• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

"I na pewno razem ze mną zniknął cały świat" - czytanie performatywne

Fundacja Piotra Jankowskiego organizuje kolejne wydarzenie kulturalne! Wydarzenie kulturalne w Klubo Galerii BUNKIER w Gdańsku. Czytanie performatywne sztuki Sibylle Berg "I na pewno razem ze mną zniknął cały świat " w znakomitym przekładzie Iwony Nowackiej.

maj 27

poniedziałek, godz. 19:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
ulgowy 20 zł
Sztuka Sibylle Berg rozpisana jest na jeden lub wiele głosów:
"Z rzeczy osiągalnych dla przeciętniaczek wszystko już zrobiłyśmy, widziałyśmy, podziwiałyśmy i teraz chcemy już tylko - żeby wszystko zostało takie, jakie jest. Albo po prostu nie stało się jeszcze gorsze. Proszę, mówią nasze twarze, nie zabierajcie nam naszej rutyny - centralnego ogrzewania, kawy fair trade, wegańskiego sushi - nie zabierajcie nam tego, bo my nie mamy żadnych nowych pomysłów."

"Czy naprawdę uwierzyłyśmy, że uda nam się uratować świat?
Czy ktoś przygotował nas na zniewagi, których doświadczamy?
Że nagle stajemy się kompletnie nieważne?
Niewidoczne, nawet jeśli przestrzegamy zasad, tak tych, które stworzono tylko dla kobiet!".

Pełen gniewu, ale i siły, inteligentny i zabawny tekst o kobietach i dla kobiet miał swoją premierę w berlińskim Gorki Theater. Czytanie performatywne współczesnego dramatu niemieckiego, wybranego przez branżowy miesięcznik "Theaterheut" najlepszą sztuką sezonu artystycznego 2020/21. Ta błyskotliwie napisana i boleśnie ironiczna opowieść przypomina strumień świadomości; bohaterka (bohaterki?) leżąc na łożu śmierci, patrzy wstecz na całe swoje życie oraz na świat, w jakim przyszło jej funkcjonować. Młoda buntowniczka zmienia się tu z czasem w bezrefleksyjną przedstawicielkę zachodniej klasy średniej, zamieniającą ideały na przywileje względnie dostatniego życia, próbującą wypełnić wewnętrzną pustkę poczuciem sukcesu - mierzonego kategoriami niesprawiedliwego świata, który jeszcze przed chwilą pragnęła zburzyć.

- Tekst wydaje się zbierać te wątki, które zawsze były autorce drogie: sporo mówi się tu o niezgodzie na status quo zbudowane na fundamentach rynkowego liberalizmu i takiego podziału społecznych korzyści, że przypadają one w udziale głównie mężczyznom - pisał o sztuce Piotr Olkusz w "Dialogu".

- Słychać echa alterglobalistycznej krytyki, z której znana jest Sibylle Berg, mowa jest o kryzysach uchodźczych, ale i o seksualnych frustracjach bohaterów i bohaterek, którzy otępienie gotowi byliby nazywać nostalgią. Sporo miejsca poświęca się także ekologii i oskarżeniu pokolenia "które zrujnowało planetę, [pokolenia] budowniczych kupy złomu, którą zostawiają młodzieży w spadku".

Czytanie sztuki Sibylle Berg - jednej z najważniejszych niemieckojęzycznych dramatopisarek i intelektualistek.

WYSTĘPUJĄ:

-Patrycja Bożewicz
-Marta Jankowska

VideoArt Filip Musiatowicz
Koncepcja i reżyseria Piotr Jankowski

Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

Opinie

Sprawdź się

Kwartalnik literacki założony przez pięciu młodych poetów z Trójmiasta to: