• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

IS (not) - 5 polskich fotografów, 5 islandzkich pisarzy, 1 wyspa (3 opinie)

3 - 30 kwietnia 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny

9 kwietnia - 21 czerwca 2024, godz. 10:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Muzeum Narodowe w Gdańsku, Gdańska Galeria Fotografii i International Associations of Photojournalists i SPUTNIK PHOTOS

zapraszają na wystawę fotografii współczesnej pod tytułem:

IS (not) - 5 polskich fotografów, 5 islandzkich pisarzy, 1 wyspa
autorzy fotografii: Grupa Sputnik Photos: Adam Pańczuk, Agnieszka Rayss, Michał Łuczak, Rafał Milach, Jan Brykczyński
autorzy tekstów: Hermann Stefánsson, Kristín Heiða Kristinsdóttir, Sindri Freysson, Sigurbjörg Þhrastardóttir, Huldar Breiðfjörð.

Wernisaż - 15.02.2011 r. o godz. 18.00.
Wystawa potrwa od 16.02. do 13.03.2011 r.

Wystawa czynna:
wtorek-środa-piątek: 11.00-17.00
czwartek: 11.00-18.00
sobota - niedziela: 11.00-16.00

Wystawa "Is (not)" jest wynikiem zrealizowanego przez kolektyw fotograficzny Sputnik Photos projektu Islandzkie opowieści. Jest to opowiedziana językiem współczesnej fotografii historia o dotkniętym kryzysem społeczeństwie na tle niezwykłego krajobrazu i tradycyjnych zajęć. Pięcioro wybitnych polskich fotografów dokumentalistów oraz islandzcy pisarze i poeci, przedstawiając indywidualne losy Islandczyków, tworzą historie charakterystyczne dla współczesności wyspy - kraju.

Zrozumieć innego człowieka to wiedzieć więcej o sobie. Rola Innego na starym kontynencie została już przydzielona - odgrywa ją mały, dziwny kraj w połowie drogi do Ameryki, z elfami i przeciwnikami UE. Aby go poznać, trzeba się zmierzyć medialnymi kliszami - jeszcze do niedawna pokazującymi obraz Islandii jako kraju zamożnego, dziś jednak tonącego w kryzysie finansowym, kraju pełnego malowniczych wulkanów, które w jeden dzień potrafią sparaliżować ruch lotniczy nad połową Europy. Fotografowie Sputnik Photos postanowili zmierzyć się z tymi kliszami i uchwycić istotę Islandii, istotę człowieka. Punktem wyjścia stały się pogańskie tradycje wyspy - mity, legendy, historie przekazywane od pokoleń, do dziś obecne w życiu Islandczyków.

Fotograf Adam Pańczuk oraz towarzyszący mu pisarz Sindri Freysson, opierając się na islandzkiej mitologii, poszukiwali odpowiedzi na pytanie o to, co kształtuje mentalność wyspiarzy. Powstałe fotografie to swoiste "Sprawdzam!" dla ontologii eksportowanej, wypracowanej na potrzeby zewnętrznego, nastawionego na turystów świata.

W przypadku Michała Łuczaka i Hermanna Stefanssona droga do zrozumienia Islandii biegła od logiki świata nadprzyrodzonego do bezlitosnego nieraz prawa natury. Fotografie Michała Łuczaka prowadzą przez narodziny i śmierć; obrazują - przez rozpięte między nimi życie - samotność, braterstwo, rozpacz i zachwyt. Doświadczamy krańcowych sytuacji towarzyszących codziennej walce mieszkańców wyspy z dziką przyrodą. Nie ma tu miejsca na jakikolwiek zbyteczny wysiłek, na aktywność ponad minimum konieczne do przeżycia. Ważne, by czuć miarowy oddech, spokój, mieć czas na wspólne wypicie kawy z wyszczerbionych kubków.

Zdjęcia Jana Brykczyńskiego to obraz rodziny, w której zwierzę zajmuje równie ważne miejsce co człowiek. Pojenie koni, wypas owiec okazują się tak samo istotne jak wspólny posiłek w ciągu dnia. Cykl życia uchwycony na zdjęciach został opisany przez pisarkę Kristín Heiða Kristinsdóttir. Codzienne czynności nabierają cech rytuału. Przyglądając im się, Jan Brykczyński niejako zadaje pytanie o rodzinę i stado: Czy rzeczywiście dzieli nas tak wiele?

Agnieszka Rayss wspólnie z poetką Sigurbjörg Þrastardóttir stanęły nad brzegami islandzkich jezior oraz przy krawędziach nowoczesnych basenów. Autorki przyjrzały się naturalnym zbiornikom wodnym, od zawsze obecnym w życiu wyspiarzy, jak również luksusowej turystyce, która pojawiła się na Islandii wraz z nowymi technologiami. Woda okazała się islandzkim złotem. Natura została oswojona, natura została sprzedana.

W tę ponazywaną, pozornie bezpieczną przestrzeń wkraczają zdjęcia Rafała Milacha. Jego głód doświadczenia, pragnienie dotknięcia wszystkiego, co poznaje podczas podróży po wyspie, chęć zbliżenia się do każdej spotkanej osoby, zajrzenia w każdy kąt, opatrzenia wszystkiego co napotyka podpisem: "Tu byłem" stawia pod znakiem zapytania ustanowiony jeszcze chwilę temu porządek. Tysiące przedmiotów wołają o komentarz, domagają się uzasadnienia swojej obecności. Ludzie na zdjęciach mają wprawdzie imiona, ale fotografie bardziej przypominają notatnik botanika niż album rodzinny. Czy oni rzeczywiście istnieją? Koło się zamyka. Zapiskom fotograficznym towarzyszy osobisty dziennik podróży Huldara Breiðfjörða.

Aby poznać Innego, aby przebyć drogę od niewiedzy do lepszego zrozumienia, fotografowie udali się z kontynentu na wyspę. Przybywszy z zewnątrz, poznawali kraj od wewnątrz - z perspektywy towarzyszących im islandzkich pisarzy oraz napotkanych mieszkańców wyspy. Zmagając się ze stereotypami, szukali indywidualnego doświadczenia. Jednak im głębiej poznawali Islandię, tym bardziej zdawali sobie sprawę z tego, jak mało o niej wiedzą. Przyjechali po odpowiedzi, a wrócili z pytaniami. O to, czym jest ta wyspa, i o to, kim jesteśmy my sami.

Projekt objęty jest patronatem Konsulatu Generalnego RP w Reykjaviku.

Kurator wystawy: Andrzej Kramarz
Koordynatacja: Marzena Michałek

Współpraca ze strony MNG: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

Partnerzy:
Muzeum Narodowe w Gdańsku Gdańska Galeria Fotografii
Centrum Kulturalne Geruberg z Reykjaviku (Menningarmi.stöin Geruberg)
Muzeum Fotografii w Reykjaviku (Ljósmyndasafn Reykjavíkur)
Nornic House (Reykjavik)

Wystawa zorganizowana w ramach projektu Islandzkie opowieści realizowanego dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Lichtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach FUNDUSZU WYMIANY KULTURALNEJ

Organizator: Sputnik Photos

Podziękowania: Biuro ds. Promocji Miasta Gdańska

Patronat medialny wystawy w GGF:
ESK Gdańsk i Metropolia2016
Trójka Polskie Radio, Radio Gdańsk, Przekrój, Gazeta Wyborcza, Sztuka.pl, Fotopolis.pl, Artinfo.pl, Exclusiv.pl, Naszemiasto.pl, Wrota Pomorza, Gdansk.pl, Trojmiasto.pl, InYourPocket, O.pl Polski Portal Kultury

Opinie (3)

  • super

    super na 100% się wybiore

    • 6 1

  • Ale o co chodzi? Wystawa nieczylena bez filmu, a ten jest na suficie..

    Na suficie (głupie to i niewygodne) wyświetla się film - opowieść o tej poznawczo-poetyckiej wyprawie na obrzeża Islandii.. bez niego tych kilka zdjęć jest kompletnie niezrozumiałych.. pozostawiają pytanie: ALE O CO W CHODZI? Po co; dlaczego oni jeździli po tym mokro-zielono-stalowym pustkowiu? Wystawa powinna być urządzona w księgarni, gdzie można by albumik autorów z filmem kupić - wtedy wszystko byłoby jasne.. Pół godziny zadzierania głowy w sufit, żeby coś z wystawy zrozumieć - to nie jest to...

    • 2 3

  • "niezwykłe" fotografie

    Zachwycające są te wieszaki na gwoździu i krawat, chyba też na gwoździu! Naprawdę - wielka sztuka!Ha, ha

    • 0 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Cenioną w środowisku Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w 2010 roku otrzymał trójmiejski poeta...