• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

I Międzynarodowy Festiwal Obojowy

W dn. 13-15 maja 2019 r. w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (ul. Łąkowa 1-2) odbędzie się I Międzynarodowy Festiwal Obojowy.

mar 19-21

poniedziałek - czwartek, godz. 9:00

Wstęp wolny
Głównym celem wydarzenia jest promocja studentów klasy oboju gdańskiej uczelni muzycznej oraz rozwinięcie umiejętności młodych oboistów pod okiem 6 wybitnych pedagogów z całej Europy (Francja, Włochy, Niemcy, Polska). Ponadto konfrontacja oboistów z różnych ośrodków muzycznych w Polsce (a zgłosiło się ich blisko 50 z całego kraju!) wpłynie pozytywnie na rozwój muzyków i interpretacyjne postrzeganie przez nich dzieł muzycznych.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W programie festiwalu znajdą się lekcje mistrzowskie dla uczniów szkół muzycznych II stopnia oraz studentów aMuz w Gdańsku (13-15 maja), które poprowadzą znakomici oboiści z Europy: Marino Bedetti (Włochy), Jérôme Guichard (Francja) i Michaela Kuntz (Niemcy) oraz z Polski: Arkadiusz Krupa, Józef Raatz i Marta Różańska (dwoje ostatnich to pedagodzy aMuz).

Przewidziane zostały także warsztaty z fizjoterapeutką Emilią Sadowską dotyczące prawidłowej postawy podczas gry na oboju (13 maja). Ponadto wykład historyczny Muzyka kameralna na instrumenty dęte Wolfganga Amadeusza Mozarta wygłosi prof. Józef Raatz.

Dodatkową atrakcją będzie wystawa instrumentów Mag. Thomasa Orlowskiego (14-15 maja).
W ciągu trzech festiwalowych dni jego uczestnicy oraz publiczność będą mieli okazję zapoznać się z różnorodną literaturą kameralną z udziałem oboju, od triów obojowych po większe składy z udziałem instrumentów dętych i nie tylko. Zabrzmią dzieła z wielu epok, od baroku do współczesności. Podczas koncertów zaprezentowane zostaną różne odmiany oboju: obój miłosny, rożek angielski oraz obój basowy.

Wszystkich melomanów organizatorzy zapraszają na dwa festiwalowe koncerty (14 i 15 maja o godz. 18:00) do Sali Koncertowej w budynku żółtym aMuz. We wtorek 14 maja wystąpią goście-wykładowcy oraz studenci i pedagodzy aMuz. Wydarzenie będzie połączone z prezentacją oboju basowego. Z kolei w środę 15 maja na koncercie finałowym wystąpią goście-wykładowcy, goście-instrumentaliści z kilku gdańskich ośrodków muzycznych oraz pedagodzy aMuz. W programie ich występu znajdą się najpiękniejsze dzieła z literatury obojowej, m.in. T. Albinoni, R. de Boisdefree, A. Dvorak, F. Hidas, J. Ibert, F. Poulenc, D. Scarlatti.
Cieszymy się, że pierwsza edycja festiwalu spotkała się z tak dużym zainteresowaniem ze strony oboistów i liczymy również na obecność melomanów.

Organizatorem wydarzenia jest Katedra Instrumentów Dętych i Perkusji Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, zaś koordynatorem – dr Marta Różańska, oboistka-pedagog aMuz. Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Gdańsk i Trojmiasto.pl.
Wstęp na cały festiwal jest wolny.


Szczegółowy harmonogram festiwalu znajduje się na:
stronie internetowej uczelni:
https://www.amuz.gda.pl/events/i-miedzynarodowy-festiwal-obojowy/
profilu facebookowym uczelni:
https://www.facebook.com/events/483306608868728/

***

Skrócony program:

KONCERTY
Sala Koncertowa w budynku żółtym
14.05, godz. 18:00, Koncert studentów i pedagoga aMuz połączony z prezentacją oboju basowego
15.05, godz. 18:00, Koncert finałowy

LEKCJE MISTRZOWSKIE
13-15.05
Marino Bedetti - Włochy
Jérôme Guichard - Francja
Arkadiusz Krupa - Polska
Michaela Kuntz - Niemcy
Józef Raatz - Polska
Marta Różańska - Polska

WYSTAWA INSTRUMENTÓW
14-15.05, g. 9:30-19:30, Sala 205 w budynku czerwonym aMuz
Mag. Thomas Orlowski

WYKŁAD I KONSULTACJE FIZJOTERAPEUTY
13.05, g. 10:30, Sala Senatu w budynku czerwonym
Emilia Sadowska

WYKŁAD HISTORYCZNY "Muzyka kameralna na instrumenty dęte Wolfganga Amadeusza Mozarta" / wstęp wolny
15.05, g. 15:00, Sala Senatu w budynku czerwonym
prof. Józef Raatz

Opinie

Sprawdź się

Który pisarz urodzony w Gdańsku jest autorem tzw. Trylogii Gdańska, czyli powieści: "Blaszany bębenek", "Kot i mysz" oraz "Psie lata"?