• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Hiszpania w literaturze od czwartku na Literackim Sopocie

Łukasz Rudziński
16 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Jednym z najważniejszych gości Festiwalu Literacki Sopot 2017 będzie Meksykanka Aura Xilonen, nazywana "meksykańską Masłowską". Jednym z najważniejszych gości Festiwalu Literacki Sopot 2017 będzie Meksykanka Aura Xilonen, nazywana "meksykańską Masłowską".

Przez cztery dni, od czwartku do niedzieli centrum Sopotu zawładną pisarze i pasjonaci literatury hiszpańskojęzycznej, która znajdzie się w centrum uwagi. Jednak trwający w dniach 17-20 sierpnia Literacki Sopot to znacznie więcej niż spotkania z ludźmi pióra. Poznać będzie można również zagadnienia społeczne podczas debat nt. wspólnotowości Europy czy skłonności do dyktatury.Interesują cię imprezy literackie?

W ciągu czterech dni odbędzie się przeszło 50 różnych wydarzeń. W centrum zainteresowań szóstej edycji Literackiego Sopotu znalazła się literatura hiszpańskojęzyczna i ten obszar kultury. Dlatego do Sopotu przyjadą twórcy: Almudena Grandes, której powieści i opowiadania stały się jednymi z najbardziej znanych na świecie i najczęściej tłumaczonych dzieł współczesnej literatury hiszpańskiej (rozmowę z nią 17.08, o godz. 19 poprowadzi Łukasz Wojtusik), argentyńska autorka kryminałów i thrillerów Claudia Piñeiro (porozmawia z nią 18.08, o godz. 19 Tomasz Pindel), piszący kolejne powieści na granicy fikcji i faktów Javier Cercas (z którym 19.08, godz. 19 porozmawia Adam Michnik i tłumaczka Ewa Zalewska) oraz świeża krew iberoamerykańskiej literatury - 21-letnia Aura Xilonen. Meksykanka szturmem podbija rynek literacki oryginalnym, finezyjnym językiem (rozmowę prowadzi 20.08 o godz. 19 Magdalena Grzebałkowska). Przebojowy debiut Meksykanki - "Jankeski fajter" w polskim wydaniu będzie miał premierę właśnie podczas Literackiego Sopotu. Wszystkie te rozmowy odbędą się w ramach "Conversaciones literarias" w Państwowej Galerii Sztuki.

- Dzisiejsza literatura hiszpańskojęzyczna to prawdziwy ocean. Dlatego, że nie mówimy o samej Hiszpanii, ale także o literaturach pozostałej dwudziestki krajów, w których mówi się, pisze i czyta po hiszpańsku. Niebywale prężny rynek wydawniczy tego obszaru dostarcza dzieł zarówno pisarzy masowych, popularnych, zaspokajających oczekiwania i gusta rzeszy czytelników na całym świecie, jak i dzieła niezwykłych oryginałów: współczesne arcydzieła literackie, eksperymenty i śmiałe osobiste wizje, nie pomijając przy tym tzw. literatury środka, czyli znakomitej literacko, ale przystępnej prozy - wyjaśnia koncepcję tegorocznej edycji Tomasz Pindel, tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej, kurator Literackiego Sopotu 2017.
Co roku spotkania z autorami w Państwowej Galerii Sztuki przyciągają prawdziwe tłumy. Co roku spotkania z autorami w Państwowej Galerii Sztuki przyciągają prawdziwe tłumy.
Listę hiszpańskojęzycznych gości uzupełnia ilustrator i autor komiksów Pau, czyli Pablo Rodríguez Jiménez-Bravo (poprowadzi w Sopotece warsztaty komiksowe 17.08, godz. 10:30, a później - 19.08, godz. 17, również w Sopotece - porozmawia o swojej twórczości z z Przemysławem Zawrotnym), ilustratorka Luci Gutiérrez (poprowadzi warsztaty ilustratorskie w Sopotece 18.08, godz. 10:30) i Soledad Felloza (poprowadzi warsztaty kulinarne 18.08 o godz. 11 w Muzeum Sopotu) oraz socjolodzy, którzy wezmą udział w debatach.

Nietrudno zauważyć, że w zestawieniu tym znaleźli się twórcy średniego i młodego pokolenia. Brakuje jednak nazwisk rozpoznawalnych poza środowiskiem specjalistów. A przecież to literatura niesamowicie bogata. Triumfy święcą zarówno autorzy czytani w milionach egzemplarzy na całym świecie, jak Mario Vargas Llosa, jak i autorzy rozpoznawalni, których książki dostępne są w każdej większej księgarni i również rozchodzą się w setkach tysięcy egzemplarzy (Eduardo Mendoza, Carlos Ruiz Zafón, Jaume Cabré, Arturo Pérez-Reverte czy Carla Montero).

- Prawdę powiedziawszy druga połowa sierpnia nie okazała się terminem dogodnym dla pisarzy, których pragnęliśmy zaprosić na Literacki Sopot. Część z interesujących nas twórców już od kilku miesięcy ma zaplanowane w tym czasie urlopy lub pisze nowe książki, dlatego nie przyjmuje w tym czasie żadnych zaproszeń. Wybieraliśmy więc takich twórców, którzy w ostatnim czasie w Polsce nie byli, jak określana mianem "meksykańskiej Masłowskiej" Aura Xilonen. W ten sposób przybliżymy czytelnikom może nieco mniej znanych w naszym kraju twórców, których literaturę bezwzględnie warto znać - mówi Marta Szadowiak, zajmująca się promocją wydarzenia organizowanego przez Bibliotekę Sopocką.
Oprócz zagranicznych gości do Sopotu przyjedzie wielu cenionych polskich pisarzy. Z publicznością spotkają się m.in. Katarzyna Boni (17.08, godz. 14:30 na Literackiej Plaży przed Klubem Atelier), Dorota Masłowska (18.08, godz. 14:30 w tym samym miejscu) czy Wojciech Kuczok (20.08, godz. 14:30 tamże) - wszyscy oni będą gośćmi Michała Nogasia. Do Sopotu przyjadą też nominowany do Nagrody Literackiej "Nike" 2017 za reportaż "Wykluczeni" Artur Domosławski (spotkanie 17.08, godz. 16 w PGS) oraz laureat tej nagrody z 2011 roku Marian Pilot za książkę "Pióropusz " (spotkanie 19.08, godz. 16 w PGS). Z kolei z autorką reportaży z Hiszpanii "Ludzie z Placu Słońca", Aleksandrą Lipczak, porozmawia Mariusz Szczygieł (20.08, godz. 18 w Teatrze BOTO).

Dużą wartością imprezy są Targi Książki, podczas których czasem w bardzo atrakcyjnych cenach nabyć będzie można nowości wydawnicze i poczytne książki aż 34 wydawnictw. Dużą wartością imprezy są Targi Książki, podczas których czasem w bardzo atrakcyjnych cenach nabyć będzie można nowości wydawnicze i poczytne książki aż 34 wydawnictw.
Warto mieć na uwadze także trzy bardzo ciekawie zapowiadające się debaty. O filozofiach Europy wspólnotowej i narodowej według Miguela de Unamuno i Jose Ortegi y Gasseta opowiedzą Isabel Ferreiro Lavedan, Javier Bonilla Zamora i Manuel Menéndez Alzamora (debata 18.08, o godz, 13 w PGS). Jeszcze bardziej interesująco będzie dzień później, gdy Ziemowit Szczerek, Wojciech Tochman oraz Ludwika Włodek, wspólnie z Dagną Kurdwanowską mówić będą o tym, ile prawdy kryje się w reportażach (19.08, godz. 13 w PGS). Na koniec - 20.08, godz. 13 w PGS - autor książki "Jak zostać dyktatorem" Mikal Hem z Norwegii, wraz z Kubanką Yoani Sánchez, Radosławem Markowskim i Maciejem Stasińskim zastanowią się "Czy ludzie lubią dyktatury, czy tylko muszą je znosić?".

Wśród wydarzeń towarzyszących Literackiemu Sopotowi na pierwszy plan wysuwa się "Almodrama" w klubokawiarni Dwie Zmiany (18.08, godz. 20:30). Wystąpi siedem drag queen: Domina, Błękitna Perła, Leon, Popina McQueen, Savanah Crystal, Vanessa Odesa oraz Yvette z najbardziej charakterystycznymi hiszpańskojęzycznymi piosenkami z filmów Almodóvara. To jedyne wydarzenie dostępne tylko dla osób pełnoletnich (na podstawie bezpłatnych wejściówek, które można odbierać w punkcie informacyjnym Kulturalny Sopot na placu Przyjaciół Sopotu).

Zupełnie inne emocje będą towarzyszyć czytaniu dramatu "Hameln" Juana Mayorgi w reżyserii Adama Nalepy na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże (20.08, godz. 18, również obowiązuje bezpłatne zaproszenie do odbioru w punkcie informacyjnym). W ramach kontekstu filmowego zobaczyć będzie można filmy "Wieża siedmiu garbatych" w reż. Edgara Neville`a z 1944 roku (18.08, godz. 18 w Teatrze BOTO), "Duch roju" w reż. Víctora Erice z 1973 roku (19.08, godz. 18 w klubokawiarni Dwie Zmiany) oraz "Magical girl" w reż. Carlosa Vermuta z 2014 roku (20.08, godz. 18 także w Dwóch Zmianach).

Podczas Targów Książki, podczas których na placu Przyjaciół Sopotu stoiska będą miały 34 wydawnictwa, odbędą się trzy premiery nowych książek. Są to "Jankeski fajter" Aury Xilonen, "Chrząszcze na wyginięciu" Diego Vargasa Gaete oraz "Spacerownik sopocki" Tomasza Kota.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny
. Jednak na "Almodramę" wstęp będą miały tylko osoby pełnoletnie, które wezmą zaproszenia z punktu informacyjnego Kulturalny Sopot na placu Przyjaciół Sopotu (można je odbierać od 16 sierpnia). Te same zasady (tyle, że bez wymogu pełnoletności) obowiązują przy wstępie na czytanie dramatu "Hameln". Z kolei niewielka, licząca 55 miejsc widownia Teatru BOTO jest ograniczeniem, z którym trzeba się liczyć planując wizytę na organizowanych tam wydarzeniach (może się zdarzyć, że dla kogoś zabraknie miejsca). Na warsztaty z cyklu "Literacki dla młodzieży" (komiksowe, literackie i ilustratorskie) obowiązują zapisy na stronie www.literackisopot.pl. Na wszystkie pozostałe wydarzenia wstęp jest wolny i nieograniczony.

Wydarzenia

Festiwal Literacki Sopot (36 opinii)

(36 opinii)
festiwal sztuki, wieczór literacki, spotkanie

Zobacz także

Opinie (14) 5 zablokowanych

 • (3)

  "Meksykańska Masłowska". No proszę ja was...

  • 14 0

  • Ale piękna pani. Masłowska zresztą też mi się podoba, bo kręci mnie inteligencja, zresztą, to ładna dziewczyna :)

   • 3 1

  • (1)

   Czytaj nawiedzona feministka. Nie dziękuję i odradzam czytać.

   • 3 2

   • Wolę feministkę niż Janusza-kartoflarza albo jakiegoś innego mizogina.

    • 3 3

 • Aron Szechter nie idę (1)

  Zboczenia Aldomowara nie idę

  • 10 11

  • Jego brat wydał ponad 20 wyroków śmierci

   Uciekł do Szwecji, ogląda hiszpańskie kino i popiera kod

   • 6 0

 • hmm

  Bardzo ładna ta literatura

  • 16 0

 • Ładna jak na pisarkę ta Meksykanka

  j.w.

  • 11 1

 • niezła sztuka

  • 11 2

 • Gdzie można kupić streszczenie

  Ja tam wolę streszczenia

  • 5 1

 • pomysł fajny

  ale ... zaproszeni goście nie są nawet namiastką tego, co reprezentuje literatura hiszpańskojęzyczna. Szkoda, bo fajnie byłoby spotkać Montero, Llorens, Falcones, Gabas, Giner, Dueñas (bo o gwiazdach formatu Pérez-Reverte czy Zafón nawet nie marzę)...

  • 5 2

 • Co 21 latka może wiedzieć o życiu? Pomijając życie klubowe.

  • 10 7

 • (1)

  Po co mówić, że autorzy są zajęci w czasie Festiwalu i nie mogli przyjechać jeżeli wiadomo, że nie ma tyle kasy na ich zaproszenie? Ciekawe ile by kosztowała wizyta Javiera Mariasa, który jest obecnie najwybitniejszym hiszpańskim pisarzem...

  • 0 0

  • Javier Marias był jednym z pierwszych pisarzy, których zapraszaliśmy do udziału w Festiwalu. Niestety, skupia się na pisaniu nowej powieści i odmawia udziału w wydarzeniach. Dla zaproszonych gości najważniejsze było podporządkowanie planów prywatnych terminowi festiwalu, a nie wysokość honorarium autorskiego. Priorytetem dla nich, jak sami podkreślają, jest bowiem urlop w gronie rodzinnym i praca twórcza.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Nagroda Literacka Gdynia dla autorów najlepszych książek wydanych w poprzednim roku przyznawana jest rokrocznie od:

 

Najczęściej czytane