Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

I będą święta! - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
kasy:
58 557-42-47
wystawia:
Plama
I będą święta!
10.0 4 oceny 1 10
Agnieszka Przepiórska
i będą święta!

Zapraszamy na rewelacyjny monodram "i będą święta!" w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej. "Gdy po 15 latach małżeństwa w tragicznych okolicznościach ginie Andrzej, Aneta zostaje sama z wyobcowaną, dorastającą córką i z synkiem, któremu jeszcze religia miesza się z postaciami z bajek. Paradoksalnie śmierć męża sprawia, że dookoła niej nagle życie wre: kotłują się zatroskani członkowie rodziny, podejrzani znajomi, przyjaciele i dawni interesanci, którzy chcą coś doradzić, rozwiązać czy dokończyć, przykrywając wszystko kołderką sztucznego i wyuczonego współczucia. W każdej z tych epizodycznych postaci Agnieszka Przepiórska, prowadzona pewną ręką reżysera Piotra Ratajczaka, jest przerażająca i przekonująca, przedstawiając innych w sposób boleśnie karykaturalny, ale niepozbawiony czarnego humoru.

Im głębiej wchodzi we wspólną przeszłość, tym obraz jest odleglejszy od sielanki pierwszych scen: nagle idealny mąż i kochający ojciec jawi się jako Pan Mąż i Pan Tatuś, który znika w swoim biurowym sanktuarium, aby w ciszy i spokoju zajmować się rozważaniami nad kondycją człowieka, wolności, demokracji i religii.

Aneta kreowana odważnie przez Agnieszkę Przepiórską wymyka się psychologicznym schematom, nakazom i społecznym wzorcom, by odnaleźć siłę i odwagę do dalszego życia. Tekst Piotra Rowickiego jest gorący i aktualny, ale unika zbędnej publicystyki: skupiając się na jednostkowym wymiarze nieszczęścia omija szerokim łukiem polskie poczucie narodowej traumy, z której - jak widać na przykładzie Anety - można się wyrwać wbrew tradycji, oczekiwaniom, normom i zwyczajom."
Julia Korus, Teatr dla Was

Nagrody:
- Zabrze Festiwal 2012 "Rzeczywistość Przedstawiona" - Nagroda aktorska dla Agnieszki Przepiórskiej, Grand Prix Publiczności oraz Nagroda Młodego Jury dla przedstawienia "I będą święta!"
- I Nagroda na Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora WROSTJA 2012
- Nagroda Grand Prix dla Agnieszki Przepiórskiej i Piotra Rowickiego, twórców spektaklu "I będą święta" na Ogólnopolskim Festiwal Sztuk Autorskich i Adaptacji "WINDOWISKO 2012"
- Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska - Gdańskie Stypendium Teatralne dla najlepszego reżysera festiwalu, Piotra Ratajczaka reżysera spektaklu "I będą święta" na Ogólnopolskim Festiwal Sztuk Autorskich i Adaptacji "WINDOWISKO 2012".

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery