Czasy Wolnego Miasta Gdańska budzą zainteresowanie i emocje. Jednak w popularnych wyobrażeniach o nich więcej jest mitów niż prawdy. Do tego szerszy kontekst tamtej rzeczywistości oraz związane z nią niuanse spychane są na dalszy plan, a uwagę przyciągają głównie archiwalne zdjęcia udostępniane w internecie. W końcu doczekaliśmy książki, która może to zmienić.
Większość z tych tekstów, na ogół z pewnymi zmianami, trafiła do książki, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Marpress. "Dwudziestolecie pomiędzy. Miniatury o Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939)" to zbiór 33 artykułów, z których dowiemy się, czym żyli przedwojenni gdańszczanie na co dzień i od święta.
Pigułki z życia Wolnego Miasta Gdańska
Przede wszystkim dowiemy się o rzeczach powstałych w naszym mieście po raz pierwszy: stacjach benzynowych, rozgłośni radiowej, lotnisku, zoo czy muzeum historii miasta.
Po drugie, zbliżymy się do przedwojennej gdańskiej codzienności: motoryzacji, taksówek, różnych oblicz sportu (od piłki nożnej, przez kajaki, po... narty) czy galerii handlowych.
Po czwarte wreszcie, dowiemy się więcej o niezwykłych wydarzeniach, takich jak: przeloty Grafa Zeppelina, Światowy Kongres Esperantystów oraz Noc Kryształowa.
W zbiorze tym znajdziemy także teksty o sopockim kasynie, kobietach w Wolnym Mieście oraz polskich enklawach. Całość ilustrują wartościowe, nieopatrzone ilustracje, często pochodzące z międzywojennej prasy.
Znacznie więcej niż zbiór ciekawostek
Na niemal 300 stronach Jan Daniluk nie tylko przedstawia bogactwo faktów znanych i nieznanych oraz dzieli się zaskakującymi ciekawostkami, ale także osadza je wszystkie w szerszym kontekście historycznym. Dzięki temu możemy lepiej poznać i zrozumieć wiele elementów tej skomplikowanej układanki, jaką było międzywojenne gdańskie pseudopaństwo.
O Wolnym Mieście Gdańsku oraz o kulisach powstawania książki autor będzie opowiadać dziś (wtorek, 19 kwietnia 2022) od godz. 18:00 na spotkaniu z czytelnikami w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej w Gdańsku.