• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

II Ogólnopolski Konkurs Duetów z Fortepianem

W dniach 11-13 kwietnia 2022 r. w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (aMuz) odbędzie się II Ogólnopolski Konkurs Duetów z Fortepianem organizowany przez Międzywydziałową Katedrę Akompaniamentu aMuz.

Konkurs jest dedykowany uczniom szkół muzycznych II stopnia oraz studentom i absolwentom uczelni muzycznych w Polsce. Jest to trzecia edycja tego wydarzenia. Konkurs został zorganizowany po raz pierwszy w 2016 roku jako I Gdański Konkurs Pianistów Kameralistów. Kolejny odbył się w 2018 roku już pod obecną nazwą. Następna edycja, planowana w roku 2020, nie została zorganizowana z uwagi na pandemię SARS-CoV-2.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Konkurs jest jednoetapowy, przeprowadzany w dwóch kategoriach wiekowych. Daje szansę prezentacji duetów, w których składzie musi być fortepian wraz z innym instrumentalistą (wyłącza się udział duetów fortepianowych na cztery ręce lub dwa fortepiany) lub wokalistą. Przesłuchania konkursowe są otwarte dla publiczności, a na zakończenie wydarzenia przewidziany jest Koncert Laureatów dla zdobywców pierwszych nagród. Przewidziane są nagrody pieniężne dla zdobywców I, II i III miejsca w obu grupach wiekowych. Pula nagród wynosi 26 500 PLN.

Sześcioosobowe Jury oceniające składa się z wybitnych artystów i pedagogów polskich uczelni muzycznych. Są nimi: prof. dr hab. Jadwiga Lewczuk - Przewodnicząca, prof. dr hab. Maria Szwajger-Kułakowska, prof. dr hab. Ryszard Minkiewicz, prof. dr hab. Wojciech Szlachcikowski, dr hab. Hanna Holeksa i dr hab. Urszula Janik. Dla transparentności wyników, w Konkursie nie mogą brać udziału uczniowie i studenci jurorów.

Konkurs gromadził na estradzie Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku znakomite zespoły z całego kraju. W środowiskach związanych z muzyką kameralną zyskał znaczącą pozycję i cieszy się - z edycji na edycję - coraz większym zainteresowaniem.
Wydarzenia konkursowe odbędą się w Auli Koncertowej w budynku czerwonym Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (ul. Łąkowa 1-2) wg harmonogramu:

11 kwietnia 2022 / poniedziałek
10:00 Otwarcie Konkursu i przesłuchania I grupy
12:45 Ogłoszenie wyników I grupy
13:00-15:00 Przesłuchania II grupy
16:30-19:00 Przesłuchania II grupy
19:00-21:30 Próby akustyczne

12 kwietnia 2022 / wtorek
10:00-14:30 Przesłuchania II grupy
16:00-20:00 Przesłuchania II grupy
20:00-21:00 Próby akustyczne

13 kwietnia 2022 / środa
10:00-13:00 Przesłuchania II grupy
16:00-18:00 Ogłoszenie wyników II grupy i Koncert Laureatów

Na zakończenie planowane jest spotkanie jurorów, organizatorów i laureatów w Sali Senatu Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Wstęp na przesłuchania oraz koncert laureatów jest wolny.
Konkurs odbędzie się pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz JM Rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku prof. dra hab. Ryszarda Minkiewicza. Partnerem wydarzenia jest Yamaha Europe.

Patronat medialny nad Konkursem objęły: Radio Gdańsk, trojmiasto.pl, POLMIC - Polskie Centrum Informacji Muzycznej oraz Cameral Music, zaś wsparcia sponsorskiego udzieliła firma ARPI Reklamy.

Opinie

Sprawdź się

Ile scen będzie mieć budowany Gdański Teatr Szekspirowski?