Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Hultaje Starego Gdańska. Skarb Cystersów - spektakl gościnny (49 opinii)

improwizacje
kasy:
wystawia:
Dwór Artusa - Oddział Muzeum Gdańska
8.2 25 ocen 1 10
Co wyjdzie z połączenia kabaretu i muzeum? Można się o tym będzie przekonać już 8 stycznia w Dworze Artusa w Gdańsku podczas pierwszego spektaklu pt. "Hultaje Starego Gdańska. Skarb Cystersów". "Hultaje Starego Gdańska. Skarb Cystersów" to improwizowany serial teatralny, mający w założeniu być przygodowo-sensacyjną komedią romantyczną z domieszką słodkiej głupawki.

Inicjatorem i producentem projektu jest Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Koncepcję fabularną i format impro wymyślił Wojciech Tremiszewski we współpracy z Abelardem Gizą. W serialu grają aktorzy z Kabaretu Limo i grup improwizowanych Peleton i Abordaż. Heroldem-konferansjerem jest Kacper Ruciński. Muzykę skomponował oraz improwizuje na żywo Hubert Świątek.

Dawno, dawno temu.... W 1655 roku wojska szwedzkie wkroczyły na ziemie Rzeczpospolitej rozpoczynając jedno z większych starć w historii Polski i Europy. Przez pięć lat (1655-1660) dwa państwa wykorzystując pomoc krajów ościennych prowadziły wojnę, która do historiografii polskiej przeszła pod nazwą "potopu szwedzkiego". Podczas jej trwania doszło do wielu przełomowych momentów, jak chociażby kapitulacja polskiej szlachty pod miejscowością Ujście czy obrona klasztoru jasnogórskiego.

W 1660 roku Rzeczpospolita i Szwecja postanowiły zakończyć działania wojenne i podpisać pokój. Jako miejsce wybrano klasztor w Oliwie. Pośrednikiem prowadzonych rozmów byli Francuzi. Zakończyły się one 3 maja 1660 roku uroczystym podpisaniem ustaleń. Rzeczpospolita utraciła część Inflant oraz uznała niepodległość państwa pruskiego, zaś Szwecja zobowiązała się do utrzymywania wolności handlu na Morzu Bałtyckim.

Zakończenie wojny oznaczało dla Rzeczpospolitej możliwości odbudowy i rozwoju handlu. Gdańsk uzyskał udogodnienia handlowe w całym państwie szwedzkim. Pokój oliwski był ważnym wydarzeniem w dziejach nowożytnych naszego miasta jak i całej Rzeczpospolitej, a nawet Europy. Przez mieszkańców grodu nad Motławą został pozytywnie przyjęty, czego dowodem było ustanowienie święta na jego cześć obchodzonego przy kolejnych rocznicach. Do dnia dzisiejszego zachowało się kilka medali wybitych z okazji tego doniosłego wydarzenia.

Co działo się w cysterskim opactwie w trakcie pięciu miesięcy obrad? Jakie wydarzenia miały miejsce poza negocjacjami, przemowami i kłótniami polityków? Co działo się w kuluarach rokowań?
Serial improwizowany "Hultaje Starego Gdańska. Skarb Cystersów" ma za zadanie odpowiedzieć na powyższe pytania.

Założenia serialu są następujące:
- raz w miesiącu na żywo grany jest jeden odcinek. Każdy z tych spektakli jest rejestrowany, montowany w trzy około dwudziestominutowe odcinki i puszczany co tydzień w internecie;
- postaci serialu reprezentują świat polityki, świat opactwa, jako gospodarzy obrad, oraz świat bardzo profanum, czyli świat oliwskich złodziei, szukających Skarbu Cystersów. Te trzy światy mają się wymieszać, dając intrygujące relacje i wydarzenia niekoniecznie traktatowo-pokojowe;
- w ostatnim odcinku ma zostać podpisany Pokój Oliwski. Może to być tylko tłem dla wydarzeń serialowych - wszak nie wiadomo, co się do tego momentu wyimprowizuje;
- znane są postaci. Wiadomo, że w opactwie jest jakiś Skarb. Wiadomo, że na koniec Pokój ma zostać podpisany. Reszta jest improwizacją.

Koncepcja: Wojciech Tremiszewski we współpracy z Abelardem Gizą

W spektaklu występują:
Małgorzata Tremiszewska, Ewa Czernowicz, Abelard Giza, Wojciech Tremiszewski, Karolina Rucińska, Jakub Śliwiński, Szymon Jachimek, Magdalena Walaszczyk, Kacper Ruciński oraz Hubert Świątek.

Zobacz zwiastun serialu "Hultaje Starego Gdańska. Skarb Cystersów".

Opinie (49) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery

 • Fałsz Fałsz
  bilety 25 - 40
  Kup bilet

  terminy: 26 sierpnia, 27 sierpnia, 28 sierpnia,

  premiera: 29 sierpnia 2020

  wystawia: Teatr Atelier

 • Fidelio Fidelio

  terminy: 3 października, 4 października, 24 października, 25 października

  premiera: 3 października 2020

 • Koncert Sylwestrowy 2020 Koncert Sylwestrowy 2020
  bilety 60 - 280
  Kup bilet

  terminy: 31 grudnia, 2 stycznia, 3 stycznia,

  premiera: 31 grudnia 2020

  wystawia: Teatr Muzyczny