• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Historia zamknięta w krzyżykach. Joanna Kryger - wernisaż

1 września zapraszamy do Malej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwet na wernisaż nietuzinkowej wystawy haftu krzyżykowego pani Joanny Kryger pt. " Historia zamknięta w krzyżykach", początek o godz 16.00, wstęp wolny.

29 lutego - 7 kwietnia 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wystawę oglądać można będzie do 22 września.

Joanna Kryger, urodzona w Gdyni, przez całe życie związana jest z tym miastem.

Na co dzień służy jako żołnierz zawodowy w jednostce obrony przeciwminowej. W wieku kilkunastu lat po raz pierwszy odwiedziła Dom Kultury w Gdyni. Tam zaszczepiono jej zainteresowanie pracami ręcznymi. Chociaż na wiele lat zarzuciła robótki ręczne, powrót do dawnych pasji okazał się wspaniałą przygodą. Od 2001 roku uczestniczy w spotkaniach rycerskich grup rekonstrukcyjnych. Po latach poszukiwania swojego miejsca w tego typu imprezach odnalazła swoją niszę. Stał się nią haft, znany przecież także w średniowieczu. Chociaż technika, którą uprawia - haft krzyżykowy nie odzwierciedla mediewalnych prac, obecność "pani z igłą i kanwą w ręku" każdorazowo przykuwa uwagę turystów przyglądających się poczynaniom rycerzy i ich dam.

Realizując wspólnie z mężem inną pasję, przemierza setki kilometrów w poszukiwaniu ruin dawnych zamków. To one stały się inspiracją do podjęcia pierwszych prac poświęconych tym pomnikom historii. Początek cyklowi haftowanych obiektów militarnych dał niewielki obrazek przedstawiający Bramę Górną w Olsztynie. Potem pojawiły się kolejne. Wprawa nabyta przy tych skromnych pracach zaowocowała podjęciem w 2014 roku znacznego wyzwania. Stał się nim haftowany wycinek wielkiego dzieła Jana Matejki - "Bitwy pod Grunwaldem". To największa jak do tej pory haftowana realizacja Joanny. Uzupełnieniem tej pracy stały się również "Stańczyk" oraz "Hołd pruski", tworząc wspólnie coś, co można określić jako "Tryptyk matejkowski".

Opinie

Sprawdź się

Gdzie poza Muszlą Koncertową w Gdyni odbywa się Plener Literacki?