performerów, opartych na kontrastach, ustawionych po dwóch przeciwstawnych biegunach, nie tylko tych emocjonalnych, ale również: estetycznych, kulturowych czy światopoglądowych. Idąc kluczem kontrastów;

16 stycznia wystąpi Shaun Caton (UK), którego z grupami łączy co prawda wątek antropologii miejsca i szamańskich rytuałów ale kontrast tym razem dotyczy czasu, miejsca i emocji. Działanie Shaun'a to wielogodzinny kontemplacyjny solo performance, który rozpocznie się o godzinie 14.00 i trwać będzie przez 5 godzin. W tym czasie artysta stworzy unikatową instalację zbudowaną z masek, magicznych przedmiotów, bożków, amuletów, fluorescencyjnych fresków. Performance ten to swoistego rodzaju autorski medytacyjny rytuał dedykowany przestrzeni galerii.

-----

La Pocha Nostra to transdyscyplinarna organizacja artystów, która łączy w pewien sposób twórców z różnych dziedzin, pokoleń, grup społecznych. La Pocha manifestuje przeciwko granicom pomiędzy sztuką a polityką, praktyką i teorią, artystą i widzem. LPN koncentruje się na tworzeniu swoistej sieci nowych wartości dla określania granic, rasy, płci, pokoleń- tzw. "wspólnot efemerycznych" artystycznych rebeliantów. Każdego roku LPN prowadzi letnią i zimową szkołę performance, ich radykalna metodyka kontynuowana od 10 lat oferowana jest kolejnym pokoleniom młodych twórców.

Non Grata to grupa performerów, której liderem jest Al Paldrok. Nazwa grupy jest bardzo sugestywna, to określenie niepożądanego dyplomaty. Artyści w kontekście tego typu osoby symbolicznie kwestionują kapitalistyczny system polityczny. Estońscy artyści w swoich działaniach posługują się m.in. symboliką ognia, maski, odwołują się również do przemian i ruchów społecznych. Non Grata to również nazwa niezależnej estońskiej akademii performance.

Shaun Caton przeprowadził już 300 performance w znamienitych galeriach, muzeach, festiwalach na całym świecie od ponad 30 lat. Artysta nazywa swoje performance "żywymi oddychającymi obrazami", stąd często maluje i rysuje będąc w transie twórczego działania. Jego działania były już rożnie definiowane jako, "pierwszy epicki performance" ( TACTILEbosch, Cardiff), "autentycznie przerażające ... jak podsłuchiwanie życia domowego przez seryjnego mordercę"(The Scotsman), oraz "cyber szamańskie majaczenia" (Flux Magazine) i "neo noir horror psychologiczny" (Exeunt Magazine). Performance Catona jest jak rytuał oglądania gry, niby automatycznego aktu rysunku, w którym zawarte są przekazy tyczące się codziennego życia. Caton warstwa po warstwie buduje obrazy i łączy je z totemicznymi obiektami odwołując się do nieuniknionej śmierci świata. Spektakularne i niezapomniane wrażenia wprawiają widzów w hipnozę na długo po obejrzeniu performance.

Kurator: Arti Grabowski

Opinie

Sprawdź się

Gdzie odbyły się I Świętojańskie Noce Muzyki Operowej w Gdańsku?